"Mevcut duruşumuzun etkilerini 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz"

"Mevcut duruşumuzun etkilerini 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz"

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, "Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezerv artırmaya devam edeceğiz" dedi. Kavcıoğlu, mevcut para politikasının etkilerinin 2022 yılının ilk yarısında gözlemleneceğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yatırımcılarla bir araya geldi. Videokonferans yöntemiyle yapılan toplantı saat 11.00'de başladı. Kavcıoğlu'nun yatırımcılara ilk mesajı; rezervlerin 'artış eğilimine' girdiği yönünde oldu.

Yerli yatırımcılar toplantısında yapılan sunumda, "Cari işlemler dengesi, ağustos ve eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti" denildi.

'MEVCUT POLİTİKANIN ETKİLERİNİ 2022'NİN İLK YARISINDA GÖZLEMLEYECEĞİZ'
"Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerini 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz" diyen Kavcıoğlu, "Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanlar da bu alanlara destek verecektir" ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu, "Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz" dedi.

YABANCILARLA TOPLANTI 16.00'DA
TCMB yetkilileri saat 16:00'da yabancı yatırımcılarla da çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler