Cumhurbaşkanı Erdoğan uyarmıştı! ‘Ulaştırma’da 4 genel müdür görevden alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan uyarmıştı! ‘Ulaştırma’da 4 genel müdür görevden alındı

İstanbul Havalimanı’ndaki gecikme ve tren kazalarının faturası bürokratlara kesildi. TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak görevden alındı.

Birbiri ardına yaşanan tren kazalarıyla İstanbul Havalimanı'ndaki gecikmenin faturası Ulaştırma Bakanlığı'ndaki 4 üst düzey bürokrata kesildi. Operasyon kapsamında Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Erol Çıtak ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak görevlerinden alındı. TCDD İşletmesi Genel Müdürü İsa Apaydın'ın umre dönüşü, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt'un ise yarın emekliye ayrılacağı bildirildi.

İKİ TREN KAZASI

Başta 2004 yılındaki hızlandırılmış tren kazası olmak üzere son dönemde sürekli tren kazalarıyla sarsılan Türkiye, geçen yıl biri Çorlu diğeri Ankara'da olmak üzere iki büyük tren kazasına sahne oldu. 8 Temmuz 2018'de 24 kişinin öldüğü Çorlu kazası altyapı eksikliğinden, hemen 5 ay sonra 13 Aralık 2018'de 9 kişinin öldüğü Ankara kazası da sinyalizasyon eksikliğinden kaynaklanmıştı. TCDD İşletmeler Genel Müdürü İsa Apaydın'ın bu iki büyük kaza nedeniyle görevine son verileceği ileri sürülüyor. 

İKİSİ DE AK Parti ADAYI

TCDD'deki ikinci büyük bürokrat operasyonu için adı geçen TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt'un ise kurum içerisinde genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarıyla yaşanan anlaşmazlıklar ile son dönemde popüler hale gelen Kars treninde yaşanan bilet sorunları nedeniyle görevden alınacağı konuşuluyor. TCDD'de görevden alınacak iki üst düzey bürokrat da daha önce AK Parti'den milletvekili aday adayı olmuştu.

Veysi Kurt TCDD Genel Müdür Yardımcısı iken 2011'de yılında, İsa Apaydın da TCDD Genel Müdür Yardımcısı iken 2015'te AK Parti'den milletvekilliği için aday adayı olmuştu. Vekil olamayan iki bürokrat daha sonra genel müdürlük koltuğuna oturdu.

3 MİLYAR DOLARLIK BÜROKRAT

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürü ve DHMİ yönetim kurulu üyesi Erol Çıtak ile DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak'ın görevlerine son verilmesinde ise İstanbul Havalimanı'na taşınmada yaşanan sürekli ertelemelerin etkili olduğu belirtiliyor.  

Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, DHMİ'de uzun yıllar daire başkanlığı görevinde kalan Funda Ocak'ı, Tayyip Erdoğan'a ‘3 milyar dolarlık bürokrat' diye takdim etmiş, Ocak daha sonra da genel müdürlüğe getirilmişti.

Ocak'a 3 milyar dolarlık bürokrat denilmesinde ise Atatürk Havalimanı ile Antalya Havalimanı işletme devri ihalelerini yönetip ilkinde 3, ikincisinde 3.2 milyar dolarlık seviyelere ulaşması etkili olmuştu. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, bir gün önce, bir TV programında Funda Ocak'ı övmüştü.

ERDOĞAN UYARMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen cuma günü Sivas mitinginde halka seslenirken, “Hattın yapımı devam ediyor. Bu hatla Ankara-Sivas yolculuğu 2 saate düşüyor. Ulaştırma Bakanı da burada. İşi takip etmez, bitirmezse eyvallah, güle güle” ifadesini kullandı. 

Edinilen bilgiye göre Erdoğan, mitingin ardından hızlı tren projesinin yanı sıra yıl başında bitirilmesi hedeflenen ancak mart ayına sarkan İstanbul Havalimanı’nın taşınmasına ilişkin de şikayetlerini dile getirdi.  

Erdoğan’a bilgi veren Turhan da, bazı bürokratlarla uyum sorunu yaşadığını söyledikten sonra ilgili genel müdürlerin başka birimlerde görevlendirilmesini ya da emekli edilmesini istedi. 

Bakanlıkta başka bir görev teklif edilen ancak kabul etmeyen Ocak, dün Twitter’dan emekliye ayrıldığını duyurdu.

Aynı şekilde görevden ayrılmaları istenen Kurt’un emekliliğini isteyeceği, Apaydın’ın da Umre’ye gittiği ve Türkiye’ye döndükten sonra emekliliğini isteyeceği öğrenildi.

Her iki genel müdürün görevden alınmasında Sivas hızlı tren projesinin 2020’ye kalmasının yanında Tekirdağ Çorlu ve Ankara’daki tren kazalarında ortaya çıkan ihmallerin etkili olduğu öne sürüldü.

Bakanlıkta görevden alınan dördüncü bürokrat ise Çıtak oldu. Çıtak, emeklilik teklifini kabul etmeyince görevinden alınarak, Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğünde görevlendirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler