Hava Kuvvetlerine kadın pilot alımı durduruldu

Hava Kuvvetlerine kadın pilot alımı durduruldu

Türk Hava Kuvvetleri'nin pilot alımı için yayınladığı başvuru kılavuzunda sadece erkek adayların başvuru yapacağı bildirildi. Karar sosyal medyada tepkiyle karşılandıkadın pilot almaması sosyal medyada protesto edildi


İlk kadın pilotumuz Sabiha Gökçen'den 83 yıl sonra şaşırtan bir karar alındı. Türk Hava Kuvvetleri, kadın pilot almayacağını açıkladı. Bundan böyle pilotlar sadece erkeklerden seçilecek.

Karara kadın örgütleri “Uçmak isteyen kadınları asla engelleyemezsiniz” diyerek tepki verdi...

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Hava Kuvvetleri’ne dış kaynaktan pilot alımı yapmak için başvuru kılavuzunu yayımladı. Kılavuzda, sadece erkek adayların başvuru yapacağının belirtilmesi üzerine, sosyal medyadan bazı kullanıcılar bu duruma tepki gösterdi.

Atatürk'ün manevi kızı ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen'i yetiştiren Türk Hava Kuvvetleri, 83 yıl sonra kadın pilotlara kapıyı kapattı. Hava Kuvvetlerine dış kaynakta pilot adayı alacak. Ancak başvuru için ‘'Erkek'' şartı getirildi ve kadınlara kapı kapandı. Pilot adayları, 4 yıllık fakülte mezunları arasından ve sadece erkeklerden seçilecek. Pilotluk için kadınların başvuru yapamaması tepki çekti. Sosyal medyadan MSB ve Hava Kuvvetlerine tepki mesajları yağıyor. Bir süre önce süpersonik akrotim Türk Yıldızları'nın komutanlığına kadın Binbaşı Esra Özatay getirilirken, şimdi alınan bu karar şaşkınlık yarattı. Türk Hava Kuvvetleri başvuru kılavuzuna göre bu dönem, dış kaynaktan alınacak pilot adayları en az belirlenen dört yıl süreli fakülte veya yüksekokul programlarından mezun olan erkek adaylar arasından seçilecek. Pilotluğa kadın adayların başvuru yapamaması üzerine, sosyal medyadan tepki geldi. Bir Twitter kullanıcısı, Milli Savunma Bakanlığı'na, “Dünyanın ilk kadın pilotu kimdir ve hangi ülkenin hava kuvvetlerinde uçmuştur? Yanıtlar mısınız?” diye sordu.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ

Bir başka kullanıcı da “Zaten başvurulardan kaç tanesi kadın oluyor da böyle bir cinsiyet ayırımına gidiliyor? Yakıştı mı bu?” dedi.

Kadın örgütleri de “Hava Kuvvetleri Komutanlığı subayları neden erkek adaylar arasından seçiyor? Uçmak isteyen kadınları engelleyemezsiniz” diyerek tepki gösterdi. Sabiha Gökçen dünyadaki ilk kadın savaş pilotu olarak tarihe geçmişti. Gökçen, 1935 yılında pilot olmuş, 1937 yılında da savaş pilotu olarak uçmaya başlamıştı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler