Brexit olmazsa Kraliçe'ye Londra'dan tahliye planı

Brexit olmazsa Kraliçe'ye Londra'dan tahliye planı

İngiltere'de ABD ile yaşanacak olumsuz bir Brexit durumuna karşı acil durum senaryoları hazırlanıyor. Bu senaryoların içerisinde de Kraliçe'nin Londra'dan kaçırılması planı bulunuyor.

İngiltere ile Avrupa Birliği arasında yaşanan Brexit düğümü Londra'yı kraliyet ailesi konusunda harekete geçirdi.

İngiliz yetkililer ülkenin anlaşma olmadan birliği terketmesi durumunda yaşanabilecek bir halk isyanına karşı Kraliçe II. Elizabeth başta olmak üzere aile fertlerinin hızla tahliye edilebilmesi için Soğuk Savaş Acil Durum Planı'nı gözden geçirmeye başladı.

HALK AYAKLANMASINA KARŞI ACİL DURUM PLANI

İngiliz basınında çıkan iddialara göre Soğuk Savaş döneminden beri var olan planı hükümet, Brexit anlaşmasının olmaması durumunda yaşanabilecek bir halk ayaklanması gibi olasılıklara uygun hale getirmeye başladı.

Sunday Times gazetesinin isminin açıklanmasını istemediği bakanlar kurulu yetkililerine dayandırdığı haberde, kraliyet ailesinin Londra'dan acil tahliye planına Kraliçe II. Elizabeth'in de dahil olduğu belirtildi.

TETİKTE BEKLENİYOR

29 Mart'ta Avrupa Birliği'nden çıkması gereken İngiliz hükümeti geçiş anlaşması konusunda parlamentonun onayını almakta zorlanıyor. Bu sebeple hükümet ve ülkedeki şirketler acil durum planları hazırlıyor.

Sivil toplum kuruluşları ve işçi sendikaları ise yaşanabilecek kriz nedeniyle ülkede gıda ve ilaç sıkıntısı oluşabileceği konusunda uyarıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler