Türkiye'den ABD'ye yaptırım cevabı: Tehdide prim vermeyiz, planımız hazır

Türkiye'den ABD'ye yaptırım cevabı: Tehdide prim vermeyiz, planımız hazır

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, “Brunson serbest kalana kadar Türkiye'ye yaptırım uygulamaya hazırız” mesajına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan cevap geldi


Yeni hükümetin ilk kabine toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kalın, yaptırımlarla ilgili bir soruya "Böyle bir adım atılması durumunda Türkiye'nin adımları hazırdır. Türkiye kolay gözden çıkarılacak ülke değildir, bunu herkesin bilmesi gerekir" şeklinde cevap verdi.

Kalın F-35 konusunda yaşanan gelişmelere dikkat çekti : "Türkiye tehdide asla prim vermez. Türkiye'ye yönelik tehditkar dil kullanması asla kabul edilmez. Yaptırım dilini bir tehdit diline getirerek Türkiye'ye yüklenmenin kimseye faydası olmayacaktır. F-35'lerin Türkiye'ye verilmemesi bu Amerika'nın tek başına yürüttüğü bir proje değildir. Bunu engellemeye, geciktirmeye dönük bir adım atılması halinde Türkiye'nin başvuracağı bir hukuk vardır. İşin bu noktaya gelmesini arzu etmiyoruz. Bu işe nasıl zarar vereceğini görmeleri lazım. Herkesin Türk yargısına saygı duyması gerekir. Böyle bir adım atılması durumunda Türkiye'nin adımları hazırdır. Türkiye kolay gözden çıkarılacak ülke değildir, bunu herkesin bilmesi gerekir, F-35 olur başka mevzular olur, Türkiye alternatifsiz de değildir." ifadesini kullandı.


MGK : "ABD'nin tehdit dili 'ittifak ilişkilerine saygısızlıktır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ilk kez toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) sonrası yapılan açıklamada da ABD tarafından Türkiye'ye karşı kullanılan tehdit dilinin 'ittifak ilişkilerine saygısızlık olduğu ve asla kabul edilemeyeceği' belirtildi.

Açıklamada "ABD'nin ükemizin her türlü sorumluluğunu yerine getirdiği savunma sanayii projelerini, milletlerarası antlaşmalara aykırı şartlara bağlayan kararının ve açıklamalarının, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığa ve güven ilişkisine telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği vurgulanmıştır. ABD tarafından ülkemize karşı kullanılan tehdit dilinin ittifak ilişkilerine saygısızlık olduğu ve asla kabul edilemeyeceği belirtilmiştir. Türkiye'nin gerek ikili ilişkileri, gerekse, ittifaklar çerçevesindeki tüm yükümlülüklerine bağlı olduğu kadar haklarına da sahip çıktığı, ülkemizin bu yaklaşımına saygı duyulmasının beklendiği kaydedilmiştir" denildi.


İlişkiler Trump'ın "Brunson hemen serbest bırakılmalı" çağrısı ile gerildi

ABD Başkanı Donald Trump adına konuştuğunu belirten Pence, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye hükümetine ABD Başkanı Trump adına mesajım var: Pastor Andrew Brunson'u hemen serbest bırakın ya da sonuçlarına katlanmaya hazır olun" ifadelerini kullandı.

Pence, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın düzenlediği etkinlikte, "Eğer Türkiye bu masum din adamını serbest bırakmak ve evi Amerika'ya yollamak için hemen harekete geçmezse Brunson özgür olana kadar ABD Türkiye'ye karşı ciddi yaptırımlar uygulayacak" şeklinde konuştu.

Başkan Trump'da twitter hesabından yaptığı açıklamada "ABD, harika bir Hristiyan, aile babası ve harika bir insan olan Rahip Andrew Brunson'ın uzun süreli tutukluluk hali sebebiyle Türkiye'ye geniş yaptırımlar uygulayacak. Brunson çok acı çekiyor. Bu masum din adamı hemen serbest bırakılmalı" demişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler