CHP İBB Başkan adayı İmamoğlu: Cumhurbaşkanı'nın oyunu istedim.

CHP İBB Başkan adayı İmamoğlu: Cumhurbaşkanı'nın oyunu istedim.

CHP İBB Başkan adayı İmamoğlu: Cumhurbaşkanı'nın oyunu istedim.

İstanbul’un eski Büyükşehir Belediye Başkanları Bedrettin Dalan ve Nurettin Sözen’i ziyaret ettiği gün, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşüp görüşmeyeceği sorulan CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, randevu talep edeceğini açıklamıştı. Erdoğan’ın olumlu yanıt vermesinin ardından, Ekrem İmamoğlu bugün Ankara’ya geldi.

İstanbul'da görev yapan büyükşehir belediye başkanlarını  ziyaret ettiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da geçmişte bu görevde  bulunduğunu anımsatan İmamoğlu, "İstanbul ile ilgili tecrübeleri olan, İstanbul  ile ilgili düşünceleri olan ve İstanbul'u çok önemseyen birisi. O bakımdan bu  ziyaretler esnasında, kendilerinden bu tecrübeleri konuşmak adına randevu talep  etmiştim. Sağ olsun, olumlu dönüş yaptılar. Bugün de randevulaştık. Kendilerini  ziyaret edeceğiz" dedi.

Erdoğan-İmamoğlu görüşmesi bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda saat 17.24’te başladı. Görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. Görüşme sonrasında Ekrem İmamoğlu açıklama yaptı.

İmamoğlu açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbullu olduğunu ifade ederek, "açıkçası oyunu da istedim. O da gülümsedi" dedi.

İmamoğlu'nun açıklamasının satır başları şöyle;

"Sayın Cumhurbaşkanımızla çok güzel bir sohbet etti. İstanbul'la ilgili tecrübe ve tavsiyelerini dinledik. Çok kıymetli anektodları vardı. Bizim amacımız en az hatayla süreci başlatmak. Bu anlamıyla çok faydalı bir görüşme oldu. Çok teşekkür ediyorum sayın Cumhurbaşkanına.

Bizim de kendi çalışmalarımızda olan kendilerine bu anlamdaki kaygılarını sorduğumuz, kendilerinin fazlaca dile getirdiği dikey yapılaşma konusunda, İstanbul'un dönüşüme muhtaç olduğunu, bu kavramın İstanbul'u rahatsız etmemesi konusunda açıkçası fikir birliğine vardık. Somut bir fikir birliği yarattığımız bir kavram oldu.

Göreve ilk başladığı yıllardaki sadece hizmeti değil kendi dönemlerindeki ilgi alaka, vatandaşla iletişim kurma noktasındaki başarı ve becerilerinden bahsettiler. Ben de bunu teyid ettim. O dönem şahidiyim. Siyasi farklılıklar olabilir ama iyi davranışlar, iyi diyaloglar mutlaka iz bırakır. Bunu beyan ettim kendilerine.

Seçimin çok adil, saygılı, seviyeli bir ortamda gerçekleşmesinde karşılıklı sohbetlerimiz oldu. Sayın Meclis Başkanımızla telefon görüşmelerimizi, sohbetimizi ve bunun da bu şekilde devam etmesi konusunda niyetimizi ilettik, kendilerinin de bu yönde beyanları oldu. İhtiyaç duyulursa biz zaman içerisinde İstanbul'da projemiz varsa, uygun ortamımız varsa anlatmaktan çekinmeyiz, zevk duyarız. İstanbul için üreteceğimiz ne varsa herkes tarafından bilinmesini isteriz. Kendileri de İstanbullu. Açıkçası oyunu da istedim. O da gülümsedi.

Sayın Meclis Başkanımızın takdiri, onu bilemem. İşin o yönünü ben bilemem. O yöndeki telkinim şu olabilir, sayın Meclis Başkanı kendi titri ve makamıyla İstanbul sokaklarında zorlanabilir. Kalabalık bir heyetle gezmek zorunda kalabilir. Benim tavsiyem büyükşehir belediye başkanı adayı olarak gezmesidir.

5 yıl hizmet ederse sayın Cumhurbaşkanı da bir sonraki seçimde bana oy verir demiştim. Bu seçimde oyunu istedim, gülümsedi. Şu anda iki titri var. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı olarak. Zorluğunu biliyorum ama Cumhurbaşkanı olarak oyunuza talibim dedim.

Bu bir Rauf Denktaş anıtıdır. KKTC'nin kuruluşunun anıtıdır. Orada küçücük olarak anılması belki size ulaşmıştır dedim. Sanıyorum, yeterli bilgiye sahip oldular. Bir önceki genel başkanımız sayın Deniz Baykal'ı da ziyaret edeceğim. Gelmişken sayın genel başkanımı da ziyaret edeceğim. Sonra İstanbul'daki gündemimize döneceğiz."

İmamoğlu İstanbul’un eski Büyükşehir Belediye Başkanları Ali Müfit Gürtuna ve AKP’li Kadir Topbaş ile de görüşmüştü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler