Amberin Zaman sordu Mazlum Kobani yanıtladı

Amberin Zaman sordu Mazlum Kobani yanıtladı

Türkiye'nin operasyonları köşeye sıkışan terör örgütünün elebaşı Mazlum Kobani ABD'ye sığındı.

Al-Monitor’den Amberin Zaman’a konuşan terör örgütü PKK/PYD’nin sözde elebaşlarından Mazlum Kobani, ABD’nin izin vermediği sürece Türkiye’nin kara harekâtı yapamayacağını öne sürdü.
Ana omurgasını terör örgütü YPG'nin oluşturduğu SDG’nin sözde Komutanı Mazlum Kobani, TSK’nın terör örgütüne gerçekleştirdiği operasyon sonrası Al-Monitor’den Amberin Zaman’a konuştu.

ABD’li komutanlarla sık sık bir araya gelen Mazlum Kobani yine ABD’ye sığınarak “Washington izin vermediği sürece kara harekâtı olmaz” dedi.

TSK’nın harekâtından sonra ABD’lilerle görüştüğünü ifade eden Mazlum Kobani “Görüştüğünüz ABD'li yetkililer ne dedi?” sorusuna ise ABD'ye çağrı yaparak sert tutum alınmasını istedi. Terör örgütü elebaşı “Böyle bir saldırıyı beklemediklerini ve bu yeni durumu değerlendirdiklerini söylediler” şeklinde yanıt verdi.

CENTCOM KOMUTANIYLA GÖRÜŞTÜ
Ana omurgasını terör örgütü YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı YPG'li Mazlum Kobani, Nisan ayında ABD'nin Ortadoğu'dan sorumlu Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) yeni komutanı Michael Erik Kurilla ile görüştü.

Türkiye'de kırmızı listede aranan Mazlum Kobani, ABD'li komutan Michael Kurilla ile görüştüğünü resmi Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Bölgesel konuları ele aldıklarını kaydeden Kobani IŞİD ile mücadele bahanesini sığınarak "CENTCOM’un yeni yönetimi Kuzeydoğu Suriye’de istikrarı korumaya yönelik bağlılığını teyit etti" ifadelerini kullandı.


BOMBALI SALDIRILARININ SORUMLUSU
Aslen Suriyeli olan Şahin Cilo 1990’da örgüte katıldı. Şahin Cilo,1996’da Hakkâri Şemdinli’de, 1997-2003 yılları arasında Avrupa’da, 2003-2004 yıllarında Mahmur’da faaliyet gösterdi. 2005’te PKK Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapan Şahin Cilo, 2009-2012 HPG sözde Özel Kuvvetler sorumluluğunu üstlendi. 2012 yılından itibaren Suriye’de faaliyet gösteren Şahin Cilo, 15 Temmuz 2016 tarihinden önce PKK tarafından Türkiye'nin büyük kentlerindeki bombalı saldırıların baş sorumlularından birisi olarak biliniyor. Suriye'de uzun süre PKK'nın askeri kanat sorumlusu olan Şahin Cilo, şu an PKK'nın Suriye'deki çatı örgütlenmesi olan Suriye Demokratik Güçler (SDG) sözde genel komutanlığını yapıyor. ABD'li generallerle de bu unvanla görüşüyor.

ÖCALAN'IN PRENSİ
Örgüt içinde Abdullah Öcalan'ın manevi oğlu olarak bilinen Şahin Cilo'nun adı ilk defa açılım sürecinde HDP ve Öcalan arasında yapılan İmralı görüşmelerinde geçti. PKK tarafından daha sonra kitap haline getirilen İmralı Notları'nda Abullah Öcalan'ın Şahin Cilo ile ilgili konuştuğu pasajlar şöyle:

"Rojava için Şahin Cilo oradaymış. Selam ve başarı dileklerimi iletin. Demokratik Konseyin ordulaşma ve siyasallaşma çalışmalarına ağırlık versin. Rojava’daki koşullarda savaşan bir halk şeklinde kendimizi örgütlemeye mecburuz. Rejimle de, ÖSO muhalefetiyle de görüşmeleri olur. Gelişmelere göre hareket ederler.

(...) PYD bu konuda işbirliğine açık olmalı, yani ittifaklar ve tutulacak bölgeler konusunda hazırlığını yapmalı. Şahin onlar görüşebilirler, fakat nihai kararı ben vereceğim. Heyet: Başkanım, Kandil aktanmını yapayım. 22 Ocak tarihinde

İ... Beyle birlikte KandiPe gittik, Görüşmede Cemil Bayık, Duran

Kalkan, Ali Haydar, Elif Pazarcık, Fatma Dersim, Delil Amed, Leyla

Van ve Kobani’den Şahin Cilo arkadaşlar vardı.

A. Öcalan: Bu Leyla hangisiydi, kimdi?


Heyet: Vanlı bir arkadaş. KJK koordinasyonundan. Aynı zamanda

Günay Aslan’ın kız kardeşi.

A. Öcalan: Ha, Günay ’ın kız kardeşi mi? Tamam. Anlaşıldı.

Şahin Kobani’den mi gelmişti?

Heyet: Evet Başkanım, Kobani’den gelmişti"

ABD'NİN KORUMASI ALTINDA
Suriye'de olası bir operasyona maruz kalmamak için ABD Özel Kuvvetleri'nin yakın koruması altında dolaşan Şahin Cilo, bir yerden bir yere giderken ABD helikopteriyle hareket ettiği haberlere konu olmuştu.

AMBERİN ZAMAN, KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere seyahati kapsamında 2007-2015 arasında Taraf Gazetesi’nde yazarlık yapan gazeteci Amberin Zaman ile görümüştü. Amberin Zaman, 2013'te FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile görüştüğü için eleştirilerin hedefi oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler