Sadettin Tantan’dan kritik uyarı

Sadettin Tantan’dan kritik uyarı

Yurt Partisi lideri Sadettin Tantan, Davos'ta ortaya konan yaklaşımı değerlendirdi.

Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Davos'ta, küresel güçlerin kendi çıkarları doğrultusunda Türkiye'nin ticareti yüksek illerinde ve Orta Doğu'da şehir devletleri kurma kararı aldıklarını söyledi.

Sadettin Tantan, Davos'ta, küresel güçlerin çıkarları doğrultusunda gelecek ile ilgili kazançları açısından vizyonlarını ortaya koyduklarını belirtti.

Yeniçağ'a konuşan Sadettin Tantan, "3 buçuk milyar insanın açlık sınırında olduğunu, 2 milyar insanın direkt ya da Online ticaretle uğraştığını tespit ettiklerini görüyoruz. Ticaretle ve özellikle de online ticaret ile uğraşılan yerlerde şehir devletleri kurup, bu yerlerle çalışmak istediklerini görüyoruz. Bu dönemde Türkiye yok" dedi.  

Türkiye'nin, bu paylaşımda hangi konumda olduğunu görmesi gerektiğini kaydeden Sadettin Tantan, şunları anlattı, "Doğal kaynaklar, yer altı, yer üstü zenginliklerini de buna katarsak, Türkiye'de ve etrafında şehir devletleri kurulabilir. Her şey, paylaşım üzerine. Malî, ekonomik, siyasî güç ve hukukî açıdan da küresel sermaye kendine uygun hukuk yapısı istiyor. Emperyalist devletler bunun için mücadele ediyor."

Türkiye'nin; malî ve ekonomik anlamda çökmüş ve varlıklarını satan bir noktada bu gelişmelere yakalandığına dikkat çeken Sadettin Tantan, "Türk halkı, yüksek faizle borçlandıran bir anlayışla karşı karşıya. Davos'taki açılım ile Orta Doğu'daki gelişmeleri okuduğumuzda, anlamlı bir tablo çıkıyor. Çad'daki altın rezervlerinin çıkartılmasında da, Katar ile Türk sermaye yapılarını görüyorsunuz. Katar, sermayenin olduğu her yerde var. Orta Doğu'da S. Arabistan, İsrail, Mısır, Körfez ülkeleri bir bütün, Katar da oradaki örgütlere destek veriyor. O zaman, insanın kafası karışıyor. Davos'un önde gelenleri, nereleri sömürecekler ve kullanacaklar? Yeni dünya düzeninin de neresini sömürecekler? Bu coğrafyada Orta Doğu ve Türkiye de var. Türkiye, kaybeden ülke konumunda kalıyor" diye konuştu.

YP Genel Başkanı Sadettin Tantan, Davos'ta, küresel güçlerin çıkarları doğrultusunda gelecek ile ilgili kazançları açısından vizyonlarını ortaya koyduklarını kaydetti.

İÇ CEPHE DÜZELMEDEN DIŞARIDA HAKİMİYET ZOR

Türkiye'nin ders çıkartması gerektiğini ifade eden YP Genel Başkanı Sadettin Tantan, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'ye bir ikaz var gibi. Suriye'de oyun kuracağınıza, içinize bakın. PKK, içiniz- r de ona bir şey yapmıyorsunuz tehdidi var. Türkiye, Orta Doğu'da gücünü kullanabilmesi için iç cephesini güçlendirmeli. İç cephe, dökülüyor. iç cephe dediğiniz zaman; iktidarıyla, muhalefetiyle insanlar siyasete güvenmiyor. Asırlardır gelen kurumların içi boşaldı. Devletin ve halkının hafızası ortadan kaldırıldı. Disiplin, denetim, gözetleme, araştırma, bilgi ortadan kalktı. Çıkar öne çıkartıldı. İç cephe düzelmeden, dışarıda hakimiyet zor sağlanır. Türk siyaseti, ne acıdır ki; artık kendi arşivini bile Rusya Devlet Başkanı Putin'den öğrenme noktasına gelmiştir. Bu bir çöküştür aslında."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler