YETERSİZ ŞEKİLDE UYUYAN VE EN AZ EGZERSİZ YAPAN KİŞİLER, KALP HASTALIĞI VE İNME RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR

YETERSİZ ŞEKİLDE UYUYAN VE EN AZ EGZERSİZ YAPAN KİŞİLER, KALP HASTALIĞI VE İNME RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR

Yeni bir araştırmaya göre en yetersiz şekilde uyuyan ve en az egzersiz yapan kişiler; kalp hastalığı, inme ve kanser kaynaklı ölüm tehlikesi en yüksek olan kişiler. Bulgular, bu iki faaliyet arasında muhtemel bir bağlantı olduğunu akla getiriyor.

Hem fiziksel hareketsizlik hem de yetersiz uyku, ölüm ve/veya kalp damar hastalığı ve kanser tehlikesinin artışıyla bağımsız bir ilişki sergiliyor. Fakat bu iki unsurun, sağlık üzerinde birleşik bir etki oluşturup oluşturmadığı henüz belli değil.

Araştırmacılar konuyu daha iyi araştırmak üzere, UK Biobank biyolojik veri tabanı çalışmasına katılan 380.055 orta yaşlı (ortalama yaş 55) erkek ve kadının sağladığı bilgilerden faydalanmış. UK Biobank, İngiltere’de yaşayan ve 37-73 yaşları arasında değişen yarım milyondan fazla kişinin sağlığının uzun vadeli şekilde takip edildiği bir çalışma niteliğinde.

Çalışma sonucunda daha genç olanlar, kadın olanlar, daha ince olanlar, ekonomik durumu daha iyi olanlar, daha fazla meyve sebze yiyenler, gün içinde daha kısa süre oturanlar, zihinsel sağlık sorunu bulunmayanlar, hiç sigara içmemiş olanlar, vardiyalı çalışmamış olanlar, daha düşük alkol tüketenler ve fiziksel yönden daha faal olanlar genelde daha sağlıklı uyku puanları elde etmiş.

Uyku puanı ne kadar düşük olursa, her türlü kalp damar hastalıklarından iskemik inmeye kadar herhangi bir sebepten kaynaklı ölüm tehlikesi de o kadar yüksek olmuş.

Terazinin diğer ucunda yer alan ve orta ila yoğun fiziksel faaliyet sergilemeyip yetersiz uyku uyuyan kişilerin, yoğun fiziksel faaliyet + yetersiz uyku bileşimi sergileyen kişilere göre herhangi bir sebepten ölme tehlikesi en yüksek çıkmış (%57 daha yüksek).

Bu kişilerin ayrıca herhangi tipteki bir kalp damar hastalığından (%67 daha yüksek), herhangi tipteki bir kanserden (%45 daha yüksek) ve akciğer kanserinden (%91 daha yüksek) ölme ihtimali de en yüksek olmuş.

Çalışma British Journal of Sports Medicine bülteninde yayımlandı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler