CHP'den Kit Komisyonuna Halk Bankası ve Ziraat Bankası Başvurusu

CHP'den Kit Komisyonuna Halk Bankası ve Ziraat Bankası Başvurusu

CHP'li Özel, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Başkanlığı’na başvurdu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Başkanlığı’na başvurarak, Sayıştay’dan; kamuoyunda Demirören Medya’ya verilen kredilerle gündeme gelen Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nda “özel denetim talep edilmesini” istedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu (KİT) Başkanı’na yaptığı başvuruda; Sayıştay Kanunu’nun TBMM’deki ihtisas komisyonlarına tanıdığı yetkiyi anımsattı. Özel, "Kamuoyunda Demirören Medya’ya verilen kredilerle gündeme gelen ve takibe düşen kredilerde siyasi etkilerle hareket edilip edilmediğinin açığa çıkarılması ile kamu bankalarının kötü yönetiminin sebeplerinin tespit edilmesi amacıyla Ziraat Bankası ve Halk Bankası’na yönelik özel denetim talep edilmesi" çağrısı yaptı.

CHP’li Özel’in, KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş’a yaptığı yazılı başvuru şöyle:

“Çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulan Ziraat Bankası ile küçük esnaf ve sanatkarların desteklenmesi amacıyla kurulan Halk Bankası kuruluş ilkelerinden sapmıştır. Yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesinde iktidar partisinin siyasi saiklerle hareket etmesinden de kaynaklı olarak kamu bankalarının kötü yönetildiği ortadadır. Her ne kadar kamuoyu, Doğan Medya Holding’in el değiştirmesi sürecinde Demirören Medya tarafından alınan 750 milyon dolarlık krediyle meşgul olsa da durum çok daha vahimdir.

KİT Komisyonu’na sunulan Sayıştay raporlarında da görüleceği üzere kredilerin geri ödemesinde ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Ziraat Bankası’na ilişkin verilere bakıldığında bankanın riskli görerek izlemeye aldığı kredilerin 29,5 milyar liraya vadesi aştığı için takibe alınan kredilerin ise 12,6 milyar liraya ulaştığı belirtilmektedir. Halk Bankası’na ilişkin verilerde de önceki yıllara kıyasla ciddi artışlar yaşanmaktadır.”

Kamu bankalarının durumunun TBMM’den ve kamuoyundan saklandığını belirten Özel, başvurusunda şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu nedenle Parlamento, bu konuda Sayıştay’dan, sınırlı bir özel denetim talep etmek durumundadır. Sayıştay’ın KİT’e sunduğu raporların içerik olarak yeterli olmadığından hareketle, Sayıştay’dan Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın kullandırdığı kredilerde takibe düşme oranlarındaki artışın nedenlerinin ortaya konması, 1 milyon liranın üzerinde olan ve takibe düşen kredilerde siyasi etkilerle hareket edilip edilmediğini açığa çıkarabilecek, kamu bankalarının kötü yönetiminin sebeplerini gözler önüne serecek bir denetim talep etmenizi önermekteyiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler