ÜNLÜ RUS ŞAİR ALEKSANDR PUŞKİN'İN ERZURUM'DA 1829 YILINDA KALDIĞI EVDE PUŞKİN MÜZESİ AÇILMASI PLANLANIYOR

ÜNLÜ RUS ŞAİR ALEKSANDR PUŞKİN'İN ERZURUM'DA 1829 YILINDA KALDIĞI EVDE PUŞKİN MÜZESİ AÇILMASI PLANLANIYOR

Rusya’nın Ankara büyükelçisi Aleksey Yerhov, Ezurumdaki yetkililerin, büyük Rus şairi Aleksandr Puşkin’in 1828-1829 Rus-Osmanlı savaşı devam ederken 1829 yılında geldiği Erzurum’da kaldığı evde Puşkin Müzesi açmayı planladığını açıkladı.

Rusya Diplomasi Çalışanları günü kapsamında basın toplantısı düzenleyen Yerhov, diplomatik çalışmalarında geçen yıl karşılaştığı ilginç bir olayı anlatması ricasına karşılık olarak şu ifadeleri kullandı: "Geçen yıl Türkiye'nin doğu illeri Kars ve Erzurum'u ziyaretim benim için çok, ama çok ilginçti. Çünkü bu iller, Rusya tarihiyle, Rus-Türk ilişkilerinin tarihiyle çok yakından ilişkili. Erzurum'da, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in bir gece geçirdiği ve ‘Erzurum Yolculuğu' adlı eserini yazdığı evde bir Puşkin Müzesi açılacak."

Rus Büyükelçi, müzenin, Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün çabalarıyla açılacağını ve elçiliğin de yardımda bulunacağını söyledi.

Müzenin sadece Erzurumlular için değil bu bölgeyi ziyaret edecek turistler için de çok ilginç olacağını düşündüğünü söyleyen Yerhov, ziyaretçilerin gelmesinin, ‘kayak sporları açısından olduğu gibi tarihi ve doğal güzellikleri tanımak açısından da turistik perspektifi genişleteceğini' ifade etti.

‘ANTALYA SOSYALİST YAŞAM MÜZESİ'NDE SERGİLENENLERİ GÖRMEK BENİ ÇOK DUYGULANDIRDI'

Yerhov, Antalya Sosyalist Yaşam Müzesi ile ilgili izlenimlerini de paylaştı. "Hayatının büyük bölümünü SSCB'de geçiren biri olarak pioner üniformalarını, sırt çantalarını ve diğer şeyleri görmek beni çok duygulandırdı. 11 Şubat'ta burada Andrey Gennadyeviç Karlov'la ilgili bir müze odası açılacak. Açılışta Karlov'un eşi Marina Mihaylovna da hazır bulunacak. Müzenin işletmecilerine, sergi malzemelerinin tamamlanmasında yardımda bulunmaya söz verdik."

Antalya Sosyalist Yaşam Müzesi, SSCB dönemindeki hayatı anlatıyor. Muratpaşa ilçesinde kurulan müzede gündelik hayattan çok sayıda malzeme sergileniyor.

ELÇİDEN RUS TURİSTLERE MESAJ

Rus Büyükelçi Yerhov, tatillerini Türkiye'de geçirmeyi planlayan turistlere de bir mesaj verdi. Elçi şöyle dedi: "Türkiye, sadece yurttaşlarımızın büyük değer verdiği sahil dinlenmesi açısından değil tarihi ve mimari anıtlar açısından da çok ilginç bir ülke. Turistlerimize, bu harika ülkeyi gezerken bunu da unutmamalarını öneririm."

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler