İsviçre'den 'Beypazarı' uyarısı!

İsviçre'den 'Beypazarı' uyarısı!

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Beypazarı Maden Suyu’nun içerisinde yüksek miktarda bor bulunduğu ve tüketilmemesi gerektiğini açıkladı.

Türkiye’de en çok tüketilen maden suyu markalarından “Beypazarı” hakkında İsviçre’den dikkat çeken bir bilgi paylaşıldı. İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu’nun paylaştığı rapora göre Beypazarı Maden Suyu’nda yüksek miktarda “bor” bulundu.

Beypazarı Maden Suyu yasağı... İsviçre'den uyarı - Resim : 1

Bu nedenle satışının yasaklanması ve tüketilmemesi gerektiği bilgisi paylaşıldı.

Raporda ayrıca Beypazarı Maden Suyu’nun içinde bulunan “Bor”un insan sağlığını tehlikeye soktuğunu, hamile kadınlarda ise çocuk gelişimini engellediği bilgilerine yer verildi.

Beypazarı Maden Suyu yasağı... İsviçre'den uyarı - Resim : 2

İşte Beypazarı ile ilgili hazırlanan raporda yazılanlar:

“Genel uyarı: Çok yüksek bor içeriği

Beypazarı marka maden suyu

Resmi inceleme kapsamında maden suyundaki bor içeriğinin çok yüksek olduğu tespit edildi.

Federal Gıda Güvenliği Dairesi ve Veteriner İşleri (BLV), Beypazarı markasına ait maden suyunun kullanılmamasını tavsiye ediyor.

Beypazarı Maden Suyu yasağı... İsviçre'den uyarı - Resim : 3

BAK-SAN GmbH şirketi markanın ürünü derhal kaldırdı, satıştan çekildi ve geri çağırma başlatıldı.

Beypazarı'ndan konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Beypazarı sahibi Niyazi Ercan ve Cemil Ercan kim.

1961 yılında Ankara'da doğan Niyazi Ercan, Gaziantep'ten ayrılarak çalışmak için Ankara'ya yerleşen Beypazarı Maden Suyunun kurucusu Cemil Ercan'ın oğlu. Şu an ikinci kuşak temsilci olarak Beypazarı Maden Suyu Yönetim Kurulu başkanlığı görevini yürütmekte.TED Ankara Koleji mezunu olan Niyazi Ercan, yükseköğrenimini makina üzerine tamamladı. 1984 yılında evlenen Niyazi Ercan evli ve iki çocuk babası

Türkiye’nin ilk maden suyu üreticilerinden olan Ercan Ailesi 1957 yılında kurulduğunda 6000 şişe kapasiteli Beypazarı Maden Suyu, bugün 60 bin m2 kapalı alana kurulu ve sektörünün en büyüğü olma özelliği taşıyan tesisinde, saatte 300 bin şişe üretim kapasitesine sahip lider maden suyu şirketi konumunda.

Niyazi Ercan, bugün 27 farklı ülkeye ihracat yapıyor.

BEYPAZARI'NDAN AÇIKLAMA

İddiaların ardından bir açıklama yayınlayan Beypazarı, "Bor miktarının yüksek olduğu ve sağlığa zararlı olduğu yönünde asılsız itham ve içerikler paylaşılmıştır." dedi. Beypazarı'nın açıklaması şöyle:

"Bir kısım sosyal medya mecralarında İsviçre kaynaklı bir habere dayandırılarak markamız Beypazarı Doğal Maden Suyu hakkında haksız ve gerçek dışı dezenformasyon amaçlı yayınlar yapılarak ürün içeriğindeki Bor miktarının yüksek olduğu ve sağlığa zararlı olduğu yönünde asılsız itham ve içerikler paylaşılmıştır.

Bu tür kötü niyetli ve haksız ithamlar ile ilgili tüketicilerimizi aydınlatmak ve doğru bilgileri aktarmak isteriz.

Ülkemizin %100 yerli ve milli değeri olan “BEYPAZARI” markası uluslararası arenada hızla büyümektedir. Firma olarak 30'u geçkin ülkeye ihracat yaparak Türkiye, Avrupa ve Dünya kalite ödülleri almış, ISO 22000; ISO 9001; ISO 14001; ISO 45001; FSSC 22000 ve ESMA kalite sertifikalarına sahip olan ve sektörde saygın bir yere sahip olan bir markayız. Şirketimiz ürünlerinin kalitesini sürekli olarak titizlikle izlemekte, yine ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından da denetlenerek düzenli olarak analizleri yapılmaktadır.

Farklı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar içme suyuyla ilgili kalite standartlarını belirlerken farklı bilimsel verilere ve politika yaklaşımlarına dayanarak değişiklikler yapabilirler. Bu politika ve yaklaşımlar, hangi bilimsel çalışmanın temel alındığı, tüketim alışkanlıkları, vücut ağırlıkları ve diğer faktörlere göre değişiklik arz etmektedir. Başka uluslararası kuruluşlar da içme suyundaki bor miktarı için farklı rehber değerler belirlemiştir.

İçme suyundaki bor için sağlık temelli düzenleyici sınırlar Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2,4 mg/L, Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Konseyi tarafından 4 mg/L ve Avrupa Birliği tarafından 1 mg/L olarak belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (U.S. EPA) ise içme suyundaki Bor için bir düzenleyici sınırlama belirlememiş ancak ömür boyu sağlık danışma değerini 5 mg/L olarak belirlemiştir.

Firmamız, Türkiye'deki Doğal Mineralli Sular Yönetmeliği'ne ve uluslararası standartlara uygunluğunu açıkça beyan eder. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından belirlenen parametrelerin tamamında uygun değerler içinde olduğumuzu vurgularız. Haberin İsviçre kaynaklı olmasına rağmen, bu haberin "yüksek değer çıktı" şeklinde sunulmasının, bilgiyi yanlış algılamaya yönelik bir çaba olduğunu düşünüyoruz.

Önceki yıllarda İsviçre akredite analiz laboratuvarı EUROFINS tarafından yapılan bor analiz sonucunu da paylaşarak, şeffaf ve doğru bilgi aktarımını sağlamaya önem verdiğimizi belirtmek isteriz. (analiz sonucu sapma değeri ile birlikte 0,80 mg/lt ye denk gelmektedir) Tüm bu olumsuz haberlere ve yanlış algı oluşturma çalışmalarına rağmen yanımızda olan, güvenini koruyan, desteğini esirgemeyen değerli ve bilinçli tüketicilerimiz ile doğru haberi paylaşabilmek adına bizlerle iletişime geçen kıymetli basın mensuplarına teşekkürü bir borç biliriz."

Beypazarı Maden Suyu yasağı... İsviçre'den uyarı - Resim : 4
Beypazarı'nın açıklamasında yer alan EUROFINS'in analiz sonucu

Beypazarı Maden Suyu yasağı... İsviçre'den uyarı - Resim : 5
Beypazarı'nın açıklamasında Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünün "Doğal mineralli su sağlık sertifikası" da yer aldı.

MANSUR YAVAŞ'IN MEMLEKETİ

Beypazarı aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın doğup büyüdüğü ve belediye başkanlığı yaptığı ilçe.

Mansur Yavaş, 23 Mayıs 1955’te Ankara, Beypazarı’nda doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini Beypazarı’nda tamamlayan Yavaş, 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Askerliğini savcı olarak yaptı ve 13 yıl Beypazarı’nda serbest avukat olarak çalıştı.

Siyasete ilgisi gençlik yıllarında başlayan Mansur Yavaş 1989-1994 yılları arasında Beypazarı Belediyesi Meclis üyesi yaptı. 1999-2009 yılları arasında da iki dönem Beypazarı Belediye Başkanı seçildi.

2009, 2014, 2019 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na aday olmuş ve 2019 ve 2024 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkanı seçildi.

MANSUR YAVAŞ NİKAH ŞAHİDİ

Beypazarı Maden Suyu İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan’ın oğlu Cemil Ercan ve öğretim görevlisi Hande Çabuk, birlikteliklerini JW Marriott Ankara’da gerçekleşen düğünle birleştirmişti.

2016 yılında yapılan düğüne Mansur Yavaş da nikah şahitliği yapmıştı.

Şarkıcı Alişan’ın sahne aldığı düğünün ardından Ercan çifti balayı için Dubai’ye gitmişti.

Beypazarı Maden Suyu yasağı... İsviçre'den uyarı - Resim : 6

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler