İşsizlik maaşında 120 gün şartı kaldırılıyor

İşsizlik maaşında 120 gün şartı kaldırılıyor

Yaşlılık aylıkları için bin liranın alt sınır belirlenmesi, yapılandırma süresinin bu ayın sonuna kadar uzatılması gibi önemli düzenlemeleri içeren teklifler, Meclis'te kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek, yasalaştı.

120 GÜN ŞARTI KALDIRILACAK

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için "son 120 günlük prim ödeyerek sürekli çalışma" şartı kaldırılacak, "hizmet akdine tabi" olarak çalışmak yeterli olacak.

Böylece, 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olmasına karşın devamsızlık hallerinden kaynaklı ödememe durumu, ortadan kaldırılacak.

BİNDE 1'LİK PAY KALDIRILACAK

Kanuna göre, hayvancılığın desteklenmesi kapsamında yurt içinde yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışından ve üreticilerden satın alınan sütün, satın alma bedeli üzerinden alınan binde 1'lik pay kaldırılacak.

EN DÜŞÜK YAŞLILIK AYLIĞI BİN LİRA

Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ile her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil bin liradan az olamayacak.

Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın, hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamayacak.

Bu düzenleme kapsamında hesaplanan aylıklar, belirlenen tutardan düşükse aradaki fark Hazine'den tahsil edilecek. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklar için bu hüküm uygulanmayacak.

PİLOTLAR VE KABİN MEMURLARI İÇİN DÜZENLEME

THK ve sivil havacılık pilotları ile kabin memurlarına ödenen aylık ücretin, gerçek safi değerinin yüzde 70'i gelir vergisinden istisna tutulacak.

BEBEK DEVAM SÜTÜNDEN ÖTV KALDIRILIYOR

Şalgam suyu, çeşnili ve aromalı/aromalandırılmış içme sütleri ile bebek ve devam sütü sayılan içeceklerden ÖTV alınmayacak.

YENİDEN YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILIYOR

Yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ödenmesi gereken tutarları ödemeyenler, belirlenen geç ödeme zammı ile birlikte 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar ödemeleri şartıyla kanun hükümlerinden yararlandırılacak. 2018 yılı Aralık ayında ödenmesi gereken taksit ödeme süresi ocak ayı sonuna kadar uzatılacak.

YAPILACAK DİĞER DEĞİŞİKLER ŞU ŞEKİLDE

— Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi kurulacak.
— Hazine ve Maliye Bakanlığı'na ait Anonim Şirketi kurulacak.
— Varlık finansmanı fonları sermaye piyasasında yaptıkları işlemler, banka ve muamele vergisinden muaf olacak.
— Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilenler, büyükelçi unvanı Cumhurbaşkanınca alınmadığı takdirde devam edecek.
— 'İstanbul Bilim Üniversitesi' ibaresi 'Demiroğlu Bilim Üniversitesi', 'Türk Kardiyoloji Vakfı' ibaresi 'Prof.Dr. Cemi Demiroğlu Türk Kardiyoloji Vakfı' şeklinde değiştirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler