Prof. Dr. Erkan SEVİNÇ

Prof. Dr. Erkan SEVİNÇ

DİMYATA PİRİNCE GİDERKEN..

Deyimler, bir olayı veya durumu anlatmak için kullanılan sözcük veya cümleler. Deyimlerin anlamı, genellikle bir metafor, benzetme veya bir hikaye gibi bir anlatımla ifade edilir. Deyimler, dilin zenginliğini ve kültürel birikimini yansıtıyor. “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” deyiminin anlamı da bu noktada sıklıkla araştırılan deyimlerden biri.

Deyim “Daha iyisini elde etmek uğruna çalışırken elindekilerini de yitirmek. anlamında. “Gel şu işten vazgeç, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan da olma.”derler.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde adaylar peyderpey açıklanıyor. Yarın Parti Meclisi toplantısı sonrası sözcü Deniz Yücel mikrofonun karşısına geçecek ve belirlenen adayları sıralayacak. Kulisler İzmir için yine “dağın fare doğuracağı” şeklinde. İstanbul’un ilçelerinin başkan adayları da belli olmuş, İzmir’de tık yok.

Peki İzmir ve ilçeleri neden hep geri atılıyor. Geçen yerel seçimlerde de böyle olmuştu. Aynı ölçekli şehirlerin adayları açıklanıyor deniyor. İzmir İstanbul ve Ankara ile aynı ölçekli değil mi?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında “Tunç Başkan’ın karşısına çıkmayız” diyen kim varsa çıktı. İlçelerine hizmet götürürken Büyükşehir ‘den büyük destekler alan başkanlar 180 derece döndü. Değişimi dönüşüm mü anladılar acaba? Sadece İzmir ilçeleri değil komşu kent belediye başkanlarının, “uzaklarda bir yerlerde işini gücünü bırakıp İzmir’e gelenlerin” de gönlünden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı geçiyor. “Ön seçim olmazsa biz yokuz “diyenler aday olmak için varını yoğunu ortaya koyuyorlar. Ununu elemişler de yarışın içinde. El insaf !

Büyükşehir’e göz dikenlere “pantolon olmadı gömlek”misali ilçeleri verin. Ya da bazılarına sadece gülücük atın. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olsunlar.

İzmir ile ilgili bir açıklama yaptı CHP Genel Başkanı Özgür Özel. "İzmir CHP’nin kalesi. İzmir’i ince eleyip sık dokuyoruz. Geçen hafta 46 milletvekili arkadaşımızı gönderdim. Üç gün boyunca dolaştılar, her ilçenin raporu geliyor. Tunç Soyer’in memnuniyet anketlerinde çıkmaması olarak yorumlanması doğru değil. Kendisiyle arkadaşız, aynı okulda, Bornova Anadolu Lisesinde okuduk. Hepimiz en iyi sonucun arayışındayız" ifadelerini kullandı.

Eee ne bekliyorsunuz? Niye yıpratıyorsunuz gece gündüz demeden kenti için çalışan bu adamı?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Tunç Soyer’dir.

Bunu söylemek çok mu zor?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.