Kılıçdaroğlu'nun evinin elektriği kesildi

Kılıçdaroğlu'nun evinin elektriği kesildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, evinin elektriğinin kesildiğini açıkladı. Kılıçdaroğlu, elektrik zamları geri çekilinceye kadar elektrik faturasını ödemeyeceğini duyurmuştu.

Zamları protesto amacıyla elektrik faturasını ödemeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun evinin elektriği bugün itibariyle kesildi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, elektrik zammına maruz kalan milyonlar için yola çıktığını belirterek, "Bu eylemim bir sivil itaatsizlik çağrısı değildir. Bir direniştir. Eylemim ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir" dedi.

Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun bugün saat 21.00'de, evinden mum ışığı altında sosyal medya aracılığıyla ikinci bir açıklama yapması bekleniyor.

ELEKTRİK UZAKTAN KESİLMİŞ

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Kılıçdaroğlu ailesinin üç aylık birikmiş elektrik borcunun bin 30 lira olduğunu belirterek, "Kemal Kılıçdaroğlu’nun elektriği kapıya gelinerek değil, uzaktan kesilmiş" bilgisini aktardı.
Muhabirler, Kılıçdaroğlu ailesinin elektrik saatinde 'Error' yazdığını belirtti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 9 Şubat'ta yaptığı açıklamada, "Erdoğan 31 Aralık’ta imzaladığı zamları geri çekinceye kadar ben, bugünden itibaren gelecek hiçbir elektrik faturamı ödemeyeceğim" demişti.

'ENERJİYE YAPTIKLARI ZAM 3 YILDA YÜZDE 400'Ü AŞTI'

Kılıçdaroğlu, bugün sosyal medya hesabından paylaştığı video mesajında, son 3 yılda enerji zamlarının yüzde 400'ü aştığını belirterek, şunları söyledi:

"Eşimden az önce bir haber geldi. Bugün elektriğimizi kesmişler. Hepinizin malumu. Milletimiz çok zor günlerden geçiyor. Hanelerin belini büktüler. Enerjiye yaptıkları zamlar, 3 yılda yüzde 400’ü aştı. Tam yüzde 400. Geri çekin zamları dedim geri çekmediler. Oysa enerji temel bir insan hakkıdır. Ekmek gibidir, su gibidir, hava gibidir. Hakkındır elektrik ey halkım.

GEÇEN YIL 3 MİLYON 449 BİN ABONENİN ELEKTRİĞİ KESİLDİ

Şimdi gelelim can alıcı soruya. 2021’de kaç abonenin elektriği kesildi derseniz. 2021 yılında toplam 3 milyon 449 bin 344 abonenin elektriği kesildi. 4 milyon abone yahu abone. Kişi değil. Kaç kişi demek, bunun hesabını varın siz yapın. Çektiğimiz, size çektirdiğimiz çileye bakın Allah aşkına. Et ve Süt Kurumu’na yatağa aç giren çocuklar için gitmiştim. Oysa zavallı yoksul çocuklarımız hem aç hem de ışıksız giriyorlar yataklara. Bu eşkıya düzenine karşı faturamı ödemeyeceğimi söyledim. Ödeyemeyeceğimden değil, ödeyebilirim ama bu nasip kısmet uğruna verilen kavgada yerimiz belli olsun istedim. Halil İbrahim sofrasına ben de oturmak istedim, ödemedim. Ödeyemeyenlerin sesi olmak istedim. Bundan sonraki süreci konuşmak üzere tüm halkımızı akşam 21.00 sularında ekranları başına davet ediyorum."

Eşimden az önce haber geldi, bugün elektriğimizi kesmişler. Buna maruz kalan milyonlar için çıktım bu yola. Bu eylemim bir sivil itaatsizlik çağrısı değildir. Bir direniştir. Eylemim ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir.

— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) April 21, 2022

ÖNCEDEN SABAH GAZETESİ'NE HABER VERİLMİŞ

Bu arada Sabah gazetesi bugün 11.46'da "Kemal Kılıçdaroğlu'nun fatura şovu bitti şimdi hesap zamanı! Her an elektriği kesilebilir" başlığıyla bir haber yayınlaması dikkat çekti. Barış Şimşek imzalı haberde, "Hükümetin tüm dünyada artan enerji fiyatlarına karşı hem elektrik hem de doğalgazda yaklaşık 150 milyar liralık bir sübvansiyonda bulunarak, vatandaş lehine düzenlemeler yaparken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'fatura ödememe' kampanyası ise boşa düşürüldü" ifadelerine yer verildi.

BAHÇELİ ELEKTRİĞİNİN KESİLMESİ ÇAĞRISI YAPMIŞ, MHP KANDİL GÖNDERMİŞTİ

Kılıçdaroğlu'nun 9 Şubat'taki açıklamasından bir gün sonra 10 Şubat'ta sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Faturayı ödemezse elektriği kesilmelidir. Günü geldiğinde kuzu kuzu ödeyeceğini, tam tersi bir gelişme olursa milletin bunu ödettireceğini biliyor ve inanıyoruz. Yine de karanlıkta kalmasına gönlüm razı olmuyor. Vicdanı karanlık olsa da, evinin karanlığa gömülmesine üzülürüm" demişti.

Bahçeli, 15 Şubat’ta Meclis’te yaptığı grup toplantısında da, “CHP Genel Başkanı’nın ‘fatura ödemeyeceğim’ sözü yasa dışı bir eylemin, sivil itaatsizlik kılıflı bir isyan teşebbüsünün, siyasi bir hezeyanın mahsulüdür. Ödemezse sonucu bellidir, elektriği derhal kesilmelidir” talebini yinelemişti.

Bahçeli'nin çağrısıyla MHP teşkilatları da Kılıçdaroğlu'na kandil gönderme eylemi yapmıştı.

ELEKTRİK FATURASINDA SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Normal şartlarda, elektrikler, son ödeme tarihinden bir hafta sonra kesiliyor. 65 yaş üzerindekilere ise süreç farklı işliyor.
Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 20 Şubat 2021'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişiklikle yönetmeliğin 52'nci maddesine "Şehit aileleri, muharip ve malul gaziler, 65 yaş üstü tüketiciler ve yüzde 40'ın üzerinde engeli bulunduğuna ilişkin sağlık kurulu raporunu görevli tedarik şirketine ibraz eden abonelerin elektriği, tek bir kullanım yerine ait faturalarını aralıksız olarak yıl içinde en az 3 dönem boyunca zamanında ödememesi durumunda ve şirketin kesinti yapılacağına ilişkin tüketiciyi bilgilendirdiğinin ispatı halinde kesilebilecek" fıkrası eklendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler