Yazlık Saray için tonlarca kum döküldü

Yazlık Saray için tonlarca kum döküldü

Okluk Koyu’ndaki Cumhurbaşkanlığı’na ait yazlık sarayın kaynağı merak edilen kumsalını ve iskele alanını doldurmak için 29 bin ton kum ve çakıl taşındı.

Kumsaldaki lüks ve şatafat proje dosyasında ortaya konuldu.


Cumhurbaşkanlığı’nın “Çivi çakılamaz, balıkçılık yapılamaz” kaydıyla korunan Okluk Koyu’na yaptırdığı yazlık sarayın içi kadar kıyısına da lüks ve şatafat hâkim oldu. 29 bin ton kum ve çakıl taşındığı hesaplanan dolgu alanın üzerindeki aşırı lüks, proje dosyasındaki fotoğraflarda görülüyor.

Mega yatların yanaşmasına olanak sağlayacak iskeleleri, denize rahatlıkla girebilmek için kullanılacak sahili, ucunda minik iskeleler bulunan bungalovları, dinlenme alanlarını yapabilmek için doldurulan sahildeki konfor saraydan geri kalmıyor.


2017 MALİYETİ 30 MİLYON TL

“Kum, Şile’den mi, Patara’dan mı, Salda’dan mı taşındı?” sorularına konu olan Saray sahilinin maliyeti 2017 yılında 30 milyon TL olarak hesaplandı.
Proje dosyasında yer alan bilgilere göre, iki yat yanaşma yeri, iki iskele, plaj ve dolgu alanları kapsayan projenin büyüklüğü ‘genişleme olasılığı’ da dikkate alınarak hesaplandı. 15 bin 295 metrekaresi yat yanaşma yeri, iskele, plaj ve dolgu alanları olarak ayrıldı. Bunun dışında yaklaşık 10 bin 966 metrekarelik alanda daha dolgu yapılması planlandı. Bu alanın yaklaşık 3 bin 667 metrekarelik bölümü kaynağı merak edilen kumlardan oluşan plaja ayrılırken 7 bin 298 metrekaresi de kum ve çakıl dolgu ile yapıldı.

YATLAR YANAŞACAK

‘Marmaris Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi Dolgu ve İskele Projesi’ kapsamındaki iki ayrı iskeleden biri 36 metreden büyük süper yat boyutundaki yatların yanaşmasına olanak verecek şekilde yapıldı. Bu iskele 170 metre uzunluğunda ve 18,3 metre eninde inşa edildi. 24-36 metre boyutundaki mega yatların yanaşabileceği ikinci iskele ise 50 metre uzunluğunda 10.5 metre eninde planlandı. Plaj ve iskele alanında üç vardiya şeklinde 40 kişi görev yapacak. Personel ihtiyaçları Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi’nden karşılanacak.

EN AZ ZARAR VAADİ

Proje dosyasında, dolgu faaliyetleri sırasında sucul flora ve fauna türleri açısından bir miktar yaşam alanı kaybı olmasının beklendiği bildirildi. Deniz canlılarının inşaat sırasında yaşam alanlarının terk edeceğinin bilindiği ifade edilerek, zararı en aza indirmek için yakıt sızıntılarının önleneceği vadedildi. Ayrıca dolgu da kullanılan malzemenin denizi kirletecek maddeleri içermediği de belirtildi.

***

Benzer plaj neresi?

Plaja ve deniz kıyısına getirilecek bin 833 metreküp kumun ‘benzer plajlardan’ taşınacağı bilgisi verilmekle yetinildi.

Plaj gerisindeki alan için taşınacak 14 bin 597 metreküplük kum veya çakıl dolgu için de Marmaris çevresindeki ocaklar adres gösterildi. Plajlar, karadan kepçe, denizden de gemiden püskürtme yöntemi ile dolduruldu. Buna göre, kıyı için 2 bin 933 ton kum, sahil gerisindeki dolgu alan için ise 26 bin 276 ton kum ve çakıl taşındı. Tüm alan için kullanılan ve dışardan taşınan malzeme 29 bin 210 ton oldu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler