Çıray: 'Açıklayın, kim  bu dış güçler?'

Çıray: 'Açıklayın, kim  bu dış güçler?'

İYİ Partili Aytun Çıray, iktidarın sürekli şikâyetçi olduğu dış güçlerin kimler olduğunu sordu


İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir milletvekili Dr. Aytun Çıray AKP iktidarının sürekli şikayetçi olduğu dış güçlerin kimler olduğunun kamuoyu tarafından bilinmesi gerektiğini kaydetti. Konuyu bir soru önergesiyle TBMM'ye taşıyan Çıray, "Dış güçler kim iktidar tarafından açıklanmalı" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomik krizin sebebi olarak gösterdiği ve dilinden düşürmediği dış güçlerin kimler ve hangi ülkeler olduğunun açıklanması gerektiğini kaydeden Aytun Çıray, "Yaşanan ve giderek ağırlaşan ekonomik krizin sorumlu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetidir. Dış güçler ilk defa 1071'de karşımıza çıkmıştı ve o zamandan beri var. Yani dış güç veya düşmanlar AKP iktidarına özel ortaya çıkmış değil. İktidar başarısızlığını hayali güçlere yüklemesin. Yok eğer bu dış güçler hayali değilse çıkıp açıklayın, kimdir bu dış güçler dediğiniz kişiler ve ülkeler" diye konuştu. 

Aytun Çıray, Türkiye'nin büyük bir ekonomik kriz yaşadığını belirterek şunları kaydetti: "Ülkemiz gittikçe derinleşen ve vatandaşın sırtındaki ağırlığı her geçen gün artan büyük bir ekonomik kriz yaşıyor. Türkiye'nin köklü markaları birer birer iflas bayrağı çekiyor. Yüzbinlerce insan işten çıkarılma endişesi yaşıyor. Türk Lirası'nın değeri, Arjantin Pezosu ile yarışıyor. Samanı bile ithal eder hale getirilen Türkiye'de Sayın Erdoğan'a ve çekirdek kadrosuna göre her taşın altında dış güçler var. Peki kardeşim söyleyin de bilelim de milli birlik içinde mücadeleye katkıda bulunalım; kimdir bu dış güçler?" Türkiye'nin dış borç stokunun katlanarak arttığını, buna karşın Erdoğan ve bakanlarının pembe tablolar çizdiğini, krizin psikolojik olduğunu söylediklerini anlatan Aytun Çıray, "Türkiye'nin borç stoku altından kalkılamaz seviyelere yükseldi" dedi. 

Çıray,"Eskiden kamu borcu konuşulurdu, şimdi hane halkı ve şirket borçlarının konuşulması gerekiyor. Şirketlerin borçları ise 2002'de 88 milyar lirayken, bugün 2 trilyon 513 milyar liraya çıktı. Hane halkının borcu 2002'de 6,6 milyar liraydı. Şuan hane halkının borcu 525 milyar lirayı aşmış durumda. Dış borç miktarı %300 sınırında zam yağıyor" diye konuştu. Aytun Çıray soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ekonomik olarak saldıran 'dış güçler' kimler/hangi ülkelerdir? Ülkemize saldıran dış güçlere karşı ekonomik, siyasi ve diplomatik yaptırımlar uygulanmış mıdır? Uygulanmışsa hangi tedbirler uygulanmıştır? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, bu dış güçlere herhangi bir ekonomik borcu var mıdır? Dış borcumuzun ekonomik darboğazda olmamızda etkisi var mıdır? Dış güçler ülkemizde de faaliyetlerde bulunmakta mıdır?"
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler