Levent Göktaş tutuklandı... İfadesi ortaya çıktı

Levent Göktaş tutuklandı... İfadesi ortaya çıktı

Bulgaristan'dan Türkiye'ye getirilen eski Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) MAK Alay Komutanı emekli Albay Levent Göktaş, İstanbul Havalimanı'ndan Ses ve Görüntü Bileşim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandığı...

Bulgaristan'dan Türkiye'ye getirilen eski Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) MAK Alay Komutanı emekli Albay Levent Göktaş, İstanbul Havalimanı'ndan Ses ve Görüntü Bileşim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandığı Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı. Göktaş ilk ifadesinde Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda (ÖKK) birlikte görev yaptığı eski ÖKK personelleri Nuri Gökhan Bozkır ve Tarkan Mumcuoğlu'nu tanımadığını iddia etti.

Göktaş, davanın iddianamesini kabul eden Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesi'ne SEGBİS ile bağlanarak hakim karşısına çıkarıldı. Hakkındaki yakalama kararı yüzüne okunan Göktaş, tutuklandı.

Akademisyen Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin dava kapsamında firari durumdayken Bulgaristan’da yakalanan ve iadesine karar verilen emekli Albay Levent Göktaş, İstanbul Havaalanına getirilmişti.

BULGARİSTAN’DA YAKALANDI

Levent Göktaş, Doç. Dr Necip Hablemitoğlu’nun 18 Aralık 2002’de evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılmasından sonra firar etmişti. Göktaş, Bulgaristan sınırında yakalanarak tutuklanmıştı. Bulgaristan Haskova Mahkemesi, Türkiye’nin iade talebini reddetmiş, ancak bu karara yapılan itiraz kabul edilmiş ve Göktaş’ın Türkiye’ye iadesine karar verilmişti.

GECE YARISI MESAİSİ

Göktaş, 16 Aralık saat 23:55'te Sofya'dan uçakla İstanbul Havalimanı'na getirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından gözaltına alınan Göktaş, havaalanındaki SEGBİS odasına götürüldü. Göktaş, buradan cinayeti davasına bakan Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bağlandı. Ankara'daki mahkeme salonunda Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın ile sanık avukatı da hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, sanığın yüzüne hakkındaki suçlamaları okudu. Beyanları SEGBİS ile kayıt altına alınan Göktaş, savunmasında suçlamaları kabul etmeyerek serbest bırakılmasını istedi. Göktaş’ın, savunması sırasında Ukrayna'da daha önce birlikte iş yaptığı iddia edilen Nuri Gökhan Bozkır ve Tarkan Mumcuoğlu'nu tanımadığını söylemesi dikkat çekti. Bu sırada Göktaş'ın avukatı araya girerek bu yönde savunma yapmamasını istedi.

Görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, sanığın üzerine atılı "silahlı suç örgütü kurmak" ve "Hablemitoğlu’nu tasarlayarak kasten öldürme" suçlarının Ceza Muhakemesindeki katalog suçlardan olduğunu belirterek, kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerin bulunduğu gerekçesiyle Göktaş’ın tutuklanmasını istedi.

TUTUKLANDI

DW Türkçe’den Alican Uludağ haberine göre, mahkeme heyeti, saat 01:48'de biten duruşma sonunda sanığın cinayet suçundan tutuklanmasına karar verdi. Bulgaristan makamlarının, yalnızca cinayet suçundan iade ettiği Göktaş hakkında suç örgütü iddiasından ise tutuklama kararı verilemedi. Göktaş, kararın ardından cezaevine gönderildi.

Mahkemenin tutuklanma gerekçesinde, "Göktaş'ın üzerine atılı tasarlayarak adam öldürme suçunun niteliğine, mevcut delil durumuna, henüz savunmasının alınıp delillerin tam olarak toplanmamış olmasına ve sanığın yurt dışına kaçması, serbest bırakılması halinde delilleri karartması ihtimalinin bulunması, kaçma şüphesinin bulunması, sanığın mahkûmiyeti halinde alması muhtemel ceza miktarı"na vurgu yapıldı. Kararda, tutuklama tedbirinin hükmolunan ceza karşısında ölçülü olacağı savunuldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler