Ünlü bilim insanı ve mucit hayatını kaybetti

Ünlü bilim insanı ve mucit hayatını kaybetti

Dünya çapında milyonlarca telefona, bilgisayara ve hatta elektrikli araca güç sağlayan lityum-iyon pillerin geliştirilmesinde öncü olan Nobel ödüllü John Goodenough hayatını kaybetti.

Nobel Ödülü'nü alan en yaşlı insan olan, lityum-iyon pilin mucidi John Goodenough, 101 yaşında hayatını kaybetti.

Goodenough'un 37 yıl boyunca öğretim üyesi olarak görev yaptığı Austin'deki Teksas Üniversitesi'nin Başkanı Jay Hartzell, Amerikalı bilim insanının "kariyeri boyunca bilimsel araştırmaların en ileri noktasında yer alan bir lider olduğunu" söyledi.

NOBEL ÖDÜLÜ ALAN EN YAŞLI İNSANDI

Goodenough, lityum-iyon piller konusundaki araştırmaları nedeniyle Britanyalı Stanley Whittingham ve Japon Akira Yoshino ile birlikte 2019 Nobel Kimya Ödülü'nü aldığında 97 yaşındaydı ve bu onu Nobel Ödülü alan en yaşlı kişi yapıyordu. Oksijen'in aktardığına göre, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi ödülü verirken Goodenough için "Bu şarj edilebilir pil, cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi kablosuz elektronik cihazların temelini attı" dedi ve şu açıklamayı yaptı.

"Goodenough'un buluşu elektrikli arabalara güç sağlamaktan yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjiyi depolamaya kadar her şey için kullanıldığından fosil yakıtsız bir dünyayı da mümkün kılıyor"

Son yıllarda Goodenough ve üniversite ekibi, katı hal elektroliti ve lityum veya sodyum metal elektrotları olan bir "cam" pil de dahil olmak üzere enerji depolama için yeni yollar araştırıyordu.

Goodenough ayrıca nikel ve kobalt bazlı katotlara alternatif olarak lityum demir fosfat (LFP) katotlarının ilk geliştiricilerinden biriydi. Uzmanlar, LFP'nin elektrikli araç akülerinde daha pahalı olan nikel kobalt manganezini hızla geride bıraktığını, çünkü çok daha düşük maliyetle daha bol ve sürdürülebilir malzemeler kullandığını söylüyor.

Dünya yavaş yavaş lityum-iyon bataryalardan vazgeçiyor. Otomobil üreticileri, daha yüksek yoğunluk, daha hızlı şarj ve daha düşük maliyet sağlayan katı hal bataryalı elektrikli araçlar planlıyor. Ancak, Goodenough'un çabaları olmadan modern teknoloji ortamının bu hale gelmeyeceğini ve onun mirasının önümüzdeki yıllarda da hissedileceğini söylemek yanlış olmaz.

Goodenough, 25 Temmuz 1922'de Almanya'nın Jena kentinde Amerikalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Goodenough, Yale Üniversitesi'nde matematik alanında lisans eğitimini tamamladıktan sonra Chicago Üniversitesi'nden fizik alanında yüksek lisans ve doktora derecesi aldı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde araştırmacı ve ekip lideri oldu ve daha sonra Oxford Üniversitesi'nde inorganik kimya laboratuvarının başına geçti.

Goodenough, Teksas Üniversitesi'nde mühendislik alanında Virginia H. Cockrell yüzüncü yıl kürsüsünü yönetti. Sekiz kitap ve bilimsel dergiler için 800'den fazla makale yazdı. 2019 yılında aldığı Nobel Kimya Ödülü dışında aldığı ödüller arasında Japonya Ödülü, Enrico Fermi Ödülü, Charles Stark Draper Ödülü, Kimya alanında Welch Ödülü ve 2011 yılında Başkan Barack Obama tarafından kendisine verilen Ulusal Bilim Madalyası bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler