Şehit Yakınları Ve Gaziler Bayram Arifesinde Şehitlikleri Ziyaret Etti

Şehit Yakınları Ve Gaziler Bayram Arifesinde Şehitlikleri Ziyaret Etti

Şehitliğe sabahın erken saatlerinden itibaren gelmeye başlayan aileler, kabir ziyaretinde bulundu. Şehitlerin bayraklarla donatılan mezar taşlarını yıkayan yakınları kabirleri başında dua etti, Kur'an-ı Kerim okudu

Şehit yakınları ve gaziler, Kurban Bayramı arifesinde Cebeci Askeri Şehitliği'ni ziyaret etti.

Şehitliğe sabahın erken saatlerinden itibaren gelmeye başlayan aileler, kabir ziyaretinde bulundu. Şehitlerin bayraklarla donatılan mezar taşlarını yıkayan yakınları kabirleri başında dua etti, Kur'an-ı Kerim okudu.

Diyarbakır'da 2006 yılında yola döşenen mayının uzaktan patlatılması sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Mustafa Kale'nin annesi Perihan Kale, oğlunun şehadet haberini aldığından bu yana zamanın geçmediğini söyledi.

Oğlunun şehit olduğunu televizyondan öğrendiğini ifade eden Kale, "Haberlerde isminin geçtiği altyazıyı görünce şoke olduk. Konduramadım. Şehit olduğunda 34 günlük bebeği vardı. Geçici görevle gitmişti, birliğine dönecekti, kısmet olmadı. Doğumuna gelmişti ama oğlunu sadece 7 gün görebildi." diye konuştu.

Aynı mezarlıkta ailesinden bir şehidin daha olduğunu belirten Kale, "Amcamın kızının oğlu da şehit oldu, burada yatıyor. Aynı kaderi yaşadık. Çocuklarımız birbirini çok seviyorlardı, burada da buluştular. Bayramda onların gelmesini beklerken şimdi biz onlara gidiyoruz." dedi.

"Oğlumun şehit olacağını tahmin ettim"

Kocaeli'nde 2014'de yılında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Kıdemli Üstçavuş Mehmet Karakaşoğlu'nun babası Nihat Karakaşoğlu, evlat acısının hiçbir şeye benzemediğini söyledi.

Oğlunun şehit olacağını tahmin ettiğini belirten Karakaşoğlu, "Görevlere ve tatbikatlara giderken hep haber verirdi. En son görevinde 'Baba saat 14.00 gibi Konya'da olacağım, ben ararım.' dedi. Bekledim, aramadı, içime ateş düştü. Televizyonu açtığımda haberlerde helikopterle bağlantı kesildiği yazdığını görünce anladım, evdekilere hiç belli etmedim. Rabbim verdi, rabbim aldı." diye konuştu.

Kendileri için bayram kavramının kalmadığını dile getiren Karakaşoğlu, "Oğlum olmadan 18 bayram geçti. Hiçbir şey 9 sene önceki bayramların yerini tutmuyor. Her bayram gözüm sanki gelecekmiş gibi kapıda." dedi.

Şehitlikte, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı tarafından anma programı düzenledi. Vakın Genel Başkanı Lokman Aylar ve üyeler, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından kabirlere karanfil bıraktı.

İstanbul

Kurban Bayramı arifesinde, şehit yakınları ve vatandaşlar, Edirnekapı Şehitliği'ni ziyaret ediyor.

Erken saatlerden itibaren şehitliğe gelen vatandaşlar, yakınlarının mezarlarında Kur'an-ı Kerim okudu. Bazı aileler de yanlarında getirdikleri Türk bayrağı ve karanfilleri mezarlara koyarken, bazıları da kabirlerdeki çiçekleri suladı, mezar taşlarını temizledi.

Şırnak Bestler Dereler bölgesinde PKK'lı teröristlere yönelik operasyonda 16 Mayıs'ta şehit olan 26 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Özcan İlhan'ın acılı yakınları da şehitliğe geldi.

İlhan'ın mezarını temizleyen yakınları burada dua etti.

"14 Mayıs seçimlerinin olduğu gün görüntülü konuştum"

Oğlunun şehit edilmesinden sonra ilk bayramları olduğunu belirten anne Gülveşin İlhan, "Vurana lanet olsun. İnsan olsalar bunu yapmazlardı. Oğlum daha çok küçüktü, Allah'tan şehittir, yoksa daha toprağı hak etmemişti." dedi.

Konuşurken zaman zaman duygulanarak gözyaşlarını tutmakta güçlük çeken anne İlhan, 5 yıldır uzman çavuş olarak görev yapan oğlunun şehit olduğunda henüz 11 aylık evli olduğunu söyledi.

Oğlunu son olarak düğününde gördüğünü aktaran İlhan, "Sonrasında görüntülü konuşuyorduk. 14 Mayıs seçimlerinin olduğu gün görüntülü konuştum. Ortalık çok karışık demişti. 2 gün sonra da bu olay oldu. Onunla konuşamadığım ilk bayram. Benim oğlum daha çok küçüktü. Lanetliyorum. Ben bu acıyı çektim hiç kimse çekmesin bu acıyı." ifadelerini kullandı.

"Buruk bir bayram"

İlhan'ın ağabeyi Emrah İlhan da kardeşinin 40 gün önce şehit olduğunu anımsatarak "Bizim ilk bayramımız. Buruk bir bayram. Sözün bittiği noktadayız. Vatan sağ olsun." dedi.

Kardeşinin Şırnak'ta yaklaşık 2 yıldır görev yaptığını, bu nedenle kendisiyle sık sık telefonla görüntülü konuştuklarını aktaran Emrah İlhan, "Şehit olduğu günden bir iki hafta sonra evlilikte bir yılı dolacaktı. Kendisiyle 10 ay önce izin zamanı yüz yüze görüşmüştük." diye konuştu.

Diyarbakır'da 1995 yılında şehit olan Alaattin Buluç'un annesi Naide Buluç da oğlunun kabrini ziyaret etti. Buluç, "27 yıldır her bayram geliyorum. Tek oğlumdu. Bayramımız burada. Teselli olup gidiyorum." dedi.

Bazı vatandaşların şehit ailelerine ikramlarda bulunduğu şehitlikte, kabir ziyaretleri devam ediyor.

Doğu Anadolu'da Kurban Bayramı arifesinde şehitlikler ziyaret edildi

Erzurum, Ardahan, Erzincan ve Kars'ta, Kurban Bayramı dolayısıyla şehitlik ziyaretleri yapıldı.

Erzurum'da şehit yakınları, sabahın erken saatlerinden itibaren Yakutiye ilçesinde bulunan Karskapı Şehitliği'ne ziyarette bulundu.

Şehitlerin, Türk bayraklarıyla donatılan mezarlarındaki çiçekleri sulayan aileler, Kur'an-ı Kerim okuyup dua etti.

Gözyaşlarına hakim olamayan ve mezar başında ağıtlar yakan şehit yakınları, duygusal anlar yaşadı.

Ardahan'da da Halil Efendi Mahallesi'ndeki şehitliğe gelen aileler, Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti.

Erzincan

Erzincan'daki Terzibaba Türbesi ve Mezarlığı'nda arife günü dolayısıyla ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

İl içinden ve farklı illerden memleketlerine gelen vatandaşlar, yakınlarının kabirlerine giderek dua etti.

Terzibaba Mezarlığı'ndaki garnizon ve polis şehitliklerine gelen şehit aileleri, vatan uğruna şehit olan evlatları ve yakınları için dua etti, gözyaşı döktü.

Erzincan Belediyesi ile özel şirketlerin otobüs, midibüsleri ve kendi araçlarıyla türbe ve mezarlığa gelenler, yoğunluk oluşturdu.

Ziyaretçiler, türbeler ile yakınlarının mezarlarında Kur'an-ı Kerim okudu.

Kars

Kars'ta da arife günü dolayısıyla şehit yakınları ve gaziler, Garnizon Şehitliği'ne ziyarette bulundu.

Burada mezarlıkları sulayan vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim ve dua okudu.

Bayramı buruk geçirmenin hüznünü yaşayan bazı vatandaşlar gözyaşı döktü.

Adana

Adana'nın Yüreğir ilçesindeki Asri Mezarlık'ta bulunan Garnizon Şehitliği'ne gelen aileler, Türk bayraklarıyla donatılmış mezarlara çiçek bıraktı, şehitlerinin kabri başında Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti.

Şehit annesi Sevim Buğur, AA muhabirine, oğlu Enver Buğur'un 2016'da Şırnak'ın Cizre ilçesinde teröristlerle girdiği çatışmada yaralandığını ve tedavi gördüğü hastanede şehit olduğunu söyledi.

Sık sık oğlunun mezarını ziyaret ettiğini anlatan acılı anne, bayramların buruk geçtiğini belirtti.

Anne Buğur, diğer oğlunun çocuğuna şehit Enver Buğur'un ismini koyduğunu vurgulayarak, "O olunca kendimize geldik. Oğlumun ismini taşıyor. Ona senin ismin ne diye soruyorum. 'Babaanne benim ismim amcamın ismi. Ben Enver Buğur'um, hep sen soruyorsun.' diyor." ifadesini kullandı.

Hatay

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen Hatay'da da şehitlikler ve afette ölenlerin kabirleri yakınlarınca ziyaret edildi.

Asri Mezarlık'taki şehitliğe gelen aileler, mezarlara çiçek bıraktı, Kur'an-ı Kerim okuyarak dua etti.

Depremlerde hayatını kaybedenlerin defnedildiği Narlıca Mahallesi'ndeki mezarlıkta da aileler kaybettikleri yakınlarının mezarını ziyaret etti.

Aileler, kaybettikleri yakınlarının mezarı başında dua ederek gözyaşı döktü.

Türk bayraklarıyla donatılmış mezarlarda vefat edenlerin özel eşyalarının olduğu da görüldü.

Osmaniye

Osmaniye'de Asri Mezarlık'ta bulunan Garnizon Şehitliği'nde Kurban Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.

Şehit yakınları, Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, Belediye Başkanı Kadir Kara, askeri ve mülki erkanın katıldığı programda Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Ali Çakmak, şehitler ve 6 Şubat'taki depremlerde hayatını kaybedenler için dua etti.

Program, protokol üyelerinin şehit kabirlerine karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Garnizon Şehitliği ziyaretinin ardından Vali Yılmaz ve protokol üyeleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlerin mezarlarını ziyaret etti.

Kur'an-ı Kerim okunması ve depremlerde ölenler için dua edilmesinin ardından Vali Yılmaz, depremde ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Mersin

Mersin'de de şehit yakınları, sabahın erken saatlerinden itibaren merkez Toroslar ilçesinde Şehir Mezarlığı'ndaki şehitliğe ziyarette bulundu.

Şehitlerin, Türk bayraklarıyla donatılan mezarlarındaki çiçekleri sulayan aileler, Kur'an-ı Kerim okuyup, dua etti.

Mersin Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve kurum amirleri de ziyaret ettikleri şehitlikte mezarlara karanfil bırakırken vatandaşların da bayramlarını kutladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler