Türkiye'de Görülmesi gereken 50 yer!

Türkiye'de Görülmesi gereken 50 yer!

Dünyaya açılmadan önce ülkemizdeki güzellikleri keşfetmeye ne dersiniz? Tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan, coğrafi konumuyla dünyanın en önemli geçiş güzergahlarından biri olan Anadolu toprakları, bu birikimin izlerini taşıyor...

A+A-

Dünyaya açılmadan önce ülkemizdeki güzellikleri keşfetmeye ne dersiniz? Tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan, coğrafi konumuyla dünyanın en önemli geçiş güzergahlarından biri olan Anadolu toprakları, bu birikimin izlerini taşıyor. Türkiye'de görülmesi gereken birçok güzel yer bulunuyor. İşte doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye'de görülmesi gereken 50 yer... 

TANRILARIN MEKANI NEMRUT

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı'nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasında 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge, tarih meraklıları için ideal.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 2

DOĞAYLA İÇ İÇE BİR KASABA: AMASRA

Karadeniz'in şirin kasabalarindan olan Amasra, sakin bir tatil isteyenler için ideal bir mekan. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, kalesi, müzesi ve Cenova şatosuyla tarihi bir tur da yapabilirsiniz.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 3

AMASYA'NIN NEHİR GÜZELLERİ

Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz bölümünde iç kısımda yer alan Amasya da sizi şaşırtacak şeyler olabilir. Şehrin merkezinden geçen Yeşilırmak'ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan Amasya evleri bu şehri görmek için iyi bir neden.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 4

LİKYA'DA TARİH VE GİZEMİ BİRLİKTE GÖRÜN

Likya, Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihi yapıları olan Olimpos'ta hem doğal hem gizemli bir tatil geçirebilirsiniz. Çıralı'da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir, dünyanin en güzel kumsallarından birinde denize girebilirsiniz.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 5

ULUABAT GÖLÜ

Bursa'ya 34 km uzaklıktaki Uluabat Gölü, yapısı itibariyle değişik türden yüzbinlerce su kuşuna beslenme ve barınma olanağı sağlıyor. Su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahip gölde 21 çeşit balık bulunuyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 6

ŞİRİNCE: EGE'DE BİR RUM KÖYÜ

İzmir'in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili tarihi bir Rum köyü Şirince. Burada yapılan Şirince evleri de 19. yüzyıl Anadolu mimarisini yansıtıyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 7

İSTANBUL'A NEFES ALDIRAN YERLER

İstanbul'da yaşıyorsanız yakın yerlere kaçmak istersiniz. İşte; tarihi Polonezköy, iki akarsu arasında kalan şirin mekan Ağva veya İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakası Karadeniz girişinde yer alan Anadolu Feneri önerebileceğimiz mekanlar.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 8

OSMANLI KÖYÜ CUMALIKIZIK

Bursa'ya 2 km. uzaklıktaki Cumalıkızık, Orhangazi'nin Bursa'ya girmeden önce yaptırdığı köylerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evlerden oluşan köye giderseniz, dar sokaklardan akan sular sizi karşılayacak.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 9

HEM KAPLICASI HEM YEŞİLİ: OYLAT

Tatilde herkes farklı yerleri tercih eder. Eğer kaplıca seçeneğinden yanaysanız, İnegöl'e 27 km. uzaklıktaki Oylat Kaplıcaları'nı tercih edebilirsiniz. Orman içindeki mekan, size hem yeşilin en güzelini hem de şifalı sularını sunuyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 10

GÜNEŞİN EN SON BATTIĞI YER: GÖKÇEADA

Kaleköy'de Türkiye'nin en son günbatımını yaşamak, Zeytinli'de dibek kahvesi içmek ve Hristo'nun tatlılarını yemek isterseniz Gökçeada'ya yelken açın. Rum köylerini tek tek gezin.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 11

TORTUM ŞELALESİ

Tortum'a 35 km. uzaklıktaki şelale, 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyüklükteki şelalesi olarak biliniyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 12

SÖRF CENNETİ ALAÇATI

Alaçatı, her milletten sörfçünün akın ettiği yerlerin başında geliyor. Hem rüzgarıyla yılın tüm zamanlarında sörf yapma imkanı tanıyor hem de doğal güzellikleri, mimarisi ve yetiştirilen doğal ürünleriyle sizi bekliyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 13

KÖYCEĞİZ

Bir liman kenti olarak tarihi 4 bin yıla dayanan şehrin, tercih edebileceğiniz çok farklı özellikleri bulunuyor. Örneğin, Sultaniye köyünde termal kaplıcalara gidebilir, Yayla köyü ve Gökçeova'da safari yapabilirsiniz.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 14

TARİHİ SİNOP CEZAEVİ

Selçuklular döneminde inşa edilen Sinop Cezaevi, 1997 yılına kadar siyasi mahkumların gönderildiği cezaevi olarak varlığını sürdürdü. Müzeye dönüştürülen hapishanede Refik Halit Karay, Sabahattin Ali ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimler kalmış.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 15

DATÇA

Datça merkeze 25 km. uzaklıktaki Palamutbükü'nde denize girebilir, şeffaf sularında balık avlayabilir ve yakın yerlere tekne turuna çıkabilirsiniz. Sit alanı olarak belirlenen köy, denizi ve doğayı sevenler için iyi bir tatil imkanı sunuyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 16

DOĞASIYLA DENİZİYLE EŞSİZ ÖLÜDENİZ

Fethiye'ye bağlı Öludeniz'de, dünyanın en güzel kumsalında denize girebilir, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası'nı görebilir, Babadağ'dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 17

SAKLIKENT

Fethiye-Antalya arasındaki 18 km. uzunluğundaki Saklıkent, olağanüstü güzellikler sunan bir vadi olarak karşımıza çıkıyor. İlerlemek için kayalara tırmanacağınız mekan size farklı bir deneyim sunacak.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 18

ADALARDA GEZMENİN TAM ZAMANI

İstanbul'da gezilip görülmesi gerekli yerler listesinin başında mutlaka Adalar olmalı. Özellikle de Büyükada. Yaz, adalara gitmek için en uygun mevsim.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 19

KONYA'YI GÖRMEDEN ASLA

Konya, tarihi ve kültür mirası ile tam bir açık hava müzesi. Hz. Mevlana'nın iklimini hissetmek, onu yaşamak isteyenler yolunu muhakkak bu kente düşürmeli.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 20

UZUNGÖL

Uzungöl, dağların arasına gizlenmiş bir düş bahçesi adeta. Yeşilin binbir tonu, rengarenk çiçekler, yayla serinliği... Yapılaşma çoğalmadan yolunuzu Uzungöl'e düşürün.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 21

KAPADOKYA ANLATILMAZ YAŞANIR

Kapadokya'da balon turu fotoğraflarına bakıp iç geçirenlerden misiniz? Cevabınız evetse bu yaz, tatilinizin bir kısmını peribacalarını görmeye ayırın.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 22

BİR MASAL ŞEHRİ HARRAN

Şanlıurfa'nın 45 km. güneydoğusundakı Harran, Mezopotamya ile Akdeniz'i birleştiren önemli bir durak noktası. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. İlk çağlardan beri önemli kültür merkezi.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 23

MİMAR SİNAN'IN ŞAHESERİ SELİMİYE CAMİİ

Edirne Selimiye Camii, Mimar Sinan'ın başyapıtlarindan biri. Aynı zamanda Osmanlı-Türk mimarisinin de doruk noktası. İçeride bulunan çinilerin, hatların, mermerlerin ve işlemelerin hepsi ise ayrı bir sanat eseri.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 24

EGE'NİN BEYAZ İNCİSİ PAMUKKALE

Denizli'de bulunan ve Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi'nin de yer aldığı bölgeyi, hem bir doğa harikası hem de tarihi bir mekan olarak gezebilirsiniz.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 25

İSHAKPAŞA SARAYI

Doğubeyazıt'ın 5 km. uzağında sarp kayalar üzerine kurulmuş 116 odalı İshakpaşa Sarayı, Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 26

ANTİK GÜZEL ASPENDOS

Aspendos, amfitiyatrosuyla meşhur bir antik kent. Antalya'nın 49 km. batısında yer alıyor. M.S. 2. yy'da Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 27

NOEL BABA KİLİSESİ

Uluslararası bir üne sahip Demre'de Noel Baba Kilisesi, Myra antik kentinin dağa ustalıkla oyulmuş kaya mezarları görülmeye değer yerler. Kaş'a 40 km. mesafede bulunuyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 28

ORDU'YA BOZTEPE'DEN BAKIN

Doğanın tüm güzelliklerinin cömertçe sergilendiği bir ilimiz Ordu. Karadeniz'in en temiz kumu ve en uzun sahil şeridine sahip. Yeşil ile mavinin kucaklaştığı şehri, Boztepe'den seyretmenin keyfine doyum olmaz.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 29

SÖĞÜT'TE TARİHE YOLCULUK

700 yıllık Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olan Söğüt, Bilecik'in 29 km. doğusunda. Söğüt'e yolunuzu düşürüp Ertuğrul Gazi, Dursun Faki ve Şeyh Edebali'nin türbelerini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 30

KÜLTEPE'Yİ DÜNYA TANIYOR

Anadolu'nun en eski yazılı kaynakları da Kayseri'nin 8 km. doğusundaki Kültepe'de bulundu. Kültepe kazıları bütün dunyanın yakından takip ettiği bir çalışma.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 31

İZNİK'E BİR GÜN AYIRIN

Yolunuz Bursa'ya düştüyse İznik'i mutlaka görmelisiniz. Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin kol kola verdiği bu şirin ilçe Bursa'ya bir saatlik mesafede. Çinileri de dünyaca ünlü.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 32

YEDİ RENKLİ GÖL EĞİRDİR

Isparta sınırları içindeki Eğirdir Gölü'nün manzarası yılın her mevsimi harika. Genelde çamgöbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılıyor.

 

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 33

ŞANLIURFA'DA KUTSAL BALIKLARA YEM ATIN

Balıklıgöl, (Aynzeliha ve Halil-ur Rahman Gölleri ) İbrahim Peygamber'in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak biliniyor. Bu iki göl Urfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerleri. 

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 34

MEZOPOTAMYA'NIN İNCİSİ MARDİN

Taşın insan yaşamındaki yerini, insan emeğinin taşı nasıl şekillendirdiğini görmek için dinlerin, mezheplerin harman olduğu Mardin'e yolunuzu düşürün.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 35

VAN GÖLÜ'NDE GÜN BATIMI

Van kültürel birikimi ve doğal güzellikleri, yöresel dokusuyla Anadolu'nun motiflerini yaşatabilen bir kent. Türkiye'nin en buyuk gölü bu ilimizde. Van Gölu üç de ada barındırıyor: Bu adalardan en meşhuru Akdamar.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 36

DOĞAL SERİNLİK: AYDER YAYLASI

Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı yayla Çamlihemşin ilçesine 16 km. mesafede. Ayder, zengin florasının yanı sıra kaplıcası ile de bölgenin en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 37

ASHAB-I KEHF ZİYARETİ

Kur'an-i Kerim'in Kehf Suresi'nde geçen "Yedi uyuyanlar mağarası" her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Birçok Kur'an meal ve tefsirinde, Ashab-i Kehf mağarasının Tarsus'ta olduğu belirtiliyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 38

DAMLATAŞ ASTIMA İYİ GELİR

Alanya için çok rahatlıkla bir mağaralar kenti diyebiliriz. Dünyaca ünlü mağarası Damlataş'tır. Mağara, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da bilinir.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 39

AÇIK HAVA MÜZESİ: HARPUT

Elazığ'a 5 km. mesafedeki Harput ilçesi bir açık hava müzesi görünümünde. Müzesi, kalesi, Ulu Camii, Meryem Ana Kilisesi ve Buzluk Mağarasıyla görülmeye değer bir turizm merkezidir.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 40

YEDİGÖLLER

Dağların arasındaki vadilerde zamanla oluşan ve yan yana sıralanan göller Yedigöller olarak anılıyor. Doğa meraklıları için ideal bir mekan.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 41

GELİBOLU YARIMADASI'NDA TARİH

Birinci Dünya Savaşı'nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası, adeta bir savaş müzesi görünümünde. Çanakkale'de bulunan şehitlik, birçok ziyaret mekanı ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 42

EFES ANTİK KENTİ

İzmir'in Selçuk ilçesi yakınlarındaki 4 bin yıllık Efes Antik Kenti, kiliseleri, çarşıları, mağaraları, çeşmeleri ile en çok ilgi çeken turistik mekanlardan.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 43

İLK UYGARLIKLARDAN BUGÜNE: KARAİN

Antalya'daki Karain mağaraları, Türkiye'nin en büyük ve aynı zamanda içinde insan yaşayan dogal mağaraları arasında yer alıyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 44

MOZAİK KENT: ZEUGMA

Gaziantep ili, Nizip ilçesinde yer alan antik şehir, Roma döneminden kalan mozaikleri ile tanınıyor.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 45

BOLU'DA DOĞANIN KUCAĞINDA

Bolu'nun yanıbaşında kıvrıla kıvrıla çıkan bir yolla ulaşılan Gölcük, bir minyatür göl olarak karşınıza çıkıyor. Daha büyük bir gölun yer aldığı Abant ise, keyifli bir yürüyüş yapmak, pedal çevirmek, fayton gezintisine çıkmak için ideal...

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 46

CAMİ VE KİLİSE BİR ARADA: ANİ HARABELERİ

Kars'ta, farklı uygarlıkları simgeleyen eserlerin bulunduğu Ani Harabeleri, en cazip turizm merkezlerinden biri. Farklı uygarlıklara ait cami, kilise, kervansaray ve manastırın yer aldığı mekan tam tarihseverlere göre...

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 47

ARTVİN'İN HER KÖYÜ BİR YAYLA

Artvin'in de yüzde 51'ini yaylalar oluşturuyor. Burada, Sahara Yaylası (Savsat), Bilbilan Yaylasi (Ardanuc), Kafkasor Yaylası'nı (Merkez) görebilirsiniz. Vadiler de bunların arkasından gelir.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 48

TARİH, OKSİJEN, TREKKİNG: KAZDAĞLARI

Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunan Kazdağları, yemyeşil doğası, tarihi kalıntıları, dereleri ve şelaleleriyle görülmeye değer bir belde.

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 49

OSMANLI MİMARİSİ EVLERİYLE SAFRANBOLU

Karabük'e bağlı bir Karadeniz kasabası olan Safranbolu, klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan evleriyle tanınıyor. Türkiye'de 'Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 9 kültürel varlıktan biri...

Türkiye'de gezilecek yerler: Görülmesi gereken turistik ve tarihi 50 yer! - 50

KÜLTÜRLERİN KAVŞAK NOKTASI: HASANKEYF

Mardin ve Batman arasında yer alan Hasankeyf, konum itibarıyla kültürlerin kavşak noktasında bulunuyor. Hasankeyf, birkaç ay içinde 12 bin yıllık tarihi, bölge halkının evleri, bitki ve hayvan türleri ile birlikte Ilısu Barajı'nın suları altında kalacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.