Çamlıca Camii açılıyor! Çamlıca Camii için tarih belli oldu...

Çamlıca Camii açılıyor! Çamlıca Camii için tarih belli oldu...

İnşa çalışmaları 6 yıl süren Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile bugünün çizgilerinin bütünleştiği Çamlıca Camisi, 15-20 gün içinde tamamlanarak ibadete hazır hale getirilecek..

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk konuya ilişkin açıklama yaptı. 

Çamlıca Camisi'nin bir külliye olduğunu dile getiren Külünk, "Camiyi tamamladık demek işimizin bittiği anlamına gelmiyor. Cami, müze, konferans salonu, kütüphane külliyeyi oluşturuyor. Camimizin etrafında yaklaşık 80-90 dönümlük bir alanın peyzaj ve rekreasyon çalışmasını eş zamanlı yaptık. Ayrıca Bulgurlu'dan buraya bizim de istifade edeceğimiz, bir kara yolu tüneli yapıldı. Bütün bunların hepsini eş zamanlı tamamlamak gibi bir proje hedefimiz vardı. Bu proje hedefimizi bu ay içinde 'bitirdik' demek üzere büyük bir gayretle çalışıyoruz." diye konuştu.

TOPKAPI SARAYI'NA BAĞLI RESMİ MÜZESİ OLACAK

Ergin Külünk, Çamlıca Camisi'nde yürütülen çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

"Net olarak söylemek gerekirse camimizi tamamladık. Konferans salonumuzu tamamladık, ufak tefek rötuşlarımız var. Sanat galerimiz devam ediyor, birkaç eksiğimiz var. Kütüphanemizde iddialıyız. Sıradan bir kütüphane yapmıyoruz. Dijital bir kütüphane olmasını düşlüyoruz. Çocuklarımızın gerektiği zaman oynayabileceği, kitap karıştırabileceği bir çocuk kütüphanemiz var. Gençlik kütüphane bölümümüz var. Bütün bunların yanında lise ve üniversite talebelerinin gece geç saate kadar ders çalışabileceği sessiz odalarımız var.

Sanat galerimiz, aynı anda 3-4 sanatçımızın eserlerinin sergilenebileceği bir sergi salonu olarak tasarlandı. Camimizin de içinde bulunduğu 100 dönümlük alandaki peyzaj çalışmalarında çiçek ekimi noktasına gelindi. Bütün bunların hepsini 15-20 gün içinde bitirdik deme noktasına geleceğiz müze bölümü hariç. Sayın Cumhurbaşkanımıza projeyi bitirdiğimizi, teftişe hazır olduğumuzu beyan edeceğiz. Ardından kendilerinin belirleyeceği açılış takviminde de projeyi vatandaşların hizmetine almış olacağız."

Çamlıca Camisi Müzesi'nin Topkapı Sarayı Müzesi'ne bağlı çok özel ve resmi bir müze olacağını ifade eden Külünk, "Çok farklı bir çalışma yaptığımız için müze projesini, bütün bu çalışmalardan biraz soyutladık. Müze içi proje çalışmaları bitmek üzere. Eser seçimleri yapıldı. Eserlerin korunması ve teşhiri için gerekli çalışmalar yürütülüyor. Çok özel ve nadir eserlerin teşhir edildiği, belki dönem dönem değişik eserlerin geçici sürelerle teşhir edildiği çok özel bir müze çalışması oldu. Müzemiz aynı zamanda dijital bir müze olacak." dedi.

"BU PROJE BİR BAĞIŞ PROJESİ"

Külünk, Çamlıca Camisi'nin inşaat çalışmalarında harcanan bütçeye ilişkin ise "Çok ekonomik gittiğimizi bu işin ehli olan herkes söylüyor. Çünkü bu proje bir bağış projesi. Türk insanının bireysel ve kurumsal bağışlarıyla yaptığımız bir proje. Türkiye şartlarında yüzde 50, uluslararası şartlarda üçte bir maliyetle projeyi yürütüyoruz." ifadelerini kullandı.

"USTA SİNAN'DAN ÖYKÜNDÜK AMA KOPYA ETMEDİK"

Klasik cami yapma hedefiyle sadece Türkiye'deki mimarların katılacağı yarışma açtıklarını belirten Külünk, sözlerine şöyle devam etti:

"Yaklaşık 62 eser katıldı. Bir jüri tayin ettik. Jürinin önerdiği eserler arasından bu projeyi yaptık. Biz Selçuklu ve Osmanlı çizgilerini taşımasını istiyorduk. İki hanımefendinin kazandığı bir proje. Ardından bir koordinatör mimarın başkanlığında 10'a yakın mimar arkadaşımız projenin içine girdi. Hala projemizin diğer bölümlerinin detaylarıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Bu bir klasik cami, Usta Sinan'ın yaptığı eserlerinin devamı olması düşüncesiyle yola çıkılan bir cami. Usta Sinan'dan öykündük ama kopya etmedik. Ustanın cami mimarisine getirdiği en önemli özelliklerden biri 'altın oranı' kullanarak çok büyük bir cami yaptık. Şu an Türkiye'deki mevcut camilerin en büyüğü bu proje. Kemerimiz Sinan kemeri, kubbemiz Sinan kubbesi, minaremiz Sinan'dan öykünülmüş mimari tekniklerle yapılmış bir çalışma. Ecdadın yaptığı eserlerin hepsine saygı duyuyoruz."

Ergin Külünk, kamuoyunda merak edilen caminin isminin ne olacağına ilişkin, "Şu anda Çamlıca Camisi diyoruz. Ama inşallah Cumhurbaşkanımız açılış merasiminde bizim bu merakımızı giderecek." dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler