Kılıçdaroğlu’ndan yolsuzluk ve uyuşturucu çıkışı: Deftere yazdık, hesabı sorulacak

Kılıçdaroğlu’ndan yolsuzluk ve uyuşturucu çıkışı: Deftere yazdık, hesabı sorulacak

TBMM Genel Kurulu'nda 2023 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Seçilen bir Cumhurbaşkanı'nın gelip bütçesini savunmaması parlamentoya saygısızlıktır" dedi. Kılıçdaroğlu, yolsuzluk ve uyuşturucu konusunda...

TBMM Genel Kurulu'nda 2023 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Seçilen bir Cumhurbaşkanı'nın gelip bütçesini savunmaması parlamentoya saygısızlıktır" dedi. Kılıçdaroğlu, yolsuzluk ve uyuşturucu konusunda da "Deftere yazdık, hepsinin hesabı sorulacak" şeklinde konuştu.

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmeler, bugün TBMM Genel Kurulu’nda başladı.

Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmelerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bütçe sunumunu gerçekleştirdi.

Görüşmeler, Oktay’ın sunumunun ardından partiler adına yapılan konuşmalarla devam etti.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK / SÖZCÜ

“CUMHURBAŞKANI’NIN BÜTÇESİNİ SAVUNMAMASINI PARLAMENTOYA SAYGISIZLIKTIR”

İYİ Parti, MHP ve HDP adına genel başkanlar ya da grup başkanvekilleri tarafından yapılan konuşma sonrası kürsüye CHP adına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu geldi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları söyledi:

* “Bütçe dediğimiz belge maliye açısından bir ülkenin ekonomisi açısından en temel yasadır. Bütçe tasarısının yasalaşması için de özel bir prosedür vardır. Başbakan kendi bütçesini özgüvenle anlatırdı. Şimdi başkan soruyor: ‘Komisyon nerede?’ Komisyon burada. ‘Hükümet nerede?’ Hükümet yok.

* Mehmet Uçum. Cumhurbaşkanı danışmanı. ‘Bu tek kişilik hükümettir’ diyor. Tek kişilik hükümetse gelecek buraya bütçesini savunacak. Halkın oy vermediği atanmışların gelip bizden oy istemesini kabul etmiyoruz. Atanmışlar gelmişler buraya, bütçeyi sunuyor. Talimat almadan hiçbir bakan parmağını kaldıramaz. Yangın söndürmeye gidiyorlar. ‘Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile yangını söndürmeye başladık’ diyorlar.

* Seçilen bir Cumhurbaşkanı’nın gelip bütçesini savunmaması parlamentoya saygısızlıktır. 1 Ekim’de geldi, Meclis’i açtı. Açtı da ne oldu? Kimsenin konuşmadığı ortamda konuştu. Biz konuşunca gelmiyor.

* Bu sistem sizi siyaset yapmaktan alıkoydu. Yapamıyorsunuz, siyaset. Bakanları da atandı. Bizim soru önergelerimize cevap vermiyorlar. Meclis başkanını anlıyorum onu da aynı irade seçti.

“DEVLETİN TEMELİ HUKUK İLKELERİ ÜZERİNE KURULUR”

* KKM, 20 Aralık akşamı başladı. 20 Ocak’ta da kanun buraya geldi. Anayasaya’da vergi kanunla konulur, kanunla kaldırılır der. Bu ne demektir? Ben Meclis’e ne zaman istesem kanun getiririm benim askerlerim kabul eder, demektir. Devlet harcamaları keyfi yapılmaz. Devlet dediğiniz kurum liyakatle yönetilir. Devlet, bir kişinin iradesi ile yönetilmez. Devletin temeli hukuk ilkeleri üzerine kurulur.

* İkili bir yapı oluştu ülkede. Artık iki Türkiye var. Biri saray ve şürekasının, beşli çetelerin yaşadığı Türkiye. O Türkiye’de her şey var. Masalar dolup taşıyor. Ejder meyveler var. Evlatların vakıfları var. Evlatlar birbirlerine çekirdek yollar gibi para gönderiyorlar. Bu Türkiye, diğer Türkiye’nin 481 milyarını hortumlamış durumda. Pudracılar var, baronlar var.

”DÜZENİN YARATTIĞI İKİ TÜRKİYE VAR”

* Bu düzenin yarattığı ikinci Türkiye var. Bu Türkiye’de yaşam mücadelesi var, milyonlarca yoksul hatta aç insanlar var. Borçlarını ödeyemediği için intihar edenler var.

* Ronaldo ve Messi Türkiye için oynayacaklar. Birinci Türkiye’nin ikinci Türkiye’yi sadakaya bağlama programını yırtıp atacaklar.

* Baronlara geliyorum, dostlarınız olan baronlara geliyorum. 7 kanun çıkardınız. Çıkardığınızı 7 kanunu 5 kez uzattınız. Uyuşturucu kaçakçılarının paralarını getirin Türkiye’ye ne yaparsanız yapın dediniz.

* Halkıma sesleniyorum. Kara para konusunu anlatacağım. Çok açık konuşacağım. Din iman için oy veriyorum diyen vatandaşım da dinlesin. Dünyanın en aşağılık insanları uyuşturucu kaçakçılarıdır. Uyuşturucu insan onurunu yok eder. Uyuşturucu baronları öldürerek zenginleşirler. Dünya bunlarla mücadele etmek için ne yaptı?

* (Uyuşturucu ve yolsuzluk) Deftere yazdık, hepsinin hesabı sorulacak.

* Kazandıkları parayı sisteme sokmaları lazım. Bankaya yasal dayanağınız yoksa yatıramazsınız, başınız belaya girer. Bu baronların milyonlarca doları depolamaları lazım. Hadi depoyu buldun, ama bu para bir şey satın almana yaramıyorsa işine yaramaz. Sisteme sokmadığı sürece baron paranın faydasını görmez.

* Saray ve şurekası ülkeyi batırınca, para peşinde koştu. Düzgün kimse yatırım yapmayınca kap karanlık bir şeye izin verdiler. Yeni bir yasa çıkardılar. Paranın nereden geldiğini kimse sormayacak. Parayı getir nasıl getirirsen getir.

* Koca Türk devletini mafya bozuntularına çamaşırhane yapanların Allah bin belasını versin. Çünkü bir kere mahsus yapmadılar. ‘2016’dan beri soru sormayacağım yeter ki getir’. MASAK devreye girdi, MASAK’ı devre dışı bıraktılar. Türkiye’yi gri listeye aldılar.

“UYUŞTURUCU PARASI SAHİBİNİ DE GETİRDİ”

* Bu ülkeye sadece para mı girdi? Hayır. Uyuşturucu parası sahibini de getirdi. Siz uyuşturucunun yolunu biliyor musunuz? Afganistan’dan geçen İran’dan giren uyuşturucuyu biliyor musunuz? Bilemezsiniz, çünkü sizin göreviniz el kaldırıp indirmek. Şu soruyu sorun: 10 yaşındaki çocuk uyuşturucuya nasıl alıştırılır?

* Mafya lideri geliyor yurt dışından, hesaplaşıyorlar. Baronlar burada at koştururken; araya fotoroman malzemesi giriyor. Emniyet güçleri paralize edildi. Emniyet güçlerine baskı yapılıyor. Mert emniyetçilerimiz bu fotoromancıdan bıkmış vaziyette.

* Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu dediği operasyonda nasıl oldu da herkes serbest kaldı? İddianameden çıkarılan sanıkların Soylu’nun oğlu ile ne bağlantısı var?”

Kılıçdaroğlu, konuşmasını sosyal medya hesabından “Sarayın yalanlarına karşı, halkın gerçekleri… #İkiTürkiye” ifadeleriyle paylaştı.

Kılıçdaroğlu, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 88’inci yıl dönümü dolayısıyla, TBMM kulisinde bütçe konuşması öncesinde kadın milletvekilleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler