Bakan Kurum: Yenilenmesi gereken 6,7 milyon konut var

Bakan Kurum: Yenilenmesi gereken 6,7 milyon konut var

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya'da AK Parti İl Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışında, göreve geldiğinde itibaren şehirleri ziyaret ettiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya'da AK Parti İl Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışında, göreve geldiğinde itibaren şehirleri ziyaret ettiğini söyledi.

Bugüne kadar 40'ın üzerinde şehire yüz ziyaret gerçekleştirdiğini anımsatan Kurum, bu kapsamda şehirlerin alt yapsınından üst yapısına, kentsel dönüşümden Millet Bahçesi'ne, atık su arıtma tesisinden düzenli depolama tesisine kadar birçok projeyi yerinde incelediğini aktardı.

Kurum, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ruhunun; etkin, hızlı ve verimli bir şekilde çalışmak olduğuna işaret ederek, memleketin ihtiyaçlarını hızlı şekilde gidermek için çalıştıklarını vurguladı.

Yerel seçimlere Cumhur İttifakı ile girdiklerini hatırlatan Kurum, şöyle konuştu:

"Cumhur İttifakı, aslında masa başında kurulmuş bir ittifak değildir. Cumhur İttifakı, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi esnasında, vatanın, milletin ve bayrağın bütünlüğünü için sahada mücadele edilmiş bir ittifaktır. Dolayısıyla bu ittifak, inşallah ülkemizin 2053'ünü, 20171'ini ve yüz yıllık sürecini teminat altına alacak çok önemli bir ittifaktır. Çünkü bu ittifakın içinde vatan sevgisi, gönül, birlik ve beraberlik vardır."

"CHP'NİN BELEDİYECİLİK KARİYERİNİ VE KARNESİNİ BİLİYORUZ, İKİSİ DE SIFIR"

Kurum, CHP’nin yerel seçim manifestosuna değinerek, şunları kaydetti:

"Sloganları, 'martın sonu bahar'. Bu ülke ve şehirler, CHP döneminde ne zaman bahar gördü ki bu martın sonunda görsün. Onların belediyecilik kariyerini ve karnesini biliyoruz, ikisi de sıfır. 1994'te Cumhurbaşkanımız İstanbul'a geldiğinde çöp, çukur ve çamurla uğraştı. Gördük ki Haliç temizlenebiliyor, çöp dağlarını bıraktıkları şehir temizleniyor. Şehrin 50 yıllık içme suyu ihtiyacı karşılanabiliyor. Sosyal belediyecilikle herkese dokunabiliyorsunuz. CHP’nin milletimiz nezdinde bıraktığı iz; çöp, çamur ve çukur belediyeciliğidir. Biz , gönül belediyeciliğine talibiz, vatandaşımızın gönlüne talibiz."

"ŞU AN YENİLENMESİ GEREKEN 6,7 MİLYON KONUT VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı seçim manifestosunda, 11 maddenin 8'inin bakanlığıyla ilgili olduğunu aktaran Kurum, şehirlerin 50 ve 100 yılını planlayacaklarını, bunun da vatandaşın içerisinde olduğu hakkaniyet ve rıza çerçevesinde olacağının altını çizdi.

Kurum, tüm şehire ilişkin mekansal plan yapacaklarını, bunun içerisinde tarım, turizm ve yeşil alanların ayrı ayrı belirtilecek planları uygulayacaklarını anlatarak, şöyle konuştu:

"Kentsel dönüşüm bizim için çok büyük elzem addediyor. Şu an Türkiye'de yenilenmesi gereken 6,7 milyon konut var. Bu konutları yılda 300 binini yapmak üzere 2023'e kadar 1,5 milyon dönüştürülmesi gereken konutlarımızı acil dönüştüreceğiz. Buna ilişkin valilerimize genelge gönderdik. Bu kapsamda valililerimiz ve belediye başkanlarımız şehrin öncelikli acil dönüşmesi gereken riskli alanları belirlemek suretiyle buradan başlayarak dönüşüm işini gerçekleştirecek."

Kentsel dönüşümle sadece riskli binaları değil, şehirdeki tarihi ve kültürün dönüşümünü de yapmak istediklerinin altını çizen Kurum, şehirlerin yaşam kalitesini yükseltmek için altyapı problemlerini çözeceklerini bildirdi.

Kurum, katı atık düzenleme, atık su bertaraf tesislerini 2023'te vatandaşın tamamına hizmet vermek suretiyle çözmek istediklerini sözlerine ekledi. 

" TÜRKİYE'DE, 15 METREKARE/KİŞİYE ÇIKARMA HEDEFİMİZ VAR"

Türkiye'de 81 ile Millet Bahçesi yapma sözü verdiklerini anlatan Kurum, her ile en az bir tane Millet Bahçesi yapacaklarını anımsattı.

Kurum, Konya'da Millet Bahçesinin açılışını yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Meram'da 900 bin metrekare alanda açtık. İkinci Millet Bahçesisini Konya Stadyumunun üzerindeki 100 bin metrekare alanda yapıyoruz. Üçüncüsünü ise Meram'daki Ağır Bakım Tesisinin olduğu 650 bin metrekarelik alanda yapıyoruz. Kişi başı yeşil alan miktarını Türkiye'de, 15 metrekare/kişiye çıkarma hedefimiz var. Konya'da da inşallah çok yakında buna çıkaracağız."

Kurum, yapılan duanın ardından AK Parti İl Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışa, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve AK Parti'nin merkez ilçe belediye başkan adayları katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler