Şimşek ikna edilmiş: En düşük emekli maaşına iki düzenleme

Şimşek ikna edilmiş: En düşük emekli maaşına iki düzenleme

Mehmet Şimşek ikna edilmiş: En düşük emekli ... 10 bin TL en düşük emekli maaşı alanlar için düzenlemenin detayları ortaya çıktı.

Çalışmaların yapıldığı kesin olarak doğrulanırken bir yeni gelişme de memur emekli maaş zammında yaşandı. Emekliye zam düzenlemesinde ise tarih belli oldu.
6 aylık enflasyon farkı sonrası memur ve emekli maaşlarına zam tartışmaları devam ediyor. Dün AKP MYK'sı devam ederken AKP Sözcüsü Ömer Çelik, en düşük emekli maaşına ilişkin "Emeklilerle ilgili çalışma var. Çalışma devam ediyor. Bugün yarın çalışma devam edecek. Bir karar şu ana kadar verilmedi. Zamana dair değerlendirme yapamayız. Bu disiplinin korunması esas olmak üzere toplumumuzun yanındayız" açıklamasında bulunmuştu.

Çelik'in açıklaması sonrası gözler yapılacak düzenlemeye çevrildi. Yılın ikinci yarısı için yapılan zamlar ile özellikle 2000 sonrası SSK emeklilerinin kök maaşı 7.047 TL’den 8.789 TL’ye yükselmiş ve 10 bin liranın altında kaldığı için 0 zam almışlardı. Bağ-Kur tarım emeklisinin maaşı ise en düşük emekli aylığının yalnız 89 lira üzerine çıkabildi.

AKP'Lİ KURMAYLAR BAKAN ŞİMŞEK'İ İKNA ETMİŞ
Mynet'in aktardığına göre, sıfır zam sonrası 'enflasyonla mücadele' kapsamında ek zamlara karşı olan Mehmet Şimşek’in AKP'li kurmaylar tarafınca Kızılcahamam Kampı’nda ikna edilmiş olduğu öğrenildi. Bu kapsamda hem Maliye hem de Çalışma Bakanlığı’ndan veri toplayan AKP'li kurmayların emekliye zam düzenlemesi için oluşturacakları raporu bu hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’a sunacağı biliniyor.

Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı için 12.000-12.500 TL arasında bir zam yapılması öngörülüyor. Hazine desteği ile emeklilerin kök maaşı yeni taban maaşa tamamlanacak. Yeni milyonlarca kişi hem yüzde 24,73’lük artış hem de seyyanen zam almış olacak.


Şu an için emekli kök aylığı 10 bin TL’nin üzerinde olan Bağ-Kur Esnaf emeklisi ve 2000 öncesi SSK emeklisi için bir düzenlemenin de yapılmayacağı dile getiriliyor. 24,73’lük zam sonrası Bağ-Kur’lu esnafın 10.178 TL olan maaşı 12.695 TL’ye çıkmıştı. Eğer en düşük emekli aylığı 12.500 TL olursa bu grupta zam rakamı 195 TL olacak! SSK 2000 öncesi emekli maaşı da 11.367 TL’den 14.178 TL’ye yükselmişti. Orada da zam rakamı 1.678 TL’ye gerileyecek.

'MEMUR EMEKLİLERİNE DE DÜZENLEME' İDDİASI
En düşük emekli maaşına yapılması beklenen düzenlemenin yanı sıra yalnız SSK ve Bağ-Kur emeklilerine değil, yüzde 5,42 daha az zam alan memur emeklilerine de yapılacağı iddia edildi. Bu kapsamda çalışan memur maaşları karşısında tarihi düşük seviyede maaş alan memur emeklileri için ocakta diğer emeklilere yapılan yüzde 11,5’lik iyileştirme göz önünde bulundurularak, yüzde 19,31 olan oranın yüzde 24,73’e tamamlanması bekleniyor.

Böylece 14.740 TL’den yüzde 19.31 artış ile 17.586 TL’ye yükselen en düşük memur emekli maaşının eşitleme yapılması durumunda 18.385 liraya yükselebileceği hesaplanıyor.

DÜZENLEME NE ZAMAN ÇIKACAK?
Zam oranının belirlenmesi halinde Meclis'te Çarşamba günü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmelerine başlanacak olan tasarruf paketi yasa teklifine bir önerge ile ekleme yapılabilecek. Bu kapsamda yeni maaşlar için ay sonuna kadar yasanın çıkarılması hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler