Sedat Peker, Soylu'nun BAE'ye Neden Geldiğini Açıkladı

Sedat Peker, Soylu'nun BAE'ye Neden Geldiğini Açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun BAE'yi ziyaretinin ardından, burada bulunan Sedat Peker'in çevresine "Soylu benim iade edilmem için özel olarak geldi" yorumunda bulunduğu iddia edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Sedat Peker'in bulunduğu BAE'yi ziyareti tartışma konusu olmuştu. Ziyaretin organize suç örgütü liderliği şüphelisi Peker tarafında da yankı uyandırdığı, Peker'in yakın çevresine ziyarete ilişkin "Soylu benim iade edilmem için özel olarak geldi" yorumunda bulunduğu iddia edildi.

DW'den Alican Uludağ'ın haberine göre, Peker'in bu yorumu, ziyarette Soylu'nun heyeti içerisinde Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu'nun bulunması sebebiyle yaptığına yer verildi.

Holoğlu, bizzat Soylu tarafından 26 Ekim 2016 tarihinde Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına atanmıştı. Bu başkanlığın, Sedat Peker'in de içinde bulunduğu organize suç örgütlerini yakından takip ettiği biliniyor. Holoğlu, 2019'da ise Emniyet Genel Müdür Yardımcısı yapıldı.

Çalışkan yerine Holoğlu
İçişleri Bakanı Soylu, Peker'in bulunduğu BAE'yi ziyareti için Interpol Dairesi’nde sorumlu genel müdür yardımcısı Mustafa Çalışkan yerine TEM'den sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu'nu tercih etmişti. Bu hamle, husumetin bürokrasiye de yansıdığı şeklinde yorumlanmıştı.
Yeni videolar gelecek mi?
Bu ziyaretin ardından Sedat Peker'in kendisini "Türkiye'ye iade edilmeye" hazırladığı öne sürüldü. Peker, 1 Ağustos'ta "Seçime 2 ay kala beni bekleyin. Sizi sokağa çıkamaz hale getireceğim. Sana bu görevi verenleri tüm dünyaya rezil edeceğim" iddiasında bulunmuştu.

Bu kapsamda Peker'in seçimler öncesinde yayınlanmasını istediği bazı belgeler ile çektiği videoları da güvenilir adamlarına teslim ettiği öğrenildi.

Şu an ailesiyle birlikte kalan Peker'in yanında iki koruması bulunuyor. Dışarı çıktığı zaman ise Peker'i BAE'ye mensup 100'ün üzerinde görevli koruyor.


Peker'in soylu hakkındaki iddiaları
Sedat Peker, Mayıs 2021'den bu yana yaptığı paylaşımlarda özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu 15 Temmuz sırasında dağıtıldığını iddia ettiği silahlar ve uyuşturucu ile kaçakçılığı başta olmak üzere birçok konuda suçlamıştı. Peker, Süleyman Soylu "benim dönüş biletimdi" demişti.

Peker, Süleyman Soylu ve Resul Holoğlu hakkında Sezgin Baran Korkmaz'ın yurt dışına kaçmasına ilişkin de iddialar ortaya atmıştı. 5 Aralık 2021 tarihinde Resul Holoğlu'nun Sezgin Baran Korkmaz'ın İçişleri Bakanlığı'na çağırdığını savunan Peker, Soylu'nun makamında kabul ettiği Korkmaz'a iş insanı İnan Kıraç'ın kendisine olan 45 milyon dolarlık borcunu silmesini istediğini iddia etmişti. Peker, Soylu'nun Korkmaz'a "Senin hakkında tahkikat yapıldı, yurtdışına çık. Yukarının haberi var, bu parayı da sil, sorun çıkacak" dediğini savunmuştu. Korkmaz, 6 Aralık'ta yurt dışına çıkmıştı.


Soylu ise CHP'li vekillerin konuyu TBMM'de gündeme getirmesi üzerine bu görüşmeyi doğrulayarak "Daha ötesini söyleyeyim, bir şey yaptık, devletin bütün kurumlarıyla beraber… Sayın Özkoç, aklınızın yetmediği şudur: Türkiye uluslararası bir operasyona gelirken, devletin bütün kurumlarıyla yukarıdan aşağıya öyle bir karar aldık, meselenin içerisine öyle bir daldık ki Amerika'yı da açığa düşürdük, bize kumpas kuranları da açığa düşürdük" demişti.

Soylu'nun BAE ziyaretinde neler oldu?
Geçmişte BAE'yi "15 Temmuz darbesinin faili" olarak suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 29 Kasım'da resmi temaslarda bulunmak üzere BAE'ye gitti. Havalimanında törenle karşılanan Soylu, burada BAE Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Saif bin Zayed Al Nahyan ile görüştü. Soylu, Al Nahyan'ın yanı sıra BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan tarafından da kabul edildi.


Soylu'nun ziyareti kapsamında iki ülke arasında, Ortak Stratejik Güvenlik Diyaloğu (OSGD) mekanizması kurulması kararlaştırıldığı açıklandı. Türkiye'nin Abu Dabi Büyükelçiliği'nde açıklama yapan Soylu, iki ülkenin güvenlik alanında yapabileceği ortak çalışmaların değerlendirildiğini söyledi. Kurulması kararlaştırılan mekanizmanın "sınır aşan suçlarla" mücadeleyi de güçlendireceğini söyleyen Soylu, "Kaçakçılık, organize suçlar gibi birçok alanda hem bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübeleri hem de iki ülkenin alacağı tedbirlerde birbirine gösterebilecekleri örnekleri paylaşabileceğimiz bir anlayış geliştirmeye çalıştık. Zaten şu anda yürüyen bir güvenlik işbirliği anlaşması sürecimiz var. İnşallah onu da en yakın zamanda bir vesileyle tamamlamış, bitirmiş olacağız" dedi.

BAE ziyaretinin perde arkası: Çalışkan’ı çalıştırmadı BAE ziyaretinin perde arkası: Çalışkan’ı çalıştırmadı

Bu kez de 'yetkisizlik': Peker davaları el yakıyor Bu kez de 'yetkisizlik': Peker davaları el yakıyor

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler