İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Gazze kararı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Gazze kararı

İzmir'in Gazze ile kardeş şehir olması önergesi belediye meclisinde kabul edildi...

İzmir'in Gazze ile kardeş şehir olması önergesi belediye meclisinde kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay, "Burada yabancı ülke şehirleriyle kurulan ilişkilerde olduğu gibi mutlaka Bakanlığın izni gerekiyor, yasal mevzuatı gereği. Sorun olacağını düşünmüyoruz ama o süreci de geçtikten sonra Gazze de kabul ederse onlarla bir kardeş kent protokolü imzalamış olacağız" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde, İzmir'in Filistin'in Gazze şehriyle kardeş şehir olmasını içeren önerge oy birliğiyle kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi haziran ayı üçüncü olağan meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın başkanlığında, Çeşme Kalesi'nde yapıldı.

Meclis toplantısında gündeme eklenen 37 önerge görüşülerek oylamaya sunuldu.

Önceki oturumda AKP, MHP ve CHP gruplarının verdiği önergeyle hukuk komisyonuna gönderilen Filistin'in Gazze şehri ile kardeş şehir protokolü önergesi de görüşüldü.

Tüm parti gruplarının ortak iradesiyle sunulan, Gazze halkıyla dayanışmayı pekiştirmek ve yanlarında olunduğunu göstermek amacıyla İzmir ile Gazze arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması teklifi, oy birliğiyle kabul edildi.

BAKANLIĞIN İZNİ GEREKİYOR

Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları kaydetti:

"Zulme uğrayan bir kentin, o halkın yanında olacağız, bu bize yakışandır. Burada yabancı ülke şehirleriyle kurulan ilişkilerde olduğu gibi mutlaka Bakanlığın izni gerekiyor, yasal mevzuatı gereği. Sorun olacağını düşünmüyoruz ama o süreci de geçtikten sonra Gazze de kabul ederse onlarla bir kardeş kent protokolü imzalamış olacağız. Yürekten dilediğim şey; bir an önce oradaki saldırıların durması, barışın tesisi ve tabii ki Gazze halkının, Filistin'in hakkının hiçbir şekilde yenmemesi.

Aldığımız karar aynı zamanda şu anlama geliyor; orada savaş bittiği zaman biz oraya gidebildiğimiz zaman, çünkü şu anda gitmemize izin vermiyorlar, orada savaşın yarattığı tahribatı onarmak, orada travmaya uğramış, her türlü acıyı çekmiş insanların yanında olmak adına da İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak alabildiğimiz en fazla sorumluluğu alacağız. Oraya ben gitmeye talibim. Bugün de izin verseler gitmeye hazırım, çok açık söylüyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler