Bakan Pakdemirli: Sığır varlığında AB'de birinciyiz

Bakan Pakdemirli: Sığır varlığında AB'de birinciyiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin sığır varlığının zengin olduğunu dile getirerek, "Küçükbaş hayvan varlığına bakıyorum, tüm sığır varlığında Avrupa Birliğinde birinci sıradayız." dedi.

Türkiye piyasacı anlayışa dayalı tarım ve hayvancılık politikalarıyla nedeniyle son 8 yılda et ithalatına 8 milyar liraya yakın para öderken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin sığır varlığının zengin olduğunu dile getirerek, “Küçükbaş hayvan varlığına bakıyorum, tüm sığır varlığında Avrupa Birliğinde birinci sıradayız. Büyükbaş havyan varlığında da Fransa’dan sonra Avrupa’da ikinci sıradayız” diye konuştu.

Kırklareli’de Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Birleşmiş Milletler verilerine göre, Türkiye tarımsal üretimde Avrupa’da 1, dünyada 7, toprak kaynağı olarak 17. sırada. Buradaki en büyük başarı, üreticinin başarısı. Biz sadece destek olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli konuşmasının devamında, “Birleşmiş Milletler verilerine göre, Türkiye tarımsal üretimde Avrupa’da 1, dünyada 7, toprak kaynağı olarak 17. sırada. Buradaki en büyük başarı, üreticinin başarısı. Biz sadece destek olmaya çalışıyoruz. Destek bizden, çaba, gayret ve başarı sizden. Biz bu gözlükle bakıyor, bu gözlükle görüyoruz. Küçükbaş hayvan varlığına bakıyorum, tüm sığır varlığında Avrupa Birliğinde birinci sıradayız. Büyükbaş havyan varlığında da Fransa’dan sonra Avrupa’da ikinci sıradayız.

Bazı yapısal problemlerimiz var mı var, arazilerimiz küçük mü küçük. İşletmelerimizde ekonomik üretmekte zorlanıyor muyuz zorlanıyoruz. Bütün bunlara rağmen Türkiye Avrupa’da bu pratiklik sayesinde birinci sıraya yerleşmiş durumda. Biz bakanlığa geldiğimizde, hayvancılıkta aldığımız tedbirle beraber 2022 yılında inşallah Türkiye hem küçükbaşta hem de büyükbaşta hayvan ihraç eder hale gelecek” ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler