AK Parti'nin İstanbul Adayı Olması Beklenen Binali Yıldırım, İstifa Etmeyebilir

AK Parti'nin İstanbul Adayı Olması Beklenen Binali Yıldırım, İstifa Etmeyebilir

AK Parti'nin İstanbul adayı olması beklenen TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın bütçe görüşmelerinden sonra istifa edeceği öne sürülmüştü.

AK Parti'nin İstanbul adayı olması beklenen TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın bütçe görüşmelerinden sonra istifa edeceği öne sürülmüştü. Yıldırım'ın istifa etmesi yönündeki önerilerden rahatsız olduğu ve seçim gününe kadar istifa etmeyeceği iddia edildi.

AK Parti'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı açıklanması beklenen Binali Yıldırım'ın,bütçe görüşmelerinin ardından TBMM Başkanlığı'ndan istifa edeceği bekleniyordu.TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın, 3 Mart'a kadar istifa etmeyi düşünmediği ayrıca, istifa etmesi yönündeki önerilerden rahatsız olduğu iddia edildi.

GÖZLER AK PARTİ'NİN İBB ADAYINI AÇIKLAYACAĞI TARİHTE

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın kulislere dayandırdığı haberine göre, bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından gözler AK Parti'nin İBB adayının ne zaman açıklanacağına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Yıldırım'ın adaylığının açıklanmasının bütçe görüşmeleri sonrası yapılacağı mesajını vermişti.

YILDIRIM'IN YAKIN ÇEVRESİ "İSTİFA ZORUNLU DEĞİL" DİYOR

İkinci görüşü ise, istifanın zorunlu olmadığı, ancak etik olarak TBMM Başkanı sıfatıyla seçim kampanyası yürütülmesinin sıkıntı yaratacağını dile getirenler oluşturuyor. Özellikle TBMM Başkanı Yıldırım'ın yakın çevresinin savunduğu üçüncü görüşe göre ise, istifa zorunlu değil.

Bu görüşü savunanlar, "Seçim yasalarına göre milletvekilleri yerel seçimlerde istifa etmiyor. Anayasanın 94. maddesinde TBMM Başkanı'nın parti faaliyetlerine katılamaması düzenlenmekle birlikte Siyasi Partiler Yasası'nda, milletvekilliği adaylığıyla ilgili süreç bu hükmün dışında tutuluyor. Yerel seçimlerle ilgili doğrudan bir düzenleme olmadığı için Siyasi Partiler Yasası'nın bu hükmü kıyas yoluyla uygulanır" ifadesini kullanıyor.

"HEMEN İSTİFA ETMESİ YÖNÜNDEKİ GÖRÜŞLERDEN RAHATSIZ"

Parti kulislerine yansıyan bilgilere göre, Yıldırım da adaylığının açıklanmasından sonra istifasının zorunlu olmadığını düşünüyor. Ancak Yıldırım'ın, istifa etmeye karar verirse YSK'nin adaylıkları resmen ilan edeceği 3 Mart'a kadar bekleyebileceği kaydediliyor. Hemen istifa etmesi gerektiği yönündeki görüşlerden rahatsız olduğu kaydedilen Yıldırım'ın, bu yöndeki kulislerin artması ya da kendisine baskı kurulması durumunda seçim gününe kadar TBMM Başkanlığı'nı da sürdürebileceği konuşuluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler