Türkiye Kıbrıs'ta doğalgaz sondajına başlıyor

Türkiye Kıbrıs'ta doğalgaz sondajına başlıyor

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs adasının güneyi de dahil olmak üzere KKTC’nin belirlediği parsellerde doğalgaz sondajına başlıyor.

KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay sondaj aşamasına gelindiğini belirterek Türkiye’ye ait Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemisinin KKTC’nin F ve G ruhsat sahalarına intikal ettiğini açıkladı.

Özersay “biz daha önce ne söylediysek, şimdi onu yapıyoruz. Artık sondaj yapma aşamasına geldik, bunun için sondajın yapılacağı noktayı saptayacağız. Bu nedenle Barbaros Hayrettin Paşa gemisi KKTC tarafından daha önce ilan edilmiş olan F ve G ruhsat sahalarına sismik araştırma yapmak üzere intikal etti” diye konuştu.

Sondajların Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin tespit edeceği noktalarda başlayacağını kaydeden Özersay, Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından KKTC adına yapılacak olan kazının doğalgaz bulunma ihtimali yüksek noktalarda gerçekleşeceğini kaydetti.

Kıbrıs etrafındaki parsellerin KKTC tarafından ilan edildiğini hatırlatan dışişleri bakanı Kudret Özersay, bunların sadece Kuzey’de değil Rum yönetiminin de doğalgaz aradığı Güney bölgesinde olduğuna da işaret etti.

Özersay KKTC adına bir şirket olarak TPAO’ya lisans verdiklerini belirterek bunun Kıbrıs Rum yönetiminin İtalyan ENI ve Amerikan EXXON firmalarına lisans vermesinden farklı bir durum olmadığını kaydetti. 

Özersay “Şimdi kazılara başlayacağımız yerleri saptayacağız ve kazmaya başlayacağız, aynen Kıbrıs Rum idaresinin yaptığı gibi” diye konuştu.

Kıbrıs Türk tarafının kapsamlı çözümden önce de doğalgaz konusunda iki taraf arasında işbirliğine dair önerisinin halen geçerli olduğuna dikkat çeken Dışişleri Bakanı Özersay “doğalgaz konusu bir çatışma unsuru olsun istemiyoruz ve eğer çözümden önce bu konuda oturup konuşur, işbirliği yapmaya başlarsak o zaman Doğu Akdeniz çok daha istikrarlı bir bölge haline gelir” diye konuştu.

Kaynak: NTV Selim Sayarı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler