Erdoğan'dan kamu bankalarına kredi talimatı

Erdoğan'dan kamu bankalarına kredi talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizlerin yüzde 12'ye kadar düşürüldüğünü ve bu rakamın yeterli olmadığını vurgulayarak "Bunun daha da inmesi lazım" dedi.

TESK 21.Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan'dan kamu bankalarına kredi talimatı geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) 21'inci Olağan Genel Kurulu'na katıldı.
Erdoğan, Türkiye'nin 81 ilinden gelen esnaf ve sanatkar odalarının temsilcileri ile federasyon yöneticilerine çalışmalarında başarılar dileyerek, Türkiye'nin kalkınmasına, güçlenmesine, ekonomik olarak büyümesine yaptıkları katkılar için teşekkür etti.

TESK'in 2 milyonu aşan üye sayısıyla beşeri ve iktisadi hayatın temel direklerinden biri olduğunu kaydeden Erdoğan, "Esnaf ve sanatkar; sokağımızın başında çayımızı yudumladığımız ocaktır, bizi sevdiklerimizle buluşturan yolların emekçisidir, bir tas çorbasını içtiğimiz bereketli dükkandır, sıcacık ekmeğimizi aldığımız fırındır, bakkaldır, manavdır, kasaptır. Elbette tüm bunlarla birlikte esnaf ve sanatkar; dar günümüzde kapımızı çalan dostumuz, sevincimizi paylaşan can yoldaşımız, çocuklarımızın ağabeyi ve ablası konumundadır" dedi.
Türkiye'de esnaf kesiminin dünyada hiçbir ülkede örneği olmayan tarihe, birikime ve güçlü geleneğe sahip olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bizim kültürümüzde esnaf ve sanatkar sadece ticaret erbabı değildir. Sadece mal alıp satan tüccar değildir. Bizde esnaf tüm vasıflarının ötesinde öncelikle ahidir, yani kardeştir. Mertliğin, cesaretin, yiğitliğin sembolüdür. 'Alışverişte, ölçüde, tartıda doğru ol' şiarıyla hanesine helal rızık götüren gönül insanlarıdır. Ahilik teşkilatının temellerinin atıldığı Selçuklu'dan günümüze esnaf ve sanatkarlarımız millet varlığımızın teminatı oldular. Tarih boyunca hep yolda kalmışlar, kimsesizler, garipler, yolcular; ahi teşkilatımız tarafından sahiplenildi, giydirildi, doyuruldu. Gün oldu terazi tutan, çekiç, makas, fırça tutan o mübarek eller silah tuttu, esnaf ve sanatkarlarımız vatan için cepheye koştu. Çanakkale'den İstiklal harbimize kadar varlık ve yokluk mücadelelerimizin hepsinde esnaf ve sanatkarlarımız daima ön safta yer aldılar" diye konuştu.

'ESNAF KARDEŞLERİM TANKLARA MEYDAN OKUDU’

Erdoğan, esnaf ve sanatkarların geçmişten bugüne her zaman ön saflarda yer aldığını belirterek, "İşte son olarak 15 Temmuz gecesi milletimizin tamamıyla birlikte esnaf kardeşlerimiz darbeci hainlere göğüslerini siper ettiler. FETÖ'cü alçakların şehit ettiği 252 insanımız arasında daha 15 yaşındaki körpe delikanlıların, kadınlarımızın, polislerimizin, askerlerimizin yanı sıra pek çok esnaf ve sanatkarımız da bulunuyordu. Birileri bankamatiklere akın ederken, birileri darbecilerle anlaşıp tankların arasından kaçarken, birileri milletin şanlı direnişini televizyon karşısında keyif kahvelerini yudumlayarak seyrederken; benim su tesisatçısı, elektrikçi, kunduracı, mobilyacı, kuyumcu kardeşim gece boyunca tanklara, uçaklara, ölüm kusan silahlara meydan okudu. Söz konusu vatan olunca, millet olunca, inancımız ve imanımız olunca canlarını hiçe sayan tüm esnaflarımıza Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Esnaf ve sanatkarımız asırlardır hep olduğu gibi bugün de huzurumuzun, kardeşliğimizin dayanışma ruhumuzun garantisi olmayı sürdürüyor" diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğandan kamu bankalarına kredi talimatı
'BUGÜNLERE AKREBİN KISKACINDA YOĞRULARAK GELDİK'

Çalışan, üreten, evine helal rızık götürme peşinde koşan esnafın, Türkiye'nin her alanda yazdığı başarı hikayesinde öncü rol oynadığını vurgulayan Erdoğan, "Tüm esnaf ve sanatkarlarımızı millet varlığımızın teminatı olarak görüyor, her birine şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Ahiliğin terbiyesini, ruhunu ve erkanını yaşatan esnaf ve sanatkarlarımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Rabb'im ahilik kültürüyle yetişmiş bu geleneği hakkıyla layıkıyla temsil eden esnaf ve sanatkarlarımızın yokluğunu bizlere hissettirmesin. Bizler tarih boyunca pek çok badire atlatmış bir milletin mensuplarıyız. Bugünlere birilerinin ihsanıyla değil akrebin kıskacında yoğrularak geldik. Mücadele ettik, bedel ödedik, çile çektik. Vatanımızı ve bağımsızlığımızı korumak için gerektiğinde şehitler verdik ama her defasında karşılaştığımız sıkıntıların üstesinden alnımızın akıyla gelmeyi başardık. Onca saldırıya ve kalleşliğe rağmen halen bu topraklarda özgürce başımız dik bir şekilde yaşıyorsak bunun sebebi milletimizin birliğine beraberliğine değerlerine sahip çıkmasıdır" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler