CHP'li Başarır hesap sordu! O bakanlıktaki paralar nerede?

CHP'li Başarır hesap sordu! O bakanlıktaki paralar nerede?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Sayıştay tarafından yayımlanan rapora atıfta bulunarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan kayıp 2 milyar 500 bin liranın hesabını sordu.

2021 Sayıştay raporuna yansıyan Gençlik ve Spor Bakanlığı kayıtlarında 2,5 milyar TL’nin kayıp olduğunu dile getiren CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, söz konusu paraların nerede olduğunu sordu.

Sayıştay raporları incelediğinde rezaletlerin ayyuka çıkacağını dile getiren CHP’li Başarır, “Bir devleti yönetmiyorlar. Daha acısı devletin parasını, halkın vergilerini kendi kazançlarının kasası gibi görüyorlar. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hesaplarında 2 milyar 500 bin TL’lik yani eski parayla 2.5 katrilyonluk açık var. Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı tarafından banka hesabına yatırılan tutar ile merkez muhasebe birimi tarafından yapılan muhasebe kaydı arasındaki fark 2,5 milyar TL” ifadelerini kullandı.

PARA ALINDI KAYDI 6 AY SONRA YAPILDI

Başarır ayrıca, 2021 yılı ekim, kasım, aralık aylarına ilişkin banka hesaplarına para gönderildiği halde kaydın muhasebe kayıtlarında yer almadığını söyledi. CHP Milletvekili söz konusu paraların yatırılmasına rağmen 6 ay sonra muhasebe kaydının yapıldığını ifade etti.

Ali Mahir Başarır konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Sayıştay demiş ki bunlar usulsüz. Nerede bu para? Evet, soruyorum: Siz bu parayı bankaya yatırıyorsunuz, devletin, bakanlığın muhasebe kayıtlarında göstermiyorsunuz. 6 ay boyunca faiz alıyorsunuz. İlk usulsüzlük bu. Nerede bu faiz getirisi? İkinci olarak 2.5 milyar TL’lik kayıtlarınızda görünmeyen Spor Toto Teşkilatı’ndan alınan para nerede? Bir lira, on bin lira, bir milyon lira değil bu para. Bu para 2,5 milyar TL. Unutmayın, unuttuğunuzdan da eminim ama bir kez daha size hatırlatayım, siz bir devlet yönetiyorsunuz, yönetmeye çalışıyorsunuz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler