Mansur Yavaş: 'Kenti birlikte yöneteceğiz'

Mansur Yavaş: 'Kenti birlikte yöneteceğiz'

Ankara Kent Konseyi başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ın, bin 147 oy alarak yeniden başkan seçildiği genel kurula ABB Başkanı Mansur Yavaş da katıldı.

Yavaş, “Bu kenti hep birlikte yöneteceğiz. Bu kent için değer üretecek, müzakere zemini oluşturacak herkese kent konseyinin kapısı açık” dedi.

Ankara Kent Konseyi’nin (AKK) Genel Kurulu, dün gerçekleştirildi. Bin 153 delegenin katıldığı genel kurulda, bin 147 oyla başkanlığa yeniden Halil İbrahim Yılmaz seçildi. Altınpark ANFA Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen genel kurul toplantısına Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Başkanı Mansur Yavaş, AKK’nın bileşeni dernekler, STK’lar, akademisyenler, sanatçı ve siyasetçiler katıldı. AKK’nın ilk genel kurulunun 2 yıl önce 200 kişinin katılımıyla yapıldığını hatırlatan Başkan Yavaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O günden sonra Ankara için söz hakkı olan ve gerçekten iyi niyetle söz söylemek isteyen herkesin başvurusu kabul edildi. 200 kişiyle başlayan kuruluş kısa sürede 600 üyeye ulaştı. Bugün ise burada binin üzerinde üyesiyle toplanan Ankara Kent Konseyi, artık Türkiye’nin en fazla üyesi bulunan kent konseyidir. Bu başarı kişilerin ve siyasetin değil, kentlimizin ve tüm hemşerilerimizin ortak başarısıdır. Kent Konseyi kavramını bilmeyen, anlamayanların yersiz itirazlarının moralinizi bozmaması gerektiğinin altını çizerek ifade ediyorum. Çünkü ortada tamamen gönüllülüğe dayalı inanılmaz bir değer üretimi var ve bu üretim Türkiye’nin her köşesinden büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

KENT KONSEYİNİN YAPTIRIMI OLMALI

Eskiden de kent konseyi vardı, eskiden de yaptığı çalışmalar vardı. Kent konseyleriyle ilgili şu anki mevcut yapıya göre benim bir itirazım var. Kent konseylerinin mutlaka bir yaptırımı olması lazım. Burada alınan kararların belediye tarafından uygulanmasının zorunluluğu olması lazım. Belediye başkanının kendi takdirine kalıyor. Son derece yanlış. Ben birlikte yönetme arzusunda olmasaydım, sizin aklınıza ihtiyacım olmasaydı bu kent konseyinin önerilerinin hiçbirini Belediye Meclisi’ne götürmezdim. Sizlerin aklına ihtiyacım olduğunu biliyorum. Sizlerin yol göstermesine ihtiyacımız olduğunu biliyorum. Bunun için de sizlerin bir araya gelmesini Ankara için çalışmasını çok çok değerli buluyorum. Bu nedenle yaptığınız çalışmalar için hepinize şükranlarımı sunuyorum. Ankara Kent Konseyi’nde tek bir siyasi parti ve anlayıştan değil her görüşten insanın bir araya geldiğini, farklılıkların zenginlik olarak görüldüğünü biliyor ve bundan mutluluk duyuyorum.

Mansur Yavaş: Kenti birlikte yöneteceğiz

ANKARA İÇİN SÖZÜ OLAN SÖYLEMELİ

Kent konseyine katılan bazı gruplarla ilgili, ‘bu insanların burada ne işi var’ gibi sözleri de duyduk. Bizden öncekileri hep ayrımcılık yapmakla suçladık. Lütfen benden aynı şeyi yapmamı beklemeyin. Bu kenti hep birlikte yöneteceğiz. Ankara için söyleyecek sözü olan herkes mutlaka ve mutlaka söylemeye devam etsin. Bu kent için değer üretecek, müzakere zemini oluşturacak herkese kent konseyinin kapısı açık olmaya devam edecektir. Ve tüm bunları sağladığımızda kazanan Ankara ve Ankara’nın ortak aklı olacaktır. Ankara’nın şanlı bir tarihi, özgün değerleri, kendi kültürü vardır. Geriye bir tek, geleceğine dair başarı hikâyesi yazılması kalmıştır. O başarı hikâyesini ise kentimiz ve kentlimiz, birlikte ortak akıl ile yazacaktır.”

Mansur Yavaş: Kenti birlikte yöneteceğiz

6 MİLYON YURTTAŞIN HER BİRİNİN SESİ DEĞERLİDİR

Yeniden başkanlığa seçilen Halil İbrahim Yılmaz da ‘ortak akıl’ vurgusu yaptı. Genel kurulda katılımcılığın rekorunun kırıldığını kaydeden Yılmaz, “6 milyon yurttaşın her birinin sesi değerlidir, her birinin sesi bizim için kutsaldır. Kent konseyi, gündelik siyasetin bir uzantısı, klasik kutuplaşma ve kamplaşma söylemlerinin benzerinin üretildiği bir yer değildir. Kent konseyi, kente karşı suçların meşrulaştırıldığı bir yer değildir. Kent konseyi, ‘ben neden yokum’, ‘o varsa ben yokum’, ‘bunun burada ne işi var’, söylemlerinin değil, ‘kendimi ifade etmeliyim ve burası benimle anlamlı’ diyenlerin yeridir. Polatlı’daki çiftçi soğanıyla ilgili Akyurt’taki muhtarın ile Nallıhan’da kadın kooperatifi işleten bir hanımefendinin koyacağı irade kentteki bir odanın koyacağı iradeden eksik değildir” ifadelerini kullandı.

Mansur Yavaş: Kenti birlikte yöneteceğiz

Yapılan oylama sonucunda Yürütme Kurulu, Danışma Kurulu ve Onur Kurulu üyelikleri de belirlendi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler