Dünya Bankası'ndan korkutan tablo... İkinci iflas demek

Dünya Bankası'ndan korkutan tablo... İkinci iflas demek

Koronavirüs salgını, hükümetlerin tüm çabalarına rağmen dünya genelinde 1870'lerden bu yana görülmemiş küresel ekonomik çöküşe yol açtı.

Koronavirüs salgını, hükümetlerin tüm çabalarına rağmen dünya genelinde 1870'lerden bu yana görülmemiş küresel ekonomik çöküşe yol açtı.

“Küresel Ekonomik Görünüm” raporunu hazırlayan Dünya Bankası, küresel ekonominin bu yıl yüzde 5,2 küçülerek son 80 yılın en kötü resesyonunun yaşanacağını öngördü. Krizin boyutu, etkileri ve sıkıntıdaki ülke sayısı göz önüne alındığında ise bu gidişatın son 150 yılın en kötü resesyonu olması bekleniyor.

Euronews Türkçe’nin haberine göre; Dünya Bankası Grubu Adil Büyüme, Finans ve Kurumlar Başkan Yardımcısı Ceyla Pazarbaşıoğlu, pandeminin iş gücüne yansımalarına işaret ederek, 70 ila 100 milyon kişinin aşırı yoksulluğa sürüklenebileceği uyarısında bulundu. Genel tablonun endişe verici olduğunu söyleyen Pazarbaşıoğlu, krizin kalıcı izler bırakacağını ve belirsizliklerin aşağı yönlü tahminlere kapı araladığını ifade etti.

“İKİNCİ DALGA DEMEK İFLAS DALGASI DEMEK”

Dünya Bankası'nın konuya ilişkin raporunda, salgında olası ikinci dalganın toparlanma sürecine darbe vurup "iflas dalgası"yla dolu finansal krize zemin hazırlayabileceğine de değinildi. Rapora göre en kötü senaryoda küresel ekonominin yüzde 8 oranında daralması söz konusu.

Koronavirüs salgınının beklenmedik bir anda tüm dünyayı sarması, krizin faturasının hesaplanmasını da güçleştirdi. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri'nde 128 aydan sonra ibrenin ilk kez negatif yöne dönmesiyle “ülke tarihinin en uzun süren büyüme döneminin” sona ermesi, krizin boyutunu anlatır nitelikte.

ÇİN BÜYÜME DE TEK BAŞINA

Öte yandan, salgının çıkış noktası Çin'de ise yavaşlama olsa dahi bu yıl büyüme bekleniyor. Tahminlere göre Çin'in gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) yüzde 1 oranında artarken, ABD'nin yüzde 6,1, Euro Bölgesi'nin ise yüzde 9,1 oranında GSYİH'de kayba uğraması öngörülüyor.

Japonya için bu tahmini kayıp oranı yüzde 6,1 iken Brezilya için yüzde 8, Meksika için yüzde 7,5 ve Hindistan için yüzde 3,2 küçülme tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler