AKP'de Nureddin Nebati operasyonu: Erdoğan Nebati'yi suçlu gösterecek

AKP'de Nureddin Nebati operasyonu: Erdoğan Nebati'yi suçlu gösterecek

Ekonomideki kötü gidişatın AKP oylarına yansıması üzerine AKP’li kaynaklar, isim vermeden başta Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati olmak üzere ekonomi yönetiminden rahatsızlıklarını dile getirdi.

Her geçen gün yükselen, buna karşın durdurulamayan ve durdurmak için hiç bir reaksiyon gösterilmeyen enflasyon, artan gıda fiyatları ve Türk Lirası’ndaki değer kaybı AKP oylarını günden güne eritmeye devam ediyor. AK Parti genel merkezine ulaşan anketlere göre AKP bu pazar düzenlenecek bir seçimde 2018 genel seçimlerinde aldığı oyun dahi gerisinde kalıyor.

Yaklaşan 2023 seçimlerine hazırlanan AKP’den üst düzey bazı isimler oylardaki bu gerilemeyi kabul etse de "kısmi ve geçici" olarak görüyor.

Diken’den Altan Sancar'a konuşan AKP’li bir milletvekili, gıda ve barınma başta olmak üzere fiyatlardaki artışın "vatandaşa baş edilemez bir hayat pahalılığı" olarak döndüğünü kabul ediyor.

AKP'li vekile göre geçinmekte zorlanan vatandaşlar ‘doğal olarak‘ faturayı iktidara kesiyor ve anketlerde yer alan kararsız seçmen grubuna geçiyor. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘çözüm için çalıştığını’ savunan AKP’li vekil, isim vermeden parti içinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den rahatsızlık duyulduğunu, “Cumhurbaşkanımız enflasyonla mücadele için ekonomi yönetimine sınırsız bir alan açtı. Atılan adımlar soncunda oylarımızdaki gerileme durdu, hatta geri dönüşler başladı. Ekonomi yönetiminin elinde Maliye’nin yetkisi, Hazine’nin gücü ve kanun yapıcılık etkisi var. Fakat ekonomi yönetimimiz bu konuda cumhurbaşkanımız kadar çaba gösteremiyor. Açıkçası bu durum partimiz içinde de dikkatlerden kaçmıyor.” sözleri ile aktardı.

EKONOMİ YÖNETİMİ SORUMLULUKLARI ANLAMADI

AKP’den bir başka milletvekili de "oy kopuşlarının yavaşladığını, aksine geri dönüşün başladığını" savundu. Fakat 2018’in gerisinde olduklarını söyleyerek, ekonomi yönetiminin "sorumluluklarını anlamadığını" ifade etti.

AKP’li isme göre partileri seçimleri kaybetmeyecek ama olası oy kayıplarının sorumlusunun "ekonomi ve gerekli adımları atmayanlar" olarak gösterileceğini savundu.

"ERDOĞAN SUÇU ERDOĞAN'IN ÜZERİNE ATACAK"

AKP içindeki tartışmaları değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Demir’e göre, Erdoğan seçimi kaybedeceğini anladı ve sorumluluğu ekonomi yönetimine yani Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin üzerine yıkmak istiyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Demir’e göre ekonomide "ısrarla yanlış adımlar atıldı" ve "sonucun iyi olmadığı" anlaşıldı. Ortaya çıkan tabloda ‘geri adım atmış gibi görünmek istemeyen’ AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olası tüm senaryolarında suçlu ekonomi yönetimi olacak.

"KANDIRILDIK’ DİYEBİLİR"

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "geri adım atmak için alan aradığını" söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Demir, “AKP seçimi yalnızca ekonomi nedeniyle kaybetmeyecek. 20 yıldır yanlış yönetimin getirdiği birikmiş tüm sorunlar artık halının altına süpürülemez hale geldi. Vatandaş da bunu görüyor. Vatandaşın gördüğünü Erdoğan da görüyor.

Şimdi ya seçimlere kısa bir süre kala Erdoğan’dan ‘Yanlış yönettiler’ diye bir ‘kandırıldık’ açıklaması gelecek ve ekonomi yönetimi değiştirilecek. Bu değişiklikle ortodoks politikalara dönülecek. Ya da Erdoğan için artık iş işten geçti ve seçimi kaybedeceğini kabullendi. Bu nedenle tüm sorumluluğu başka Bakan Nebati’ye, ardından tüm ekonomi kurmaylarına atmaya hazırlanıyor. Her iki ihtimalde de AKP’nin devri kapanıyor.” ifadeleri ile iki ihtimal üzerinde durduğunu açıkladı.

"UYGULAYICI BAKAN"

Ekonomist Güldem Atabay’sa AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarını işaret ederek, bu kadroların "sorumluluk sahibi olmadan yönetime katıldıklarını" düşünüyor. Atabay’a göre Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yalnızca "uygulayıcı bakan" konumunda yer aldığını ifade ediyor.

Atabay, tablonun esas sorumluları arasından cumhurbaşkanının da yer aldığını, bugünkü durumun ‘çoklu etkiler’le ortaya çıktığını, “Enflasyonun temellerinde uyumsuz para ve maliye politikalarının etkisi ve politik müdahalelerin Merkez Bankası etkinliğini azaltması var. Bu etkilerin başlangıç noktasında da cumhurbaşkanlığı sistemiyle Erdoğan’ın artan etkileri var. Kurumların gücünün aşınması var. Ekonomiyle ilgili kurumlar kadar, hukukla ilgili kurumların aşınması, yabancı yatırımların uzaklaşması ve TL’nin değer kaybının sürekli hale gelmesi de bu sürecin bir parçası bence. Nebati’yse Erdoğan’ın sözünden çıkmayacak, Saray etrafındaki sorumluluk sahibi olmadan yönetime katılan danışmanlar ordusunun ekonomi politikalarının uygulayıcısı bir bakan.” ifadeleri ile açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler