MedyaRadar’dan Habertürk’e tazminat davası! Sevilay Yılman’ın hakaretleri mahkemeye taşındı

MedyaRadar’dan Habertürk’e tazminat davası! Sevilay Yılman’ın hakaretleri mahkemeye taşındı

MedyaRadar Genel Yayın Yönetmeni Denizhan Erkoç, kullanılan hakaret dolu sözler ve küçük düşürücü ifadeler nedeniyle Sevilay Yılman ve Habertürk’e tazminat davası açtı.

MedyaRadar Genel Yayın Yönetmeni Denizhan Erkoç, Habertürk gazetesi ve köşesinde yer alan hakaret içeren sözleri nedeniyle Habertürk yazarı Sevilay Yılman’ı mahkemeye verdi.

Erkoç’un avukatı Murat Cemal Dayıoğlu tarafından bugün İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 50 bin TL’lik manevi tazminat davası açıldı.

Dayıoğlu’nun yaptığı dava başvurusunda, "Müvekkilim, yıllardır bu mesleği icra eden, mesleğin gerektirdiği tüm etik ilkelere sahip gazetecidir. Davalı Sevilay Yılman tarafından kaleme alınan ‘Haysiyet cellatları yine iş başında!’ başlıklı köşe yazısı 11.10.2021 tarihinde haberturk.com internet sitesinde yayımlanmıştır. Bu köşe yazısında kişilik haklarını ihlal eden ifadeler kullanılmış, toplum nazarında küçük düşürülerek hakaret edilmiştir. Bu nedenle TCK kapsamında alenen hakaret ve iftira suçuna cevaz veren davalılardan sadır beyanlar nedeniyle uğramış olunan manevi zararın tazmini talepli iş bu davayı açma zaruretimiz hasıl olmuştur” ifadelerine yer verildi.

"SOKAK AĞZI İLE YAZILAN BİR YAZIDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR"

Davalı Habertürk yazarı Sevilay Yılman tarafından kaleme alınan köşe yazısının yalnızca iftira ve hakaretlerin yer aldığı bir yazıdan başka bir şey olmadığı belirtilen başvuruda, "Medyaradar adlı internet sitesinde basın özgürlüğü sınırları içerisinde kimsenin hedef gösterilmediği, hiçbir kişi ve kurumun isminin yer almadığı bir köşe yazısına basın özgürlüğü sınırlarının dışına çıkılarak, hakaret ve iftira ile müvekkillerimin kişilik hakları ağır şekilde ihlal edilerek sözde cevap verilmiştir. Ancak bu yazı, bir gazeteci tarafından kaleme alınamayacak derecede bayağı ifadelerin yer aldığı, hakaret ve iftiradan başkaca bir şeye yer verilmeyen sokak ağzı ile yazılan bir yazıdan başka bir şey değildir. Bu köşe yazısında, gerçeği yansıtmayan, iftira ve hakaret niteliği taşıyan ifadelere yer verilmiş ve müvekkillerimin kişilik hakları ağır derecede ihlal edilmiştir" denildi.

NE OLMUŞTU?

Habertürk gazetesi yazarı Sevilay Yılman ve Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kenan Tekdağ, MedyaRadar’da “SBK hangi medya binasında konuşlandı?” başlığıyla yayımlanan yazıya isimleri geçmemesine rağmen tepki göstermiş ve sitemizin sahibinin kişilik haklarını ağır şekilde ihlal eden ifadeler kullanmıştı.

Söz konusu yazı üzerine MedyaRadar sürmanşetten cevap hakkını kullanmış ve “Habertürk yönetimi ve yazarındaki bu paniğin nedenini anlamamakla birlikte, kurumsal olarak web sitemize yönelik tehditlerini de kınıyoruz” ifadelerine yer vermişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler