Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak

Erzurum Valisi Okay Memiş, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nca 2012 yılında Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan ve 'Kırmızı Periler Diyarı' olarak adlandırılan Narman Peribacalarının jeopark olacağını söyledi.

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 1

Erzurum'un Narman ilçesinde 62 kilometre uzunluğunda 12 ayrı vadiden oluşan halk arasında 'Doğu'nun Kapadokya'sı' olarak da adlandırılan Narman Peribacaları, doğal sit alanı ilan edildi. Peribacalarının tescillenmesinin ardından harekete geçen Erzurum Valisi Okay Memiş, bölgenin turizme kazandırılması için çalışma başlattı.

 

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 2

Erzurum'a 100, ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki peribacalarına 3 kilometrelik vadiyi patika bir yoldan yürüyerek inen Vali Memiş, basın mensuplarına projelerini ve yapacakları çalışmaları anlattı.

 

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 3

Narman Belediye Başkanı Burhanettin Eser ile birlikte gazetecilere yönelik düzenlenen yürüyüşte bilgiler veren Vali Memiş, bölgede 12 ayrı vadi bulunduğunu bildirdi.

Vali Memiş, "Ülkemizde Kapadokya'da peribacaları var. Dünyada eşsiz bir yer. Narman peribacaları da jeolojik açıdan eşsiz bir yer olarak değerlendiriliyor. Dünyada bir örneği yok. Kapadokya'dan farkı şu, buradaki maden yapısı buradaki jeolojik yapı biraz daha farklı. ‘Kırmızı Periler Diyarı’ olarak değerlendiriliyor. Gerçekten de çok özel bir lokasyon. Buranın jeopark olarak dizaynıyla ilgili olarak çalışmalarımız var" dedi. 

 

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 4

Erzurum için önemli bir turistik mekan olan peri bacalarında daha önce bir tesis bulunmadığını ifade eden Memiş, "Yolun hemen kenarına iki katlı bir tesis yaptık. Bulunduğumuz lokasyona gelebilmek için yaklaşık 3,5 kilometrelik bir yoldan geçmemiz gerekiyor. Bu yolu dizayn ettik. İnşallah standartlarını daha da yükselteceğiz. Çalışmalarımız komple bittiğinde tur otobüsleri buraya gelecek ve binlerce insanı buralarda ağırlayacağız.

 

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 5

İnsanlar gelecekler bu panoramik manzarayı görecekler. Burada yapacağımız yine doğaya uygun tesiste misafirlerimiz dinlenecekler, sonra buradan vadinin içerisinden aşağıya kadar yürüyebilecekler. Yaklaşık 1 saatlik yürüyüş parkuru var bu alanda. Biz şu anda sadece tek bir bölümünü görüyoruz. Bunun gibi ayrı 12 tane vadi var ve çok büyük bir alan. Toplam alan 17 milyon metrekarelik bir alana sahip Narman Peri Bacaları. Gerçekten burada güzel bir çalışma yaptık. Ayrıca atlı safari, ATV safarisi, bisiklet gibi etkinliklerde olacak. Gerekirse balonda düşünüyoruz. İnşallah bu pandemiyi de atlattıktan sonra bütün vatandaşlarımızı öncelikler Erzurum'da yaşayan daha sonra bölgede bütün ülkemizde yaşayan ve yurt dışında yaşayan bütün insanları bu bölgeye bekliyoruz. Artık binlerce misafirlerimizi burada ağırlayacak tesislere de kavuştuk" diye konuştu. 

 

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 6

YILDA 500 BİN TURİST HEDEFİ

Her yıl çok sayıda turisti ağırlayan ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonunca Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan peri bacalarının, Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Narman Belediyesince hazırlanan ortak projeyle bölgeye 300 bin ile 500 bin turist çekmesi hedefleniyor.

 

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 7

Son dönemde gerçekleştirilen projeyle turizm potansiyelinin artırılması için yapımı süren bir restoranın yanı sıra yürüyüş yolları yapılan doğa harikası Narman Peri Bacaları'nın eşsiz manzarası drone ile havadan görüntülendi.

 

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 8

 

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 9

 

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 10

 

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 11

 

Erzurum'un 'Kırmızı Periler Diyarı' jeopark olacak - 12

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler