Cumhur İttifakı'nda kriz: Bahçeli'den sert sözler

Cumhur İttifakı'nda kriz: Bahçeli'den sert sözler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın af ile ilgili sözlerine tepki gösterdi

Geçtiğimiz gün MHP'nin yaptığı 'Andımız' paylaşımı sonrası yaşanan bu gelişme 'Cumhur İttifakı'nda ikinci çatlak olarak yorumlandı.

Danıştay'ın "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesinin ardından AKP cephesinden karara tepki gösterilmişti. Bunun üzerine MHP, Twitter hesabından 'Andımız'ı paylaşarak tepkisini belli etmişti. MHP'nin bu tavrı 'Cumhur İttifakı'nda çatlak' olarak yorumlanırken bu olayın sonrasında Cumhur İttifakı'nda bir çatlak daha meydana geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın af tartışması hakkındaki sözlerini kastederek "MHP’yi yüzeysel ve üstünkörü bir şekilde uyuşturucuyla, uyuşturucu suçuyla yan yana getirmek şayet art niyet değilse, kesinlikle isabetsiz ve itibarsız bir isnattır" diyerek MHP'yi hakir görmenin ve tenkitle suçlamanın siyasi ahlak ve basirete sığmayacağını söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sosyal medyadan yaptığı açıklama şu şekilde:

-Sayın Cumhurbaşkanı’nın Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının ikinci etabının açılış töreninde yapmış olduğu konuşmayı, bu kapsamda şartlı ceza indirimiyle ilgili teklifimize yönelik değerlendirmelerini titiz bir bakış açısıyla takip ve analiz ettik.

-Sayın Cumhurbaşkanı, “şimdi birileri çıkarmış af, ne affı?” ifadeleriyle birlikte aynen şunları dile getirmiştir: “Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız?”

"İsabetsiz ve itibarsız bir isnattır"

-Elbette kast edilen Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Partimizi zan ve töhmet altında bırakmak asla doğru değildir. MHP’yi yüzeysel ve üstünkörü bir şekilde uyuşturucuyla, uyuşturucu suçuyla yan yana getirmek şayet art niyet değilse, kesinlikle isabetsiz ve itibarsız bir isnattır.

-Uyuşturucuyla en çok mücadele veren,bu uğurda her türlü imkânıyla fedakârlık gösteren ‘birileri’ diye tabir edilen Milliyetçi-Ülkücü Hareket’tir.Şartlı ceza indirimiyle ilgili teklifimizi uyuşturucu temeline indirmek,tahrip ve tahrif etmek fahiş bir yanlış,fuzuli bir demagojidir.

-Kanun teklifimiz 24 Eylül 2018 Pazartesi günü TBMM’ne sunulmuştur.Şu anda Adalet Komisyonu’nda görüşülmeyi beklemektedir.Adalet ve Kalkınma Partisi’nin değerli milletvekilleri teklifimizi tasvip etmiyorlarsa kabul etmezler,takdir ediyorlarsa onay verirler.Mesele bu kadar basittir

"Siyasi ahlak ve basirete asla sığmayacaktır"

-Hiç kimseyi zorlayan yoktur, baskı kuran yoktur. Milletin temsilcileri hür iradeleriyle gereği neyse onu yaparlar. Karar ve yetki TBMM’nindir. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi’ni meydanlarda hakir görmek, tariz ve tenkitle suçlamak siyasi ahlak ve basirete asla sığmayacaktır.

-Siyasi nezaket ve nezahet, aynı zamanda ittifak ruhu ve duruşu muhataplarına inkâr ve ihmal edemeyecekleri sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluğun ifa ve ifadesi millete verilmiş sözlerin, milli bekayı muhafaza azminin tezahürü ve teminidir.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler