Kandil, HDP’ye oy verenlere teşekkür etti

Kandil, HDP’ye oy verenlere teşekkür etti

Bölücü örgütün çatı yapılanması KCK tarafından 24 Haziran seçimlerine ilişkin yapılan açıklamada barajı geçmesi için HDP’ye destek veren ‘demokrasi güçlerine’ teşekkür edildi.


Açıklamada, AK Parti iktidarına karşı HDP/PKK’nın da içinde olacağı ‘Demokrasi İttifakı’nın kurulması için yeniden çağrı yapıldı.

Seçim sonuçlarının ‘meşru olmadığı’ iddia edilen açıklamada “Ne cumhurbaşkanlığı seçimi ne de bu faşist ittifakın meclis çoğunluğunu alması meşru kabul edilemez. Demokrasi güçleri bu sonuçları meşru görmemeli, gayrimeşru bu faşist iktidara karşı tutum almalı ve mücadelelerini süreklileştirmelidirler” denildi.

Kandil'den yapılan açıklamada, HDP’ye barajı naşması için destek verenlere de şöyle teşekkür eildi:

“Bu seçimde AKP-MHP faşizminin diğer amaçları yanında en büyük amacı HDP’yi baraj altında bırakmaktı. Ancak Kürt halkı ve Türkiye halkları sahip çıktığından ne baskılar ne hileler HDP’yi baraj altında bırakmaya yetmemiştir. Bu nedenle HDP etrafında toplanan Kürt halkını ve demokrasi güçlerini bu başarılarından dolayı kutluyoruz.”


‘SEÇİMLE GİTMEYECEKLER’

“Demokrasi güçlerine yönelik yeni bir baskı dönemi başlatılacaklardır” iddiasına yer verilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Kürt halkı ve demokrasi güçleri bilmelidir ki Türkiye’ye demokrasi ancak bu faşist iktidara karşı mücadeleyle getirilebilir. Türkiye’nin tüm sorunlarının demokrasi içinde çözülmesinin mücadele dışında başka bir yolu yoktur. AKP-MHP ittifakının seçimle iktidarını bırakmayacağı anlaşılmıştır. Çünkü bu bir toplum yönetimi ve iktidarı değildir. Demokrasi güçlerini ezmeyi önüne koyan bir savaş hükümetidir. Böyle bir iktidara karşı da bir gün bile beklemeden mücadeleyi örgütleyip geliştirmek zamanıdır. Bu açıdan Türkiye’de tüm demokrasi güçlerinin en geniş demokrasi ittifakında buluşmaları önemlidir. Bu temelde en geniş demokrasi ittifakıyla AKP-MHP faşist iktidarına karşı her yerde mücadele etmelidirler.

“AKP-MHP faşist ittifakı 24 Haziran seçimleri sonrası Kürtlere karşı soykırım saldırılarını her yerde sürdüreceklerini ilan etmişlerdir. Kürt gençleri buna özgürlük mücadelesi alanlarına koşarak, bulunduğu her yerde faşizme karşı mücadeleyi yükselterek cevap vermelidirler. Bizler Kürt Özgürlük Hareketi olarak bu demokrasi ve halklar düşmanı faşist iktidara karşı her yerde mücadele edeceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler