İNGİLTERE'DE THERESA MAY'E 'PARLAMENTOYU TATİL ET' ÇAĞRISI

İNGİLTERE'DE THERESA MAY'E 'PARLAMENTOYU TATİL ET' ÇAĞRISI

İngiltere’de Brexit yanlısı milletvekili Jacob Rees-Mogg, İngiltere Başbakanı Theresa May’e, Brexit’i erteletme girişimlerine karşı parlamentoyu tatil etmesi çağrısında bulundu.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması için yürütülen kampanyanın önde gelen isimlerinden Muhafazakar Parti milletvekili Jacob Rees-Mogg, yaptığı açıklamada, bazı milletvekillerinin Brexit'i erteletmeye dönük bir yasa çıkarma girişimlerini durdurması için Başbakan May'e çağrı yaptı.

Mogg, söz konusu milletvekillerinin tasarılarını yasalaştıracak çoğunluğu bulmaları halinde May'in anayasal yetkisini kullanarak parlamentoyu tatil etmesini istedi.

İngiltere'de hükümetin parlamentonun çalışmalarına ara verme yetkisi bulunuyor. Genellikle birkaç gün süren aradan önce parlamentoya verilen yasa teklifleri otomatik olarak düşüyor.

Bu yasa teklifleriyle ilgili sürecin parlamentonun açılmasını takiben sıfırdan başlatılması gerekiyor.

İngiliz medyasının Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberlerde ise hükümetin parlamentoya ara vermek gibi bir seçeneği tartışmadığı kaydedildi.

Mogg'a yakın bazı Brexit taraftarı milletvekilleri de Kraliçe 2. Elizabeth'in Brexit'i erteletecek tasarının yasalaşması halinde onay imzasını atmamasını istedi.

İngiltere'de parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasından ve üst kanadı Lordlar Kamarasından geçen yasaların yürürlüğe girmesi için devlet başkanı olan Kraliçe tarafından onaylanması gerekiyor.

'DARBE' İMASI

Öte yandan sert Brexitçilerin hedef aldığı Brexit'i erteleme amaçlı teklifte imzası olan Muhafazakar Partili milletvekili Nick Boles, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, May'e ve Kraliçe'ye yapılan çağrıların "darbe" anlamına geleceğini ima etti.

İşçi Partili milletvekili Yvette Cooper ile Boles'un parlamentoya sunduğu teklif, parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten alarak milletvekillerine vermeyi öngörüyor. Bu teklifin yeterli desteği alması halinde, 29 Mart olan AB'den ayrılma tarihinin 31 Aralık'a ertelenmesini sağlayacak bir yasa tasarısının parlamentodan geçirilmesi amaçlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler