BİLİM İNSANLARI, İNSAN VE MAYMUN HÜCRELERİNİN KARIŞIMINDAN OLUŞAN İLK EMBRİYOLARI YARATTI

BİLİM İNSANLARI, İNSAN VE MAYMUN HÜCRELERİNİN KARIŞIMINDAN OLUŞAN İLK EMBRİYOLARI YARATTI

Yale Üniversitesi’nde kök hücre biyoloğu olarak görev alan Alejandro De Los Angeles, bu gelişmeyi kök hücre ve türler arası kimera alanlarında bir dönüm noktası olarak değerlendirdi.

A+A-

Elde edilen bulgular, bir türün hücrelerinin diğerinin embriyosunda hayatta kalmak için uyum sağlayabileceğine işaret etti. Özetle araştırmacılar, organ nakli ihtiyacını laboratuvara taşımak için büyük bir adım attı.

İnsan-maymun melezi embriyolar tartışmalara yol açtı

2017’de Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü’nden gelişim biyoloğu Juan Carlos Izpisua Belmonte ve ekip arkadaşları, insan kök hücrelerini domuz embriyolarına enjekte etti. Embriyolar, taşıyıcı anne domuzlarda 3 ila 4 hafta boyunca geliştikten sonra, hücrelerinin yalnızca yaklaşık 100 binde biri insan genetiği taşıyordu.

Domuzlar üzerinde yapılan deneyde kök hücrelere yeniden programlanmış insan deri hücreleri kullanıldı. Yapılan yeni çalışmada ise Kunming Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden profesörler, hücre bakımından insan genetiğine daha yakın olan cynomolgus maymunları üzerinde testler gerçekleştirdi.

132 maymun embriyosunun her birine 25 insan EPS hücresi yerleştiren bilim insanları, kimeraları 20 gün özel kaplarda yetiştirdi. Dünyaca ünlü bilim dergisi Cell‘de makale yayımlayan ekip, insan hücrelerinin kalıcı güç gösterdiğini bildirdi. Deney sonucunda, 13 günün ardından kimeraların yaklaşık üçte biri hayattaydı.

Öte yandan insan-maymun melezi embriyolar bazı bilim insanları için endişe uyandırıyor. Zira bu çalışmalarla insan sinir hücrelerinin hayvanların beyinlerine girip zihinsel yeteneklerini değiştirebileceklerini düşünüyorlar. Ayrıca etik olarak da bu konu oldukça tartışılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.