Anıtkabir'e yürümek isteyen öğretmenlere izin verilmedi

Anıtkabir'e yürümek isteyen öğretmenlere izin verilmedi

Eğitim-İş'in yarın öğretmenlik meslek kanununu protesto için Anıtkabir'e düzenlemeyi planladığı yürüyüşe İçişleri Bakanlığı tarafından izin verilmediği öğrenildi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun geri çekilmesi gerektiğini savunan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), “Hükümetin ortaklarıyla getirmiş olduğu Öğretmenlik Meslek Kanunu bizim hiçbir sorunumuza yanıt vermediği gibi, gelecekte büyük ve geri dönüşsüz tehlikeler içermektedir. Kabul etmiyoruz. 1 Ekim Cumartesi günü saat 11.00'de 1.Meclis önünden Anıtkabir'e yürüyüş yapacağız” açıklamasında bulunmuştu.

Eğitim-İş'in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Uzmanlığımızı ve mesleki deneyim ve donanımımızı yok sayan bu meslek kanunu öğretmenliği değersizleştirmekte, mesleki haklarımızı da yeni şartlara bağlamaktadır. Okullarda çalışma barışını bozacak, içeriğinde yer alan kariyer basamakları uygulamasıyla da öğrenci ve veliler arasında ayrışmaya neden olacaktır. Karşı çıkıyoruz.

Bugün yoksulluk sınırının altında ücret alan, çalışma şartları çağın gerisinde kalan, zaten kadrolu -ücretli – sözleşmeli diye ayrılan biz eğitim emekçileri için bu kanun sorun çözen değil başlı başına bir sorundur. Derhal geri çekilmelidir”

CHP'DEN VERİLMEYEN İZİNLE İLGİLİ TEPKİ AÇIKLAMALARI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ”İçişleri Bakanlığı’nın Eğitim-İş’in yarın gerçekleştireceği Büyük Yürüyüş’e izin vermediğini öğrendik. Öğretmenlerimizle polisi karşı karşıya getirmeyin. Öğretmenlerimizin anayasal hakkını kullanmasını engellemeyin” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise, “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Öğretmenlerin anayasal hakkını kimse elinden alamaz. Başöğretmenine gidecek öğretmenlere kimse engel olamaz” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da konuyla ilgili açıklama yaparak, “Öğretmenler en temel haklarını savunmak için yarın Büyük Yürüyüş yapacak ancak İçişleri Bakanlığı’nın Eğitim-İş’in yürüyüşüne izin vermediğini öğreniyoruz. Öğretmenlerimize yine polisler müdahale mi edecek? Anayasal hak olan yürüyüş hakkına yönelik yasak kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler