Kılıçdaroğlu: Tazminatları ödemek için evimi sattım, karşılamadı. 200 bin TL borç aldım

Kılıçdaroğlu: Tazminatları ödemek için evimi sattım, karşılamadı. 200 bin TL borç aldım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açtığı ve kazandığı tazminat davalarına dair önemli açıklamalar yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart 2019'da düzenlenecek yerel seçimlere dair açıklamalarda bulundu. Adayları açıklamak için geç kalmadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş için "Genç ve dinamik biri, adayımız olabilir" dedi. Taş'ın ismi Beyoğlu Belediyesi Başkan adaylığıyla anılıyordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) toplantısı sırasında sosyal medya hesabı üzerinden istifa ettiğini duyuran, ancak birkaç saat içinde kararından geri adım atan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında "Parti içi tartışmaları kamuoyu önünde tartışmayı doğru bulmuyorum" dedi. 

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

— Bizim partimiz bir ailedir ve kendi içinde tartışmalar olabilir. Canan hanımın da böyle duygusal bir tweet attığını biliyorum ve sonra vazgeçtiğini biliyorum. İstifa etmemeli. Halka şunu söyledim, atılan tweetin doğru olmadığını söyledim. Bir il başkanının duygusal nedenlerle böyle bir tweet atması doğru değil. (İstifasını istediği iddiası) O konulara girmek istemem. Bu bir partinin iç sorunudur.

'SOYER'İ YIPRATMAK İÇİN ÇABA HARCIYORLAR'

Kılıçdaroğlu, partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiği Tunç Soyer'e babası üzerinden yöneltilen eleştirilere tepki gösterdi.

"Soyer'e yapılan eleştiriler haksız. Yıpratmak için çaba harcıyorlar, İzmir halkı, gerçekleri bilen bir halktır. Babasından ötür çocuklar neden yargılanır? Erdoğan her ortamda inancı siyasete alet etmiyor mu?" diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 

— Veda hutbesi, bakın ne diyor baba oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz. Eğer bir insan gerçek anlamda inançlı ise bir oğul babası yüzünden suçlanamaz. Sayın Yaşar Okuyan bana geldi ve dedi ki "O davada ölümle yargılananlardan biri benim ama gidip oyumu vereceğim" dedi. Bu suçlamalar ortaçağ zihniyeti demektir, demokrasi kültürünün olmaması demektir. Tunç Soyer orada, belediye başkanlığı yapmış, belediye başkanlığı yaptığı sürede hiçbir şeyle suçlayamıyorlar. Tunç Soyer'i kalkıp da bunun üzerinden karalamak, gölgelemek akıl mantık alacak şey değil. Babasının yaptıklarından dolayı suçlanamaz ve ödüllendirilemez. Tunç Soyer çalışkan, azimli, çağdaş, Atatürkçü, sosyal demokrat birisi. 

Kılıçdaroğlu, kadın adayların sayıca az olmasına ilişkin kendilerine yöneltilen eleştiriye "Son derece haklı. Bunu ben zaman zaman arkadaşlarıma da söylüyorum. Kadın aday istiyoruz, kadın arkadaşlar da erkek arkadaşların isimlerini öneriyor" yanıtını verdi. "Kalkıp da sizin binlerce adayı birebir tanıma şansınız yok. Çoğuyla muhatap olamıyorsunuz, kim bilir belde halkı bilir" diyen Kılıçdaroğlu, "Onlara göre bir sıralama yapıyoruz. Birden fazla parametrenin bir araya gelmesiyle biz aday belirliyoruz. Ben de kadın aday istiyorum. illerden, ilçelerden, anketlerden bize olumlu sonuçlar gelmesi lazım ki biz belirleyelim. Elbette ki kadın aday olmalı" ifadesini kullandı.

'EVİMİ SATTIM, KARŞILAMADI, BORÇ ALDIM'

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açtığı ve kazandığı tazminat davalarına dair "Şöyle bir olay var, biz iktidarın yaptığı yanlışları kamuoyuna anlatmakla görevli olan bir partiyiz. İktidar bir yanlış yapıyorsa en sert şekilde bunu kamuoyuna açıklamalıyım. Davalar elbette açılabilir" dedi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: 

— Man adası dolayısıyla yüksek tazminatlar ödeyeceğim. O iddiaların hepsi belgelere bağlı. Savcılık da belgelerin doğru olduğunu kabul etti. Dava açıldı. Davanın düştüğü üç mahkemenin başkanları davadan önce değiştirildi. Kim getiriliyor oraya bir AKP militanı olan kişi getiriliyor. Alt mahkemelerin hangi baskılarla karar verdiklerini biz gayet iyi biliyoruz. Hakim vicdanıyla karar verir. Kardeşim sen bir bankanın dekontuna nasıl yok dersin. Ben yüksek miktarlardaki tazminatlar için evimi sattım, karşılamadı, borç almak durumunda kaldım. Yüksek para cezaları vererek susturmaya çalışıyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam 200 bin lira borç aldım. Bu benim mal varlığı beyanımda var.

'ALPER TAŞ' SORUSUNA YANIT: OLABİLİR

Kılıçdaroğlu, Küçükkaya'nın ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş'ın Beyoğlu Belediyesi Başkan adaylığıyla anıldığını hatırlatması üzerine şunu söyledi: "Alper Taş genç ve dinamik bir arkadaşımız, adayımız olabilir." 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler