TIKTOK'UN YAPAY ZEKA ALGORİTMASI SATIŞA ÇIKTI

TIKTOK'UN YAPAY ZEKA ALGORİTMASI SATIŞA ÇIKTI

Popüler sosyal medya uygulaması TikTok’un yapay zekâ algoritması satışa çıktı. ByteDance tarafından satılan algoritma, kullanıcıların beğendikleri içeriklere göre onlara tavsiyeler veriyor.

Son yıllarda dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan TikTok, geçtiğimiz günlerde 7 milyon adet hesabı banlamasıyla gündeme gelmişti. Bu hesapların tamamının 13 yaşından küçük çocuklara ait olduğunu belirten TikTok, daha öncesinde çocukların güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle 5,7 milyon dolarlık tazminat ödemişti.

Tüm bu olaylara rağmen TikTok’un sahibi olan ByteDance firması, TikTok platformunda kullanılan yapay zekâ algoritmasını diğer şirketlere satmaya başladı. Bu yapay zekânın asıl amacı, kullanıcıların beğendikleri içeriklere göre onlara farklı içerikler tavsiye etmesiydi.

Yapay zekâ algoritması satışa çıktı

TikTok uygulamasında kullanılan yapay zekâ algoritması, TikTok’un bu kadar popüler olmasına büyük katkı sağlamış bir sistem. Bu algoritma, kullanıcıların beğendikleri ve yorum yaptıkları içeriklere göre onlara yeni içerikler ve profiller tavsiye ediyor, aynı zamanda hangi cihazı kullandığınıza, cihazınızdaki dil tercihlerine ve konumunuza göre de size içerikler sunabiliyor.

Financial Times’ın hazırladığı rapora göre ByteDance, bu yapay zekâ algoritmasını şu anda birkaç firmaya satmış durumda. Bu algoritmayı satın alan firmalar ise ABD kökenli moda uygulaması Goat, Singapur kökenli seyahat sitesi WeGo, Endonezya kökenli alışveriş uygulaması Chilibeli ve Hindistan kökenli sosyal oyun platformu GamesApp.

Yapay zekâ, BytePlus tarafından satılıyor

Pekin merkezli şirket ByteDance, bu yapay zekâ sistemini satmak için şirket içinde BytePlus adını verdiği özel bir bölüm oluşturdu. Şirketin web sitesinde yer alan bilgilere göre BytePlus, bu yapay zekâ algoritmasını istediğiniz gibi düzenlemenize imkân veriyor. Ayrıca özel video efektleri, veri analiz araçları ve konuşmayı yazıya döken bir yazılım da BytePlus tarafından satılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda ByteDance ve TikTok üzerindeki baskılar gittikçe artmıştı. Özellikle eski ABD başkanı Donald Trump tarafından Çin merkezli şirketlerin hedef alındığı dönemde, ABD’de TikTok’un yasaklanması konusu sıkça gündeme gelmekteydi. Fakat Trump yönetiminin baskılarına rağmen TikTok, geçtiğimiz yıl ABD’de aylık 100 milyon aktif kullanıcıyı geçmişti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler