ART ARDA ÜÇ GECE YETERSİZ UYUMAK, ZİHİNSEL VE FİZİKSEL SAĞLIĞIN BÜYÜK ORANDA BOZULMASINA NEDEN OLABİLİYOR

ART ARDA ÜÇ GECE YETERSİZ UYUMAK, ZİHİNSEL VE FİZİKSEL SAĞLIĞIN BÜYÜK ORANDA BOZULMASINA NEDEN OLABİLİYOR

Zihinsel ve fiziksel sağlığınızın büyük oranda bozulması, sadece üç gece art arda yetersiz uyumanıza bağlı. Annals of Behavioral Medicine bülteninde yayımlanan yeni bir çalışmada, sekiz ardışık gece boyunca altı saatten az uyumanın sonuçları inceleniyor.

Uzmanlar, ortalama yetişkinlerde sağlığın en uygun seviyede desteklenmesi için en az altı saat uyunması gerektiğini söylüyor.

Güney Florida Üniversitesi Yaşlanma Çalışmaları Enstitüsü’nde yardımcı profesör olan baş yazar Soomi Lee, belirtilerde meydana gelen en büyük sıçramanın, sadece bir gecelik uyku kaybından sonra ortaya çıktığını keşfetmiş. Zihinsel ve fiziksel sorunların sayısı kötüleşerek, üçüncü günde zirve yapmış. Araştırma bu noktada, insan vücudunun tekrarlı uyku kaybına nispeten alıştığını gösteriyor. Fakat bu durum, altıncı günde tamamen değişmiş ve katılımcılar fiziksel belirti şiddetinin en kötü durumda olduğunu bildirmişler.

“Pek çoğumuz, uyku borcumuzu hafta sonları ödeyebileceğimizi ve hafta içi daha üretken olabileceğimizi düşünüyoruz” diyor Lee. “Fakat bu çalışmadan çıkan sonuçlar, sadece bir gece uyku kaybı yaşamanın gündelik işleyişinizi önemli oranda zayıflatabildiğini gösteriyor.”

Uyku kaybının sonucu olarak kendilerini sinirli, gergin, yalnız, hırçın ve usanmış hissettiklerini belirten katılımcılar, bu hislerin giderek biriktiğini aktarmışlar. Katılımcılar ayrıca üst solunum yolları sorunları, ağrılar, sindirim sorunları ve diğer sağlık endişeleri gibi fiziksel belirtileri daha fazla yaşadıklarını aktarmışlar. Bu olumsuz his ve duygular, ardışık uyku kaybının yaşandığı günlerde devamlı şekilde yükselmiş ve bir gecede altı saatten fazla uyunmadıkça temel seviyelere geri dönmemiş.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler