Yeni partiyle ilgili önemli iddia: Ali Babacan saf değiştirdi

Yeni partiyle ilgili önemli iddia: Ali Babacan saf değiştirdi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı partiye ilişkin tartışmalar sürerken, Abdullah Gül ile birlikte hareket eden Ali Babacan'ın da Davutoğlu ile yola devam kararı aldığı ileri sürüldü.

AKP'deki muhaliflerin yeni parti çalışmasının iki ayrı koldan devam ettiği belirtilirken, sürece ilişkin farklı bir iddia gündeme geldi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte hareket eden Ali Babacan'ın, yeni parti çalışmasına başladığı ileri sürülen Ahmet Davutoğlu ile yola devam edeceği iddia edildi.

Gül'ün eski danışmanı Ahmet Takan, Yeniçağ'da konuya ilişkin bir köşe yazısı kaleme alırken, şu iddiayı dile getirdi: 

AKP içinde, Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ekseninde dönen, çıkacağı söylenen 2 parti iddialarına bakalım. Geçen bir yazımda "AK BABA"lardan bahsetmiştim. Ahmet Davutoğlu'nun partileşme çabalarına değinerek AKP içindeki küskün ağır topların Ali Babacan ile bir formül arayışı içinde olduğunu bildirmiştim. Henüz ete kemiğe bürünen bir gelişme yok. Bu partileşme çabaları içinde yer alan önemli bir isimden beni de hayrete düşüren bir bilgi aldım.

Kaynağımın iddiası; "artık, Ali Babacan, Abdullah Gül ile birlikte hareket etmiyor". Ahmet Davutoğlu da, Abdullah Gül ile birlikte hareket etmiyor. Araları oldukça soğuk. Ne zaman Ahmet Davutoğlu bahsi açılsa Gül'ün son derece sert ve eleştirel sözler söylediğini biliyorum. Peki, "abisi" gibi Abdullah Gül'e bağlı olan Ali Babacan'a ne oldu?.. Kaynağımın belirttiği gibi, onlar arasındaki ilişki de eskisi gibi değil. "AK BABA"lar Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan'ı beraber harekete geçirecek formülü bulmuş. Şöyle anlatılıyor;

"Ahmet Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da gerçekten çok güçlü ve çok seviliyor. Büyük bir sempati var kendisine. Ali Babacan da Batı'da çok seviliyor ve çok güçlü. Bu iki güç yan yana gelecek. Ahmet Davutoğlu'nun liderliğinde bir partileşme olacak. Ali Babacan bu işe sıcak bakıyor ve yaklaştı."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler