BİLİM İNSANLARI, DEPRESYONUN BİLİŞSEL İŞLEVLERDEKİ BOZULMAYI VE BEYİN YAŞLANMASINI HIZLANDIRDIĞINI ORTAYA ÇIKARDI

BİLİM İNSANLARI, DEPRESYONUN BİLİŞSEL İŞLEVLERDEKİ BOZULMAYI VE BEYİN YAŞLANMASINI HIZLANDIRDIĞINI ORTAYA ÇIKARDI

Yale Üniversitesi bilim insanları, depresyonun bilişsel işlevlerdeki bozulmayı ve beyin yaşlanmasını önemli ölçüde hızlandırabileceğini ortaya çıkardı. Depresyonun ayrıca Alzheimer’in gelişimine yardımcı olduğu tespit edildi.

Beyin taraması yöntemine başvuran bilim insanları hastalara, kontrast olarak kullanılan radyoaktif bir madde enjekte etti. Pozitron emisyon tomografi sırasında bu maddenin yaydığı gama ışınları detektörler tarafından kaydediliyor.

Depresyonlu hastalarda nöronlar arasındaki temas yoğunluğunun, aynı yaştaki diğer insanlara göre daha düşük olduğu ortaya çıktı. Depresyon belirtilerinin sayısı arttıkça nöronlar arasındaki temasların daha da kötüleştiğini gözlemleyen uzmanlar, depresyonun merkezi sinir sisteminin yaşlanmasını önemli ölçüde hızlandırabileceği sonucuna vardı.

Daha önce uzmanlar, depresyonu önlemek için ceviz tüketmeyi tavsiye etmişti. Günde en az 24 gram ceviz yine insanlarda, hiç ceviz tüketmeyen veya çok az miktarda tüketenlere göre depresyona rastlama oranının yüzde 26 daha az olduğu tespit edilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler