"Ahtapotun kollarını kestik"

"Ahtapotun kollarını kestik"

15 Temmuz'u anma töreninde binlerce kişi köprüde nöbet tuttu, Erdoğan 'Pennsylvania'daki melunun büyüttüğü ahtapotun kollarını kestik' dedi


15 Temmuz'u anma törenleri kapsamında çok sayıda kişi ellerinde bayraklarla adı darbe girişiminden sonra değiştirilen '15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde nöbet tuttu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıldönümü anma törenleri kapsamında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaptığı konuşmada, "Pennsylvania'daki melunun büyüttüğü ahtapotun kollarını kestik bu böyle biline, son FETÖ'cü hain hesap verene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Anma törenleri kapsamında binlerce kişi, adı, Boğaziçi Köprüsü'nden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilen köprüde nöbet tuttu. Darbe girişiminden sonra 15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilmişti.

Ankara'da Kızılay Milli İrade Meydanı'nda ve İzmir'de Konak Meydanı'nda da anma törenleri düzenlendi.
Pazar gecesi Türkiye genelinde 90 bin camide salâlar okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da köprüde toplanan binlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmada, "15 Temmuz gecesi sokaklardaki vatandaşlarımız Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Çerkez... Her bir mezhepten, meşrepten, her bir etnik gruptan herkes buradaydı. Sağcısı solcusu, zengini fakiri, muhalefeti iktidarı yoktu. Ay yıldızlı bayrağın altında toplanan aziz milletimiz vardı." diye konuştu.

"Silah ve bomba seslerinin gecenin karanlığını deldiği o gece Türk milleti cesareti, dirayeti ve mücadelesiyle bu topraklarda Çanakkale ruhunun, Kuvayı Milliye şuurunun halen diri olduğunu göstermiştir" diyen Erdogan, "milletin FETÖ eliyle Türkiye'nin hizaya sokulmasına, terbiye edilmesine, müstemlekecilerin uydusu haline getirilmesine izin vermediğini" söyledi.


'Darbe dönemini açılmamak üzere kapattık'

"Ülke hudutları içinde tüm terör örgütleriyle çok daha başarılı mücadele yürüttüklerini" anlatan Cumhurbaşkanı, "Artık yönetim sistemimizi değiştirdik. Yeni yönetim sistemiyle Türkiye'nin sıçrayışını hep birlikte göreceğiz. Bu tarihi değişim ile Türk demokrasisine çağ atlattık. Tüm bu gelişmelerle ülkemizde artık inşallah darbe dönemini bir daha açılmamak üzere kapattık." dedi.

Erdoğan, "15 Temmuz sürecinde şahit oldukları rikakarlıkları da not ettiklerini" vurgularken, "O gece bizim için dua edenlerle FETÖ'nün başarısı için gayret edenleri hiçbir zaman unutmayacağız."Ülkemizden kaçan darbecileri bağrına basanların ilkesizlikleri hafızamızdan asla silinmeyecektir. Kimin kimlerle iş tuttuğunun gayet iyi farkındayız." dedi.

"Pensilvanya'daki melunun büyüttüğü ahtapotun kollarını kestik bu böyle biline" diyen Cumhurbaşkanı "Örgütün yapılanmalarını büyük ölçüde çökerttik. Son FETÖ'cü hain de hesap verene kadar bu mücadeleyi hukuk içinde sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ayrıca "Bu çevrede tanklara alkış tutanları da tankların arasından sıvışanları unutmuyorsak, Yeşilköy'de tankların arasında Bakırköy Belediye Başkanı'nın evine gidenleri unutmuyoruz unutmayacağız." ifadelerini de kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler