Yargıtay'da başkan değişmedi

Yargıtay'da başkan değişmedi

Yargıtay Başkanlığına İsmail Rüştü Cirit, yeniden seçildi. Cirit'in aldığı 363 oyun Yargıtay seçimlerindeki en yüksek oran olduğu belirtildi.

Yargıtay Başkanlığına İsmail Rüştü Cirit yeniden seçildi. Yargıtay Başkanı Cirit'in 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle Yargıtay Büyük Genel Kurulunca seçim yapıldı. 

Seçime tek aday olarak giren Cirit, 363 oyla yeniden başkanlığa seçildi. 
Yargıtay tarihindeki en yüksek oy oranı

Seçilmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Cirit, görevde bulunduğu 4 yılda yargı, Yargıtay adına birçok olumlu işler yaptıklarını vurguladı. Cirit, "Oldukça zor günler geçirdik. Özellikle 15 Temmuz 2016'daki yıkıcı, ülkemizi bölmeye ve işgale dayalı yapılan darbe hareketini burada Yargıtay Başkanı olarak deruhte ettim ve sonucunda bu mücadeleyi bütün milletimizle belli bir noktaya getirdik, başarı sağladık" diye konuştu. 

"GÜVEN ENDEKSİ YÜKSELİYOR"

Cirit, bundan sonda da Türk halkının yargıya duyduğu güven endeksini daha yukarılara çekeceklerini kaydetti. Özellikle FETÖ üyelerinin yargıda sağladıkları üstünlükten sonra, 2007-2013 yılları arasında yargıya güven endeksinin yerlere düştüğünü ancak son yapılan araştırmalarda yeniden yükseklere doğru çıktığının görüldüğünü anlatan Cirit, "Yargıya güveni daha da yükseklere çıkaracağız. Halkımızın güvenine layık olacağız" dedi. İsmail Rüştü Cirit, tüm Yargıtay üyelerine de teşekkür etti.

YARGITAY TARİHİNİN EN YÜKSEK OY ORANI

Cirit'in aldığı 363 oyun, Yargıtay tarihindeki seçimlerin en yüksek oy oranı olduğu belirtildi. Bu seçimde, Büyük Genel Kurulda kullanılan oyun yüzde 94'e ulaştığı, bunun da hem katılım hem de geçerli oylar açısından önceki seçimlere göre en yüksek oy oranı olarak tespit edildiği kaydedildi.

2020'YE KADAR GÖREVDE KALACAK

Yaş haddinden emekli olması için yaklaşık bir yıllık süresi kalan Cirit, emekliye ayrılacağı 23 Mart 2020'ye kadar görevde kalacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler