İstanbul'da şarbon paniği... Karantinaya alındılar

İstanbul'da şarbon paniği... Karantinaya alındılar

İstanbul’da Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine ve Haseki Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırılan çok sayıda kişi, şarbon şüphesi nedeniyle karantina altına alındı


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan konu ile ilgili açıklama geldi

Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne şarbon hastalığı şüphesiyle çok sayıda kişinin başvurduğu bildirildi. Hastanelerin acil sevk edilen hastaların kontrol amaçlı olarak tetkikleri devam ediyor.

Yaşanan paniğin ardından bir televizyon programına bağlanan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şarbon vakasıyla ilgili bilgileri aktardı.

BAKAN PAKDEMİRLİ: “PANİK YAPMAYA GEREK YOK”

Panik yapmaya gerek yok diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bakanlık olarak her şeye müdahale ediyoruz. Panik yapmaya gerek yok. Görünen o ki, Büyükçekmece, Silivri Çanta Mahallesinden alınan bir hayvanı kurban etmiş. Etlerin kokuşması üzerine 28 Ağustos tarihinde Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsünde kişisel başvuru yapmış. Başvurusu da 31 Ağustos saat 17.00 itibariyle sonuçlanmış. Vatandaşımızın getirdiği etlerde pozitif antraks, yani şarbon hastalığı çıkmış. Etler bakanlığımızın personeli tarafından imha edilmiş” dedi.

“28 KİŞİ TESPİT EDİLDİ, 22’Sİ HASTANELERE BAŞVURDU”

Etle temas etme ihtimali olan kişilerin belirlendiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Süreç olarak Tarım Orman Büyükçekmece İlçe Müdürlüğümüz, Sağlık Bakanlığına bilgi vermiş. Bunun akabinde de etlerle teması olma ihtimali olan 28 kişi tespit edilmiş. Bunların 22 tanesi hastanelere başvurmuş. 13 kişi Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurmuş bu 13 kişiden 6’sı taburcu edilmiş, 4 kişide şu anda el ve bileklerinde deri şarbonu şüphesi var. Bunun haricinde de 3 kişi de tedbir amaçlı tutuluyor. Dediğim gibi 6 kişi de taburcu edilmiş. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine 9 kişi başvurmuş 8’i taburcu olmuş, 1’inde faranjit şüphesi var. Şüphe olduğu içinde şarbon üzerine ileri tetkikler devam ediyor” şeklinde konuştu.

“3 BİN 500 HAYVAN YARINDAN İTİBAREN TEDBİREN AŞILANACAK”


Silivri’de özel bir işletmeye ait 7 tane hayvanda olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, “Hayvanın alındığı Silivri’deki işletme özel bir işletme Devlete ait bir işletme değil. İşletmedeki hayvanlar özel şahıslara ait. 7 tane hayvanımız var, diğer hayvanlarımız sağlıklı, en önemlisi de hayvanlarımız yerli. Bu tespitler üzerine bakanlık olarak aldığımız tedbirler olarak, hayvanın satın aldığı işletmenin 10 kilometre etrafında bulunduğu tespit edilen 3 bin 500 hayvanımız tedbir amaçlı aşılanacak. Hemen yarından itibaren, aşı çok hızlı etki gösterdiğinden bölgede şarbon vakası beklemiyoruz” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLAR GÖNÜL RAHATLIĞIYLA ET YEMEYE DEVAM ETSİNLER” 

Bakanlık olarak hayvan hastalıklarıyla ilgili tedbirleri hızlı bir şekilde alarak uygulamaya koyduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, “Bakanlığımız daha öncede olduğu gibi şarbon ve diğer hayvan hastalıkları vakalarında önlemleri ivedi bir şekilde alıyor ve uygulamaya koyuyor. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla et yemeye devam etsinler. Biz bakanlık olarak da kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi görev biliyoruz. Bu sebeple yayına bağlanıp vatandaşlarımıza bilgiyi ilk ağızdan vermek istedim. Solumayla bulaşacak bir hastalık değil, hayvanla temas olduğu zaman bulaşacak bir hastalık, o yüzden vatandaşlarımız bu hastaneler gönül rahatlığıyla başvurabilirler” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'DAN AÇIKLAMA 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Silivri'deki şarbon vakasına ilişkin, "Şarbonlu olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği tespit edilen 22 kişi muayene ve tetkik amacıyla hastanelerimize davet edilmişlerdir. Altı vakada şüpheli hafif deri lezyonları görülmüştür. İnsana hayvandan bulaşarak deri lezyonlarıyla seyreden şarbon hastalığının bu türü, hayati risk oluşturmayan, tedavi edilebilir bir hastalıktır." bilgisini paylaştı.

Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Silivri'de 31 Ağustos'ta kesilen bir kurbanda şarbon hastalığına rastlandığının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kamuoyuna duyurulduğunu hatırlattı.

Koca, "Şarbonlu olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği tespit edilen 22 kişi muayene ve tetkik amacıyla hastanelerimize davet edilmişlerdir. Bu kişilerde gerekli tetkikler yapılmış ve altı vakada şüpheli hafif deri lezyonları görülmüştür. Bu vakaların gerekli tedavileri düzenlenmiştir. İnsana hayvandan bulaşarak deri lezyonlarıyla seyreden şarbon hastalığının bu türü, hayati risk oluşturmayan, tedavi edilebilir bir hastalıktır." ifadelerini kullandı.

Tetkiki yapılan diğer vakalarda herhangi bir bulguya rastlanılmadığını kaydeden Koca, "Bu arada aynı etle temas ettiği zannıyla hastanelerimize münferiden başvuranlar olmakla birlikte bu başvurular arasında şüpheli bir vakaya rastlanmamıştır. Bu hastalarımız için herhangi bir hayati risk söz konusu değildir." açıklamasında bulundu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler